TEK Koleji öğrencileri Check-up’tan geçti

Bu haber 01 Haziran 2015 - 0:26 'de eklendi ve 642 kez görüntülendi.

tekkkÖzel Teknoloji ve Kültür Koleji ana sınıfı öğrencileri Yücelen Hastanesi’nde Check-up’tan geçti. Konu hakkında açıklama yapan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr Ümit Pirim, okul öncesi check-up’ın (hastalık taraması) şart olduğunu ve birinci sınıfa başlamadan önce tüm öğrencilerin aşılarının tam yapılması ve çocukların kontrollerden geçmesi gerektiğini söyledi.
Haber Merkezi
Özel Teknoloji ve Kültür Koleji ana sınıfı öğrencileri Yücelen Hastanesi’nde Check-up’tan geçti.
Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ümit Pirim hastalık taraması hakkında şunları söyledi. “İlkokul çağına gelmiş bir çocuğa bir kez tüberküloz aşısı, beş kez karma (difteri-tetanos-boğmaca), çocuk felci, 1 kez kızamık, 1 kez kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısı yapılmış olmalı. Bunun dışında A ve B tipi sarılık ile su çiçeğine karşı da çocuklar aşılanmalı. Grip aşısını tüm çocuklara değil, kronik akciğer hastalığı, bronşit, astım, böbrek, kalp hastalığı bulunan ya da bağışıklık sistemi zayıf çocuklara öneriyoruz. Okula başlayacak olan çocuğun görme ve işitme fonksiyonları açısından şüpheler varsa ayrıntılı bir göz muayenesi ve işitme değerlendirilmesinden geçmesi gerekiyor. Görme ve işitmedeki olası bir aksaklık çocuğun okul başarısını ciddi bir şekilde etkiler.”
Okul başarısında beslenmenin son derece etkili olduğunu belirten Prim, okul yemeğini beğenmeyip kantinden ya da büfeden alınan yiyeceklerle beslenen çocukta kötü beslenme alışkanlığının gelişebileceğini belirtti. Pirim,” Okula gitmeden önce çocuğun kahvaltı yapması mutlaka sağlanmalı. Açlık, okul başarısını olumsuz yönde etkiler. “ dedi.
Anaokulu döneminin, çocukların uyku düzenini sağlamak için önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Pirim, “Çocuklar 8-10 saat uyumalı. Uykusunu almadan, sabah zor kalkan ve bu nedenle zaman yetersizliğinden kahvaltı etmeden okula giden çocuğun başarı oranı düşecektir.” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.