Tek örnek kalan Tarihi Muğla Evi Restore Ediliyor « Hamle Gazetesi

Tek örnek kalan Tarihi Muğla Evi Restore Ediliyor

Bu haber 11 Nisan 2013 - 20:21 'de eklendi ve 1.240 kez görüntülendi.

muglatarihiayakalkiyor1324653Mülk sahiplerinin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne “Rektörlük Kültür Evi” olarak düzenlenmek üzere verdiği tarihi yapı üniversitenin sahip çıkamaması sonucu dökülmeye başlayınca Muğla Valili duruma el koyup, restorasyonu başlattı.
Hasan Telli
Mülk sahiplerinin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne “Rektörlük Kültür Evi” olarak düzenlenmek üzere verdiği tarihi yapı üniversitenin sahip çıkamaması sonucu dökülmeye başlayınca Muğla Valili duruma el koyup, restorasyonu başlattı.
Muğla Valisi Fatih Şahin, Kentsel SİT Alanı içinde kalan Sekibaşı Mahallesi’nde tarihi Hamamönü Sokak’ta bulunan tarihi yapıda sürdürülen restorasyon çalışmalarını inceleyerek, bilgi aldı. Şahin, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Prof. Dr. Güner Gürsel, Serpil Erbaş ve Sevinç Günizi’ye ait tarihi binanın “kültür evi” olarak restore edilmek üzere Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne devredildiğini anımsattı.
Üniversitenin ödenek yetersizliği nedeniyle restorasyon çalışmalarına başlayamadığını, bunun üzerine binayı valiliğin restore ettirdiğini anlatan Şahin, tarihi evin kısa sürede eski kimliğe kavuşması için yoğun çaba harcandığını kaydetti.
Restore edilen 250 yıllık yapının Muğla’nın ilk kiremit çatılı ve iki cumbalı evi olma özelliği taşıdığını ifade eden Şahin, “430 bin liraya mal olacak olan tarihi binanın restorasyon çalışmaları kısa süre sonra tamamlanacak. Muğla’da tarihi yapıları ayağa kaldırmak için büyük çaba harcıyoruz. Aslına uygun restore ederek tarihi binalara hayatiyet kazandırıyoruz. Böylece binayı Muğla halkı ile yerli ve yabancı turistlerin görmesini sağlayacağız” dedi.
Daha önce Muğla Belediyesi ile Arasta projesi kapsamında bazı yapıların yenilenmesini sağladıklarını dile getiren Şahin, “Arastanın eski canlılığına kavuşması için çaba gösteriyoruz. Kültür turizmi, önemsediğimiz konuların başında geliyor. Muğla ve çevresi tarihi yapıların ayağa kaldırılmasıyla önümüzdeki dönemde yeni bir destinasyona kavuşacak. Birkaç yıl içerisinde Muğla, kültür turizminde önemli yol alacak.” diye konuştu.
Şahin, turizmi 12 aya yayma çalışmaları kapsamında merkez ve ilçelerde çok sayıda cami, ören yeri ve kalede restorasyon çalışması yürüttüklerini kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.