Teknolojiden İletişime TEKNOFEST…

Bu haber 26 Eylül 2018 - 1:31 'de eklendi ve 1.107 kez görüntülendi.
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris Koç

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; Türkiye’nin millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi amacıyla Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) önderliğinde düzenlenen bir festival. 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde, İstanbul Yeni Havalimanı yerleşkesinde yapıldı.

TEKNOFEST’i vatandaş olarak birçoğumuz, milli sporcumuz Kenan Sofuoğlu’nun pistte birbirinden hızlı yedi araçla ve F16 uçağı ile yaptığı yarış ve harmandalı eşliğinde uçan Atak helikopterlerinin gösterisi ile duyduk.

Hafta sonu TEKNOFEST ödül törenini izleme fırsatı buldum. Festival kapsamında İnsansız Hava Aracı, Model Uçak, Robotaksi, Roket olmak üzere birçok alanda düzenlenen yarışmalarının sonuçları açıklandı. Buluşlarını sergileme fırsatı bulan teknoloji takımları, ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Yerli ve özgün buluşları ile Güçlü Türkiye hayalinin kahramanı olan bu gençlerin, bilim ve teknolojide gayet iyi oldukları aşikâr. Oysa hayatın iş (meslek bilgisi) ve ilişki (iletişim bilgisi) olmak üzere iki ayağı var. Ben de acaba Güçlü Türkiye’nin geleceği bu gençlerimiz iletişim konularında nasıllar diye merak ettim. Beden dillerini okumaya çalıştım. Hazır masa başında çalışırken, kalemi elime alıp gençlerin davranışları ile ilgili notlar aldım.

Lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan takımlar sırayla sahneye çağrıldı. Gençlerimizin bir kısmı Cumhurbaşkanı ile tokalaşırken ve konuşurken gayet rahattı. Görgü, nezaket ve iletişim açısından doğru davranışlar sergilediler. Ancak gençlerin bir kısmı tokalaşma dışında Cumhurbaşkanı ile hiç iletişim kuramadı. Görgü, nezaket ve iletişim açısından yanlış davranışlar sergilediler.

Tokalaşırken Cumhurbaşkanı’nın elini iki eliyle kavrayanlar oldu. Eğilerek tokalaşanlar oldu. Gençlerimizin birçoğu selamlaşma ve tokalaşma sırasında muhatap ile göz teması kurmakta zorlandı. Bazıları sanki sahnede değildi.

Genel olarak bu hatalar gözüme çarptı. Ancak dikkatimi çeken en önemli hata şuydu. Fotoğraf çekimi sırasında gençlerimizin çoğu Cumhurbaşkanı’nın önünden geçerek fotoğraf karesinde yer bulmaya çalıştı ya da sahneden indi.

Gençlerden oluşan takımların, teknoloji buluşlarıyla ödül alması geleceğimiz adına hepimizi umutlandırdı. Fakat gençlerimizin ödül törenindeki davranışları eksik kalan yanımızı da bize gösterdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ifadesiyle bir kanat kırık.

Bu ödül töreni gösteriyor ki; işi öğrettiğimiz gençlerimize, iletişimi de öğretmemiz gerekiyor. Bilimi, teknolojiyi öğrettiğimiz gençlerimize, görgü ve nezaketi de öğretmemiz gerekiyor.

İşi, mesleği, konumu, statüsü ne olursa olsun; nerede nasıl davranmaları gerektiğini, kime nasıl hitap etmeleri, kiminle nasıl konuşmaları gerektiğini, hangi ortamda nasıl giyinmeleri gerektiğini gençlerimize öğretmemiz gerekiyor.

Öncelikle böyle bir programa çıkacağı önceden belli olan gençlerimize giyim, kişisel bakım ve iletişim konularında tüyolar vermemiz gerekiyor. Örneğin, gömleğin kollarını dirseğine kadar sıvayan ve gömleğini pantolonunun üzerine salmış bir lise öğrencisini, validen ödül almak için sahneye çıkarmadan önce uyarmak ve kendisine çeki düzen vermesini sağlamak gerekiyor.

İş hayatında ve resmi ortamlarda üst kişiler, sosyal yaşamda ise kadınlar kendilerine el uzatmadan, tokalaşmak için üst kişilere ve kadınlara el uzatmamaları gerektiğini gençlerimize anlatmamız gerekiyor.

Kendisinden yaşça, mevkice büyük biri ile tokalaşırken, o kişinin elini iki eliyle kavramanın görgüsüzlük olduğunu gençlerimize anlatmamız gerekiyor.

Tokalaşırken dik durmak ve hafif bir gülümsemeyle birlikte muhatap ile göz teması kurarak tokalaşmak gerektiğini gençlerimize anlatmamız gerekiyor.

Resmi ortamlarda üst kişinin önünden geçmenin saygısızlık, sosyal ortamlarda ise büyüklerin ve oturanların önünden geçmenin görgüsüzlük olduğunu gençlerimize anlatmamız gerekiyor.

TEKNOFEST’te Muğla’yı sevindiren bir gelişme de oldu. Festival kapsamında yapılan Roket Yarışması’na katılan Adile Mermerci Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan “Gökova Takımı”, alçak irtifa kategorisinde birinci oldu ve ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Gençlerimizi, öğretmenlerini ve Adile Mermerci Anadolu Lisesini tebrik ediyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.