Teknopark A.Ş. resmen kuruldu « Hamle Gazetesi

Teknopark A.Ş. resmen kuruldu

Bu haber 04 Haziran 2016 - 0:38 'de eklendi ve 1.078 kez görüntülendi.

manşettMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, kamu ve sanayi işbirliği ile kurulacak Teknopark A.Ş.’in son toplantısında şirketin yönetim kurulu belli oldu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleşen toplantıda Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muğla Valisi Amir Çiçek olurken Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

Kadir Tamer

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, kamu ve sanayi işbirliği ile Denizli Yolu Kavşağında bulunan 64 dönüm arazi üzerine kurulacak Teknopark’ın son toplantısında yönetim kurulu belirlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleşen toplantıya Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ile şirkette hisseleri bulunan özel sektör ve kamu kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Teknopark A.Ş.’nin kuruluşunda önemli bir noktaya geldiklerini belirtti Şirketin hisselerinin yüzde 50’sinin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne ait olduğunu kaydetti. Rektör Harmandar, “Şirkete ait geri kalan hisselerden yüzde 22.61’i kamu, yüzde 27.69’u ise özel sektöre ait. Beklediğimizin üzerinde bir katılım ile Türkiye’nin en güçlü Tekno Parklarından birisinin kuruluşunu başardık. Bugünkü toplantımızda şirketimizin yönetim kurulunu ve görev dağılımını belirleyeceğiz. Ardından da bugün alacağımız kararları Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’na bildireceğiz. Bakanlıktan gelecek onayın ardından da çalışmalarımıza başlayacağız. Bundan sonraki çalışmalarımızda da bu başarıyı sürdüreceğimizi düşünüyoruz. Her zaman birlikte ortak akılı kullanarak, istişare ederek, doğru kararlar alarak en iyi sonuçlara ulaşmayı ve hem Muğlamızı hem de üniversitemizi Türkiye genelinde bakanlık nezdinde en iyi şekilde temsil etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Hisselerin yüzde 6.6’sı belediyelerin

Daha sonra konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Teknopark A.Ş.’ye il genelinde bulunan 13 belediyenin katılımcı olduğunu belirterek, “Artık bizim için önemli diyebileceğimiz projenin nihayet kuruluş ile ilgili son safhasına geldik. Bundan önce yapılan toplantıda katılım oranlarının nasıl olması gerektiği tespiti yönünde karar alınmıştı. Belediyeler ile ilgili kısmı değerlendirdiğimizde 13 ilçenin belediye başkanı arkadaşlarımızla konuştuk, bir araya geldik ve bir oran doğrultusunda katılımın olmasını benimsedik. Esas olarak da İller Bankası’nın paylarının değerlendirdik ve buna göre oranlama tespit edildi. Bütün belediyelerimiz meclislerinde kararı oluşturdu ve şu anda yüzde 6.6 oranında hisse alarak Büyükşehirde dâhil olmak üzere 13 belediyemiz katılım sağlamış oldu. Bundan sonraki kısım çok önemli. Çünkü önce yatırım yapılacak, mekânlar belirlenecek. Sonra buradan kiralanmak için müracaatlar alınacak ve buraya müşteri bulunacak. Umarım bu süreç çok uzun olmaz. Çünkü Türkiye’de Teknopark tesisleri son zamanlarda arttı. Dolayısı ile de önemli bir rekabet var. Ama Muğla Teknopark bulunduğu coğrafi konum itibari ile araştırmacıların çok rahatlıkla tercih edilebileceği bir avantaja sahip bir il. Burada önemli olan üretilen bilgi ve değerlerin piyasaya sunulduğunda satışının yapılabilmesi” diye konuştu.

Akılcı hareket

Bir ilin ekonomik, sosyal ve kültürel olarak kalkınmasının akılcı hareketle olduğuna dikkati çeken Muğla Valisi Amir Çiçek, “Muğla’nın sürdürülebilir gelişmişi, sürdürülebilir ekonomisi kısa zaman da oluyorsa bu anonim şirketin yapacağı çalışmalarla olacaktır. Dolayısıyla kendimizi değerlendirirken ortak akıl ve kollektif hareketi her zaman düşüneceğiz. Bunun altında çok şeyler yatıyor. İşte bunlardan en önemlisi ortak akılla kollektif hareketi bir araya getirmek. Bugünkü toplantımızda şirketler kanuna göre ne yapacağımızı konuşacağız. Bu şirket tamamen hepimizin himayesi ve gayretleri ile hayata geçecek. Binamızı yapacağız, atölyelerimizde açacağız. Burası inanın sadece Muğla’nın değil Türkiye’nin örnek bir yeri olacak. Alt yapıyı yapacağız ve Muğla’da ihracat yapan, çalışan, üreten sektörlere büyük bir imkan sağlayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Teknopark A.Ş.’in yönetim kurulu belirlendi. Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise başkan yardımcılığı görevini üstlenen isimler oldu.

Denizli Yolu Kavşağında bulunan 64 dönüm arazi üzerine kurulacak Teknopark, yenilenebilir enerji teknolojileri, turizm ve sağlık, gıda-tarım, hayvansal ürünler araştırma ve geliştirme, yazılım, maden, gemi ve yat, makine gibi konularında hizmet üretecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.