Tekno Park Heyeti ve Rektör’den Valiye ziyaret 

Bu haber 29 Temmuz 2015 - 18:47 'de eklendi ve 567 kez görüntülendi.

teknopark651651Teknopark Projesi, Yapılabilirlik Raporu 4691 sayılı kanun kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca uygun görülerek 10 Temmuz 2015 tarihinde imzalanması ile Muğla Teknopark projesine start verildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ve Tekno Park Projesi Yetkileri, projeye verdiği destek nedeniyle Muğla Valisi Amir Çiçek’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Hafize Ataseven

Tekno Park projesinin imzalanması ile proje yetkilileri ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Valisi Amir Çiçek’e projeye desteklerinden dolayı nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Vali Çiçek, “Teknopark ekibi ve üniversite ekibimizle birlikte projeyi Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na götürdük. Ve olumlu bir sonuç aldık. En önemli kısmı geçildi, karar alındı ve imzalandı. Artık besmele çekip inşaata başlayacağız. Teknoloji, bilim, sanayi anlamında, sağlık turizmi anlamında dünyadaki bütün gelişmeleri Muğla’da buluşturacağız” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ise, “Şehrimizde üniversite-sanayi İşbirliğinin yasal zemininin güçlendirilmesi ve girişimciliğin canlandırılması amacı ile bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Muğla-Teknopark) kurulabilmesi için hazırlanan yapılabilirlik raporu 4691 sayılı kanun kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca uygun görülmüştür. Başta Valimiz Sayın Amir Çiçek olmak üzere tüm emeği geçen paydaşlarımıza şükranlarımı sunarım. Mülkiyeti üniversitemize ait olan Muğla İli, Menteşe İlçesi, Karabağlar Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 65 pafta,1081 ada,18 parsel no’lu 64 m2 yüzölçümlü alana sahip olan taşınmaz bölge alanı olarak değerlendirilecek ve Muğla-Teknopark’ın biran önce hizmete geçirilmesi için çalışmalar başlatılacaktır. Hayata geçirilecek olan Teknopark bünyesinde Ar-Ge faaliyeti gösterecek tüm girişimciler için önemli vergi kolaylıkları sağlanmaktadır. Başlıca yetkinlik alanları Yenilenebilir Enerji, Sağlık-Turizm ve Gıda-Tarım ve Hayvancılık olacak şekilde yapılandırılacak olan Teknoparkımız Muğla’mıza hayırlı olsun” dedi.

Turizm bölgesi olan Muğla’da sağlık turizmi faaliyetlerine ağırlık verdiklerini ve Tekno Park Projesi kapsamında büyük önem arz eden “sağlık turizmi”konusuna yer verdiklerini ifade eden Harmandar,” İlimize gelen 3 milyon turistin  tedavi hizmetlerinin getirisi de büyük olacaktır. Yeni yapılacak olan hastane de buna en büyük kaynaktır. Ayrıca Bodrum, Milas ve Fethiye, sağlık turizmi geliştirme bölgesi ilan edildi” diye konuştu.

Projenin ikinci ayağının “Yenilenebilir Enerji” olduğunu ve Muğla’nın Türkiye’nin en yüksek potansiyele sahip bölge olduğunu da ifade eden Harmandar şunları söyledi:

“Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi açısından çok zenginiz. 1470 kilometrelik kıyıya sahibiz. Yani rüzgar enerjisinden elektrik üretmek için çok elverişli. Hatta şu an üniversitemizin elektriğinin yüzde 4’ünü güneş enerjisinden sağlıyoruz. Bu konuda girişimlerde bulunmuşş olan ve bize bu konuda yol gösterici olan Eski Rektörümüz Şener Oktik’e de çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Harmandar ayrıca, Tekno Park Projesi’nin gecikmesi nedeniyle bazı eleştirilere maruz kalmıştık. Bu gecikmenin sebebinin projenin yer alacağı arazi nedeniyle olduğunu açıklamak istiyorum. Bu bir ihmal ya da çalışmamazlıktan kaynaklı bir gecikme değildir. Arazilerin yüzde 60’ının Orman Bakanlığı’na ait olması nedeniyle oluşan bu sorunu halettik. Projenin her aşamasında destek olan sayın valime ve proje sorumlularımıza ayrıca Milletvekili Ali Boğa ve Hasan Kökten’e de teşekkür ederim.”

Ziyarette son olarak konuşan Tekno Park Projesi Kurucusu Filiz Öner ise, “2012 yılında başladığımız bu yolda en zor bürokratik kısımları Sayın Valimiz ve Sayın Rektörümüz sayesinde aştık. Artık Eylül ayında Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yeni bir şirket kurulacak. Muğla’dan pek çok önemli şirket de bu projeye dahil olabilecek. Muğla’da sağlık turizmi, yenilenebilir enerji ve Gıda Tarım ve Hayvancılık konusunda çok önemli atılımlar yapacağız. Ben çok heyecanlıyım. Bir an önce çalışmalara başlayacağız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.