TEKNOPARK A.Ş. Yönetimi « Hamle Gazetesi

TEKNOPARK A.Ş. Yönetimi

Bu haber 17 Haziran 2016 - 0:30 'de eklendi ve 1.321 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Muğla’da kurulması için onaylanan Muğla Teknoloji Gelişim Bölgesi (TGB)’nin ardından Teknopark A.Ş’nin kuruluş çalışmaları Muğla

Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından tamamlandı.

İlk toplantısı kamu kurumları, ticaret ve sanayi odaları ile yapılmasının ardından, ikinci toplantı özel sektör temsilcileri ile yapıldı. Üçüncü toplantıda TEKNOPARK A.Ş.’nin içinde Üniversite’nin, Valiliğin, Yerel Yönetimlerin, Birliklerin, TOBB’un Muğla’daki temsilcilerinin, Esnaf Odalarının; sağlık, turizm, yenilenebilir enerji, su ürünleri, gıda-tarım-hayvancılık, gemi ve yat, maden, makine, inşaat, yazılım sektöründen “54 ortak” geçtiğimiz günlerde bir araya geldiler.

Peki kuruluş sermayesi 10 milyon lira olan şirketin yönetimi kimlerden oluştu?

 

xx           xx           xx

Muğla’da turizmin, ekonominin, eğitimin, yerel yönetimlerin, STK’ların, siyasetin en önemli sorunu sizce nedir?

Bence basın!

TEKNOPARK A.Ş. Yönetim Kurulu’nun “basına açık” yapılan seçiminin ertesi günü baktım yayın organlarının hiç birinde “yönetim kurulunu” göremedim. Tabi toplantı üniversitede yapılmıştı. İlin Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı oradaydı. Üniversite’nin de, Valiliğin de, Büyükşehir’in de ‘basın büroları’ var. Sanıyorum her zamanki gibi bu bürolardan haber servisi beklendi. Alışkanlık işte…

Nitekim Muğla Valiliği’nden “Muğla Teknopark A.Ş.’nin yönetim kurulu belirlendi” başlığı ile bir haber çıktı. Ne var ki Valilik haberinde TEKNOPARK A.Ş. Yönetim Kurulu listesi yoktu.

Ama haberde Vali Amir Çiçek’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildiğinin belirtilmesi ile yetinilmişti!

 

xx           xx           xx

Yine de o gün en derli toplu haber Kadir Tamer arkadaşımızın imzası ile Hamle’de çıktı. Haberde yer aldığına göre o gün Vali Amir Çiçek TEKNOPARK A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilirken, Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılıklarına seçilmişler.

Doğrusu kim veya kimlerin önerisi ile böyle bir seçim yapıldı çok merak ediyorum.

Çünkü TEKNOPARK ilk kez Muğla’da kurulmuyor. Öteki illerdeki TEKNOPARK’lara baktım, hemen hepsinin başında ya Rektör veya ilgili bir akademisyen bulunmakta.

Elbette ilin valisi de olabilir, ama bu gün var yarın yok…

Doğrudur, rektörlüğünde bir süresi var. Ancak Rektör Harmandar Muğla’da yaşamaya devam edecek. Neyse…

Peki, bu Yönetim Kurulu çok mu önemli?

 

xx           xx           xx

Kadir Tamer’in haberine göre Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yerel yönetimler olarak birlikte hareket edip TEKNOPARK’ta yer aldıklarını belirtirken şu ifadede bulunmuş:

Bütün belediyelerimiz meclislerinde kararı oluşturdu ve şu anda yüzde 6.6 oranında hisse alarak Büyükşehirde dâhil olmak üzere 13 belediyemiz katılım sağlamış oldu. Bundan sonraki kısım çok önemli. Çünkü önce yatırım yapılacak, mekânlar belirlenecek. Sonra buradan kiralanmak için müracaatlar alınacak ve buraya müşteri bulunacak. Umarım bu süreç çok uzun olmaz. Çünkü Türkiye’de Teknopark tesisleri son zamanlarda arttı. Dolayısı ile de önemli bir rekabet var.

Başkan Gürün haklı… İş dünyası rekabetin acımasız yaşandığı bir alan… Muğla TEKNOPARK’ın bu alanda hak ettiği, edeceği yeri alabilmesi için Yönetim Kurulu çok önemli…

TEKNOPARK bir STK olmadığına göre, burada yaratıcı fikirleri ve bu işe ayıracak zamanı olanlar yönetimde yer almış olmalılar!

 

xx           xx           xx

Yönetimden önce “Özel Sektör” ortaklara bir bakalım. Sağlık sektöründe; Yücelen Şirketler Grubu %1 ile Lokman Hekim Esnaf Hastanesi %0.5, Letoon Hospital %0.5, Can Medikal %1, EMA Sağlık Hizmetleri %1 yer alırken, Yenilenebilir Enerji de: IC Enerrji İÇTAŞ AŞ %1, BEREKET Enerji AŞ %0.5, Dişçigil Enerji %1, ANS A.Ş. %1, Kaan Müh. Hiz. Ltd %1 yer almış.

Su Ürünleri sektöründen sadece Kılıç Holding %1 katılırken, Madencilik sektöründe de sadece ERMAŞ %1 katılmış. Gıda Tarım Hayvancılık sektöründe de Acarlar A.Ş. %2 ve Gökmenler Tarım Turizm %0.25 yer almış.

Turizm sektöründe ise TÜRSAB Bodrum %0.1, Mavi Mar Otel %1, FAYA Ltd %2 hisse sahibi olurken, Gemi ve Yat sektöründe Tiger Yacht (Mizena Yat) %1, Ege Yat Hizmetleri A.Ş. %1, ARK Yat İşletmeciliği %1 ve Ağan Tur Yatçılık AŞ %0.1 hisse sahibi olmuş.

Makine sektöründe; Muğla EKİP %1 ve Senkron Mekatr (Bal Tesisi) %0.94 ortaklık sahibi olurken, İnşaat sektöründe; Bahçeyaka Yapı A.Ş. %1, Karaosmanoğlu İnşaat %1, Karar Tekstil %1 ortaklar arasında yer alırken, Yazılım sektöründe; Ercanlar Kırtasiye %1, İlter Bilgisayar %1 ve Yıldız Net A.Ş. %1.5 yer almış.

Birliklerden de; Milas Organize Sanayi Bölgesi %0.5 ve MAYBİR %1 ile Esnaf ve Sanatkarlar Birliği’ni %0.4 ortak görüyoruz.

 

xx           xx           xx

Kamu da Muğla Valiliği Muğla’ya Hizmet Vakfı %0.5 ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi %1 maddi ve %50 ayni, Muğla Büyükşehir Belediyesi %2.2 hisse 220 başı çekerken, ortaklar arasında Odalar, Borsalar şöyle sıralanmış:

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası %5, Bodrum Ticaret Odası %5, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası %1, Milas Ticaret ve Sanayi Odası %1, Marmaris Ticaret Odası %0.01, Bodrum Deniz Ticaret Odası %0.2, Muğla Ticaret Borsası %1.

Yerel Yönetimler de şöyle sıralanmış:

Menteşe %0.52, Fethiye %0.64, Milas %0.66, Marmaris %0.40, Ortaca %0.20, Dalaman %0.20, Kavaklıdere %0.25, Seydikemer %0.37, Datça %0.1, Köyceğiz %0.22, Yatağan %0.24 ve Ula %0.13…

 

xx           xx           xx

Farkında iseniz yerel yönetimlerin içinde Bodrum Belediyesi yok. Oysa Başkan Gürün yerel yönetimlerin TEKNOPARK’ta yer alışını anlatırken “Belediyeler ile ilgili kısmı değerlendirdiğimizde 13 ilçenin belediye başkanı arkadaşlarımızla konuştuk, bir araya geldik ve bir oran doğrultusunda katılımın olmasını benimsedik. Esas olarak da İller Bankası’nın paylarının değerlendirdik ve buna göre oranlama tespit edildi. Bütün belediyelerimiz meclislerinde kararı oluşturdu ve şu anda yüzde 6.6 oranında hisse alarak Büyükşehirde dâhil olmak üzere 13 belediyemiz katılım sağlamış oldu.” diyor.

Ancak bendeki resmi belgede Bodrum Belediyesi görünmüyor. Buna karşılık belediyelerin paylarını topladığımızda karşımıza %5.84 çıkıyor. Bu rakamı 6.6’dan çıkardığımızda 0.76 yüzdesi ile karşılaşıyoruz. Listede sehven yanlış yapılmış ve Bodrum Belediyesi de %0.76 oranında ortak olmuş olabilir…

Yine de insan ortaklar arasında Süt Birliği ve bir tek olsun Ziraat Odası neden yok diye merak ediyor. Ortaklar arasında Doğan Tugay, Kadir Başoğlan, İrfan Tezbiner, Erman Aras gibi isimlerin bulunmaması yadırgatıcı…

Örneğin Kılıç Balıkçılık’ın, ERMAŞ Mermercilik’in ortaklar arasında bulunması beni sevindirip, umutlandırdı.

 

xx           xx           xx

Kılıç Balıkçılık’tan Orhan Kılıç ve ERMAŞ Mermercilik’ten Mustafa Ercan Yönetim Kurulu’nda da yer almış. Yönetim şu isimlerden oluşmuş:

Vali Amir Çiçek (Başkan), Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar (Başkan Yardımcısı), Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün (Başkan Yardımcısı), Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil, MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, Sağlık sektöründen Hamdi Yücel Gürsoy, Turizm sektöründen Yücel Okutur, Su Ürünleri sektöründen Orhan Kılıç, Meslek Odalarından Mahmut Kocadon, Gıda, Tarım, Hayvancılık sektöründen Mevlüt Acar, Yenilenebilir Enerji sektöründen Mehmet Dişçigil ve Madencilik sektöründen Mustafa Ercan.

Yarın devam ederiz…

—————————————————–

Günün Sözü;

Zerrece tamahım yoktur şu dünyanın varına,

Rızkımı veren Hüda’dır, kula minnet eylemm.

Nesimi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.