Tekneye binemeden yakalandılar

Bu haber 21 Mayıs 2017 - 23:22 'de eklendi ve 833 kez görüntülendi.

Muğla Emniyet Müdürlüğü tarafından Dalaman İlçesi’nde gerçekleştirilen FETÖ/PDY operasyonunda aralarında KHK ile ihraç edilen ve haklarında yakalama kararı bulunan Ankara Bala İlçe Emniyet Müdürü İ.Ş. ile Balıkesir Bölge Trafik Müdürü İ.D.’nin bulunduğu 2’si organizatör olmak üzere toplam 13 kişi yasadışı yollardan Yunanistan’a kaçmak isterlerken yakalandılar.

Kadir Tamer

Muğla Emniyet Müdürlüğü tarafından Dalaman İlçesi’nde gerçekleştirilen FETÖ/PDY operasyonunda yasa dışı yollardan tekne ile Yunanistan’a kaçmak isteyen ve aralarında yakalama kararı bulunan 2 emniyet müdürünün bulunduğu 13 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Muğla Emniyet Müdürlüğü tarafından FETÖ/PDY’ye yönelik yürütülen istihbarı çalışmalarda bir grubun Dalaman İlçesi Eğriburun plajı mevkisinde Yunan adalarına yasadışı yollardan kaçma hazırlığında bulunduğu bilgisine ulaşıldı. Genişletilen istihbarı çalışmalarda grup içerisinde KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilen Ankara Bala İlçe Emniyet Müdürü İ.Ş., Balıkesir Bölge Trafik Müdürü İ.D.’nin de bulunduğu öğrenildi.

Tekneye binemediler

İstihbarı çalışmaların tamamlanmasının ardından Muğla Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından şüphelilerin Eğriburun plajına gelmesini beklemeye başladılar. Sabah saatlerinde Eğriburun plajına gelen şüpheliler kendilerini Yunanistan’a götürecek tekneyi beklerken düzenlenen operasyon kapsamında yakalanarak gözaltına alındılar.

Operasyonda göz altına alınan zanlıların Ankara Bala İlçe Emniyet Müdürü İ.Ş. ile Balıkesir Bölge Trafik Müdürü İ.D.’nin yanı sıra müteahhit O.T., mimar M.S.B., önceden ihraç edilen ve hakkında yakalama kararı bulunan Gazi Üniversitesi Araştırma Görevlisi M.K., öğretmen B.G., işçi emeklisi O.H., ev hanımları S.N.K., S.T., A.E., Y.H. ile bu kişileri Yunanistan’a götürmek isteyen organizatörler S.K. ve M.K. olduğu öğrenildi. Operasyon kapsamında zanlılar ile birlikte 280 bin liraya tekabül eden döviz ve Türk Lirası’nın ele geçirildiği öğrenildi.

Valilikten açıklama

Bu arada emniyet tarafından gerçekleştirilen operasyonla ilgili olarak Muğla Valiliği tarafından bir basın açıklaması yayınlandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dalaman İlçemizde Eğriburun Plajı mevkisinde Yunan adalarına yasadışı yollardan kaçma hazırlığındaki 11 Fetö/Pdy Silahlı Terör Örgütü üyesi şüphelisi ve bunları yurt dışına kaçırmak isteyen 2 organizatör yapılan operasyonla yakalanmıştır. Terör örgütü üyesi şüphelilerinin ikisi eski emniyet müdürü olup 5 tanesi değişik illerden firari olarak aranıyordu.

Şahısların üzerinden yaklaşık 280 bin liraya tekabül eden döviz ve Türk Lirası ele geçirilmiştir. Yakalanan şahıslar gözaltına alınmış olup bağlantıları ve finans kaynakları çok yönlü araştırılmaktadır.”

İfadeleri alınıyor

Operasyon kapsamında yakalanan şüpheliler Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Zanlıların ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkarılmak üzere mahkemeye sevk edilecekleri öğrenildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.