Tek Çatı ilk toplantısını yaptı

Bu haber 19 Aralık 2016 - 0:17 'de eklendi ve 1.168 kez görüntülendi.

img_9627Tek Çatı Yardımcı Hizmetler Sınıfı(YHS) Çalışanlar Derneği ilk resmi kurumsal toplantısı olan Muğla tanışma, kaynaşma ve bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdi.

Nazife Taşdelen

Tek Çatı YHS Çalışanlar Derneği ilk resmi kurumsal toplantısı olan Muğla tanışma, kaynaşma ve bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdi. Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya Dernek Başkanı Ali Osman Ardıç, Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Yaşar, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Vedat Yaşar, hiçbir zaman sendika, siyaset içerikli, ifadeli ve taraflı konuşmalara izin verilmeyeceğini kaydetti. Yaşar, “Amacımız ve felsefemiz YHS bütünleşmesini sağlamaktır. Parolamız kurum ve sendika ayırt etmeden kadrosu YHS olan herkesi derneğimiz içinde bütünleştirip kucaklamak, güçlü bir YHS kitlesi oluşturmaktır” dedi.

Tek Çatı THS Çalışanları Derneği Başkanı Ali Osman Ardıç Yardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS)’nin tanımını yaptı. Ardıç, “Biz bilinen adıyla Yardımcı Hizmet Sınıfı 657 Devlet Memuru Kanunu 36. maddesine tabi kurumlarımıza sınavla giren 10 sınıftan biriyiz. Açıklamalara göre 112 bin civarındaki kurumlarımızın tüm hizmet işlerini gören kadrolu çalışan memurlarız. Ancak adımız ve kanunumuz Devlet Memuru olsa da 10 hizmet sınıfı içinde ek göstergesi olmayan, memur saygınlığı gösterilmeyen, olmayan tek memur sınıfıdır. Bundan dolayı birçok yasal ve özlük haklarımız yıllardır gasp edilmişken devlet memurluğu kanununun 1965 yıllarının değiştirilip modernize edilmemiş hali ve o yıllardaki zihinlerde eğitimsiz YHS kadroları gitmediğinden halen üniversite bitirmiş, yüksek lisans, doktora yapmış, en az lise mezunu kendini eğitim ve mesleki açıdan geliştirmiş donanımlı eğitimli ve modernize olmuş YHS kadrolarını görmezlikten gelip köhne, cehalet kanunu ve zihniyetiyle bizlerin kurumların hiyerarşik iç kanunlarına teslimiyeti ekmeği için devlet eliyle adeta modern köle sisteminde her türlü haksızlığın yapılabildiği köle memur sınıf algısı yönetim şekliyle çalışmaktayız”dedi.

Psikolojik baskının her türlüsünün rahatça uygulandığını söyleyen Ardıç, itibarın gösterilmediğini belirtti.

Ardıç, YHS’nin beklentileri ile ilgili, “ Ek gösterge, görevde yükselme, en önemli olmazsa olmaz esas beklentimiz, Anayasamızın 10. Maddesi Eşitlik İlkesi 2005 yılında imzalanmış sözleşme mutabakatı ile 657 DMK 36. Madde 8. mulgası çerçevesinde YHS’ler bir üst sınıfa sınavsız geçirilmesi meslek lisesi yada meslek yüksek okulu mezunları mesleki branştakiler teknik hizmete, diğerleri genel idari hizmet olarak yasal özlük haklarının yasallaşarak acilen uygulanması YHS kadrolarının görevini tüm kurumlarda hizmet alımı şekliyle yapılması gerekirse YHS kadrosu kapatılması kalıcı kökten en temek çözüm şekli olacaktır” şeklinde konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mahmut karaarslan 25 Mart 2017 / 11:43

Resmi bir dernek çatısı altında çalışmaların yapılması hakların alınması konusunda bir ilktir. Hiç olmasa yardimci hizmetlerin çalacağı bir kapı var artık yatdimci hizmet sinifi birlikteliği başlıyor.