TEKNOPARK ve Menteşe Bey’in Türbesi

Bu haber 09 Ağustos 2018 - 23:31 'de eklendi ve 1.895 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘nde yeni Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek elinde yeni bir yapılanma başladı. Şu ana kadar bizim bildiğimiz  iki danışman ve iki rektör yardımcısı ataması yapıldı.

Milaslı hemşerimiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Bakiye Uğur ilk rektör yardımcısı olurken, ilk rektör danışmanı da Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Labaratuarlar Müdürü Doç. Dr. Ahmet Demirak oldu.

İkinci rektör yardımcısı olarak geçtiğimiz günlerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Akdeniz Medeniyetleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürütmekte olan Prof. Dr. Adnan Çevik atandı.

İkinci rektör danışmanı da Muğlalı hemşerimiz İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi de olan Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Rifat Kahyaoğlu oldu.

Rektör Prof. Dr. Çelik bu konuda kılı kırk yarıyor olmalı… İki rektör yardımcısı daha olacak…

xx           xx           xx

YÖNETİMDE MUĞLALILAR

Prof. Dr. Bayram Akça‘yı saymazsak, üniversite yönetiminde Muğlalıları da görmeye başladık.

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Rifat Kahyaoğlu 1979 yılında Muğla`da dünyaya gelmiş. 2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde lisans eğitimini tamamlamış.

2004-2010 yılları arasında DEÜ‘de araştırma görevlisi olarak görev yapan Kahyaoğlu, yüksek lisans ve doktora eğitimi boyunca DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezinde araştırmacı olarak, 2013 yılında Çek Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesinde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmış.

2012-2013 yılları arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcılığı, 2014-2017 yılları arasında Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiş.

2011 yılında itibaren Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve aynı zamanda İnşaat Mühendisleri Odası Muğla Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak ta hizmet vermekte.

Kahyaoğlu’nun “kent-üniversite” işbirliği ve kaynaşmasına önemli katkıları olacaktır…

xx           xx           xx

REKTÖR YARDIMCISI ÇEVİK

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Çevik Bolu-Gerede doğumlu.

1992’de Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümünü bitirdikten sonra yüksel lisans ve doktora eğitimini aynı üniversitenin Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde tamamlayan Çevik, 2002 yılında “XI-XIII. yüzyıllarda Diyar-ı Bekr Bölgesi Tarihi” teziyle mezun olmuş.

Bir süre öğretmenlik yapan Çevik, 1995 yılında Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne araştırma görevlisi olarak atandı. 1996-1997 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile Arapça dil eğitimi almak için Ürdün Üniversitesi Dil Okuluna gitti. Bu sırada Filistin, Suriye, Mısır, Suudi Arabistan ve Lübnan kütüphanelerinde araştırma imkanı buldu.

Geri döndüğü Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘nde doçentlik tezini verip, 2017 yılında profesör unvanını aldı. Akademik hayatı boyunca fakülte yönetim kurulunda ve Üniversite Senatosunda yer aldı, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürlüğü görevlerini üstlendi.

xx           xx           xx

GÜNEYDOĞU ANADOLU, SELÇUKLU, BEYLİKLER VE FETÖ UZMANI

Halen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Akdeniz Medeniyetleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini yürütmekte olan Prof. Dr. Çevik, Güneydoğu Anadolu Bölgesi tarihi ve coğrafyası başta olmak üzere Selçuklu Devri, Anadolu Türk Tarihi ve Beylikler Tarihi üzerine araştırmalar yapmakta… Çevik‘in “Medeniyetlerin Buluştuğu Başkent; Hasankeyf” adlı bir kitabı bulunmakta.

Prof. Dr. Çevik fark ettirmedi, ama Muğla için de emek vermiş akademisyenlerimizden biri.

I. Uluslararası Batman ve Yöresi Tarihi Kültürü Sempozyum Bildirileri” yanında “Menteşeoğulları Tarihi Bildirler” ve “Muğla-Menteşe Büyükleri Tarihi” adlı eserlerin de editörlüklerini yapmış bulunuyor.

Batman ve yöresinde yüzey araştırma projeleri yürütürken, “Kanuni Yolu Sultan Süleyman’ın Rodos Seferi 1522-1523 Muğla-Rodos” projesini de tamamlamış bulunmakta.

Ulusal yayın yapan pek çok tv kanalında Kürtler ve Kürt Meselesi ile ilgili tartışma programlarına katılmış olan Prof. Dr. Çevik, TBMM’de oluşturulan 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu’nda dört ay boyunca uzman/raportör olarak görev almış ve görevi süresince “Muhsin Yazıcıoğlu Suikastı”, “28 Şubat ve FETÖ”, “FETÖ Siyaset İlişkisi” ve “15 Temmuz Darbe Girişiminin Yurt Dışı Yansıması” başlıklı bölümleri kaleme almıştır.

xx           xx           xx

MENTEŞE BEY’İN TÜRBESİ

Geçenlerde Muharrem Kocabaş adında bir okurum, Menteşe Bey‘in türbesinin tanıtımı ve çevre düzenlemesinin yapılması için girişimde bulunduklarını, ama sonuç alamadıklarını söyleyip, konuyu köşemde dillendirmemi istedi. Tabi takipçisi olacağıma dair de kendisine söz verdim…

Yerkesik Zeytinköy Sosyal Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneği (ZEYDER) Başkanı Muharrem Kocabaş 2014 yılında bu konuda Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Fethiye Belediyesi‘ne ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü‘ne yazılı başvuru yapmış. Komik, ama gerçek BİMER‘e de başvurması sonucu Mayıs-2018‘de İl Kültür Turizm Müdürlüğü‘nden “Yeniden başvurun konuyu inceleyelim” yanıtı almış.

Fethiyeliler Sarnıç Mahallesi‘ndeki türbeye “Ahmet Gazi Türbesi” diye ziyaret ederler ve adaklar kesip, dualar ederler… Oysa bu türbe, 1282 (12284) de Bizanslıların elindeki Meğr’yi (Makri) fethederken şehit düşen Menteşe Bey‘e aittir. Elbette en doğrusunu üniversitemizin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çevik bilecektir.

Üniversitemizin yerel yönetimlerle işbirliği sonucu, Menteşe Bey’in türbesinin ihya edilmesinin ve tanıtımının yapılmasının sağlaması hepimizin borcu olmalı…

xx           xx           xx

TEKNOPARK

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öncülüğünde kurulan TEKNOPARK (Muğla Teknoloji Geliştirme Bölgesi) A.Ş.‘nin Yönetim Kurulu Toplantısı Vali Esengül Civelek başkanlığında ortaklardan Yücel Okutur‘a ait Dalyan Resort Otel’de gerçekleştirilmiş.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan ve şirket ortaklarının katıldığı toplantıda, üniversitemizin önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve MUTSO önceki dönem başkanı Bülent Karakuş’a Teknopark A.Ş’nin kuruluşunda ve sonrasında yapmış oldukları katkı ve desteklerden dolayı Vali Civelek tarafından plaket takdim edilmiş.

Valilikten verilen bilgi bu kadar. TEKNOPARK’ın kendisi tarafından ayrıntılı bilgilendirme yapıldığı günleri de görürüz inşallah.

xx           xx           xx

YENİ NESİL İHTİSAS SERBEST BÖLGELERİ

Yine geçenlerde Kemal Önekli hocamız sosyal medya hesabından “Muğla’ya çok yakışacak” başlığı ile paylaşımda bulundu. “Tüm Muğla’ya, siyaset, basın, bürokrasi ve STK’lara çağrımdır. Film yapımında yeni nesil ihtisas serbest bölge Muğla olsun” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yazılım, bilişim, sağlık, eğitim, film yapımı ağırlıklı yeni nesil ihtisas serbest bölgeleri kuruyoruz.” demiş… Bizim Önekli (Hayrettin Şaşmaz) hoca da coşmuş.

Bu “şekeri, unu olup helva yapılamayanMuğla‘ya aslında çok yakışır.. Ama ben Önekli hocanın paylaşımının altına “Muğla zaten böyle bir yer… AK Parti’nin bir türlü ‘Muğlalı’ olamayan yerel yöneticileri bunun farkındalar mı acaba? Muğla’da olmaz..” dedim.

TEKNOPARK ve MUTSO bunu gündemine alırsa neden olmasın… Olur tabi, ama benim MUTSO‘dan, yerel yönetimlerden ve özellikle siyasetten yana umudum yok artık…

Buyursunlar, belki Muğla’ya bir 100. Yıl armağanı verirler…

———————————–                                                                                          ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Akıllı, sustuğu vakit tefekkür, konuştuğu vakit zikir eder, baktığı vakit de ibret alır.

ÇİVİ

Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, bir sosyaalmedya paylaşımında “Başkan adayları üyelerle önseçimle belirlenmeli” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 10 Ağustos 2018 / 17:03

Fethiyeliler Sarnıç Mahallesi‘ndeki türbeye “Ahmet Gazi Türbesi” diye ziyaret ederler ve adaklar kesip, dualar ederler… Oysa bu türbe, 1282 (12284) de Bizanslıların elindeki Meğr’yi (Makri) fethederken şehit düşen Menteşe Bey‘e aittir.GOCUMAN; Bilgi doğrumu. adeta irkildim. zaman zaman bende o türbeye giderek dua ettim. amma tabii herkes gibi Ahmet Gazi diye. Bilginiz için çok teşekkürler ediyorum. sevgi ve saygı.