“Tek Başına, İş Başına” « Hamle Gazetesi

“Tek Başına, İş Başına”

Bu haber 02 Kasım 2015 - 22:46 'de eklendi ve 1.444 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bir seçimi daha geride bıraktık. Ben öncelikle hangi partiye oy vermiş olurlarsa olsunlar önceki gün sandık başına gidip oy kullanan seçmenimizi kutluyorum.

Seçimi büyük bir olgunluk içinde gerçekleştirdik. Bu hepimizin başarısı… Umarım bu olgunluğu her alanda başarmayı da gösteririz.

Önceki gün herkesin istikrar için, terörün sona ermesi için, toplumsal barışın sağlanması, her türlü kutuplaşmanın sona ermesi, demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile işletilmesi ve elbette uzlaşma için sandığa gidip oyunu kullandığını söyleyebiliriz.

Sandıkta ise MHP dağıldı, HDP sarsıldı, CHP yerinde saydı. AK Parti ise “Tek Başına, İş Başına.” dedi.

 

xx           xx           xx

Sonuç için şaşırmayan var mı?

Ben şaşırdım. AK Partililerde şaşırmış olmalı…

Şimdi dağdaki çoban çıkıp “Fuat Avni’ye inananlarla benim oyum bir mi?” dese hiç şaşırmam.

Seçimi hastanede geçirdim. Başta AK Parti Milletvekili Hasan Özyer ve CHP Milletvekili Akın Üstündağ olmak üzere ziyaretime gelenlerin hemen hepsi seçimin heyecanının olmadığını söylüyordu. Bende bu izlenimi paylaşırken seçimin, meydanların heyecansızlığının bir sürprizin işareti olabileceğini yazmıştım.

Sürpriz gerçekleşti.

Şaşıran ise sadece biz olmadık. Şaşıran sadece AK Partililer de olmadı. Anket şirketleri de şaşırmış olmalı. Hiç %49 diyen oldu mu?

xx           xx           xx

Seçimden bir gün önce en son ziyaretçim Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça olmuştu. “AK Parti %45 ile iktidar olur. MHP ve HDP ikişer, üçer puan geriler.” demişti. Her gün görüştüğümüz gazetemizin Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu ise “3-4 puan artışla iktidar oluruz.” diyordu. Benim beklentim ise koalisyondu…

Hiç kimse %49’u tahmin edemedi.

Yüzde kırk dokuz nasıl oldu?

Gayet açık. MHP ve HDP’nin oyları ile oldu. MHP : – 4, HDP : – 2… Küsuratlar ile toplamda %7 oy AK Partiye gitti. AK Parti ve AK Partililer en çok 4 puan bekliyordu. “Peki, 2 puan nerden geldi?” derseniz Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi’nin aldığı oylara bakmak lazım. 7 Haziranda birlikte seçime girip 900 bin oy almışlardı. Bunun 600 bini de AK Parti‘ye gitti.

CHP ise + 0,82 oy artışı ile bir bakıma oylarını korumuş oldu.

 

xx           xx           xx

CHP oyunu korurken AK Parti oylarını şaşırtıcı bir şekilde arttırdı. Öyle ki 13 yıllık tarihinde en çok oy alınan ikinci seçim oldu… Adeta küllerinden yeniden doğdu.

Bence 7 Haziran da AK Parti‘yi birinci parti yapmaktan vazgeçmeden cezalandıran seçmen partilere “uzlaşın” demişti.

Herkesin bildiği gibi MHP lideri Bahçeli de uzlaşmaya yanaşmamıştı. Uzlaşmaya yanaşmayan, her şeye hayır diyen MHP‘yi de seçmen cezalandırdı.

Dikkat edilirse MHP ve HDP‘den eksilen oylar ise olduğu gibi AK Partiye gitti. Bir bakıma seçmen 1 Kasım seçiminde “uzlaşın” talebini bu şekilde ortaya koydu.

Yani AK Partiyi tek başına iktidar yapan seçmen uzlaşma beklentisini de oylarıyla AK Partinin kucağına bıraktı.

Elbette seçimin bu sonucunda özellikle Ankara katliamının ardından seçmenin istikrarı AK Parti de gördüğü söylenebilir.

Ancak bunun yanında seçmenin uzlaşma talebinin de yerli yerinde durduğu göz ardı edilmemeli. Kaldı ki uzlaşma olmadan istikrar olmaz.

 

xx           xx           xx

Şimdi herkesin sorduğu soru AK Parti yeniden Başkanlık der mi? Avrupa Birliği süreci başlatılır mı? Çözüm süreci yeniden başlatılır mı? Bu sorular çoğaltılabilir. Bilindiği gibi seçmen 7 Haziran da “uzlaşma” derken, bir anlamda Başkanlık sistemine de “Hayır” demişti.

Başkanlık sistemi yine de öyle ya da böyle gündeme gelecektir.

Resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti % 49,4 oranı ile 316 milletvekiline, CHP % 25,4 oranı ile 134 milletvekiline, HDP % 10,7 ile 59 milletvekiline, MHP de % 11,9 ile 41 milletvekiline sahip oldu.

Başkanlık sistemine geçilebilmesi için Anayasanın değiştirilmesi gerekmekte. Bunun için referandumsuz 367, referandumlu olarak Anayasayı değiştirebilmek için ise 330 oy gerekli.

 

xx           xx           xx

Seçimden önce MHP Genel Başkanı Bahçeli parlamento da beşinci partinin olacağını iddia ediyordu. Ama neredeyse hem MHP hem HDP baraj altında kalıp, parlamentoda iki parti kalacaktı!

Ancak olmaz olmaz demeyin. Bahçeli’nin kehanetinin gerçekleşme ihtimali hala var… Bakarsınız beşinci parti parlamentoda HDP’nin ardından dördüncü parti durumuna düşen MHP‘den çıkar…

Hem Türkiye’yi hem partisini şaşırtan Bahçeli‘nin daha seçim akşamı istifası beklenmişti… O ise seçmenin karşısına bile çıkmayıp, yazılı açıklamada bulunarak, “Milletimiz koalisyon kurmaktan kaçan AK Partiye tek başına iktidar görevi verdi. AK Partiye verilen her oyun istikrarı getirmek şöyle dursun geçen yılları mumla aratacak felaketlere davetiye çıkaracağına şimdiden iddia ve ilan ediyoruz. Partimizi tüm kadroları sabırla, özveriyle, inanmış bir yürekle görevlerinin başındadır.

Gitmiyorum.” diyor! Ya gidenler olursa? Ki %4 gitti!

 

xx           xx           xx

İhtimal CHP içinde geçerli, ama CHP lideri Kılıçdaroğlu seçmenin karşısına çıkıp “1 Kasımdaki tabloya saygılıyız. İktidarın hukukun üstünlüğü kavramına saygı göstermesi gerekmektedir. Gücün zehirlenmemesi lazım” derken, istifa edip etmeyeceği ile ilgili bir soruya da “Zaten kurultay sürecimiz devam ediyor. Bizim oyumuz arttı, ama kendimizi başarılı görmüyoruz. O çerçevede hareket ediyoruz.” diyordu.

Bahçeli istifa etmezken O neden etsin ki denilebilir, ama sanki O da “Buna kurultay karar verir.” diyor. Ama Bahçeli demiyor!

 

xx           xx           xx

Bundan sonra ne olur?

Ben iyi olmasını ummak istiyorum. Başbakan Davutoğlu’nun konuşmaları da umut vericiydi. Adeta “7 Haziran da mesajı aldık” diyordu.

Seçim gecesi ilk konuşmayı memleketi Konya’da ikinci konuşmayı Ankara’da balkonda yaptı. Dün gazetelerde “Demokrasi balkonda unutulmasın” diye başlıklar atıldı. Unutulmamalı…

İstikrar elbette önemli… Demokrasi de önemli. Başbakan Davutoğlu partisinin 13 yıllık tarihinin en yüksek ikinci oyuna ulaşılan zaferi sonrası Konya Mevlana Meydanında konuşurken, “AK Partiye oy vermemiş olan vatandaşlarımız sakın ola ki yenilgi psikolojisine girmesin. Bugün yenilen yoktur, kazanan vardır oda milletimizdir. Cumhuriyetimizdir. 78 milyonun iktidarı olacağız” diyor şöyle devam ediyordu;

“Biz herkesin gönlüne girmeye geliyoruz. Konya ilk başkent, Hz. Mevlana’nın diyarı… Senin bağrından çıkan bu evladın sana söz veriyor ki ancak ve ancak sevgi tohumu ekeceğiz.”

Bu söze ne denir?

Başbakan Davutoğlu “Her türlü kutuplaşmaya son vereceğiz. Demokrasi’nin, özgürlüklerin teminatı ben olacağım.” diyor. Biz de inanmak istiyoruz. Herkes yoruldu…

xx           xx           xx

Öylede olmalı. Yoksa şu anda AK Parti içinde olan uzlaşma korunamaz, koalisyon dağılır… Ben umutluyum. Umutlu olmak istiyorum…

Seçmen 7 Haziran da “koalisyon kurun” dedi. Kuramadınız, seçmende iktidarı yeniden AK Partiye verdi!

Peki, bu seçimin başarısı Başbakanın mı? Cumhurbaşkanını mı?

Bence başarı Başbakan Davutoğlu’nun. AK Parti’nin yeni milletvekili kazandığı yerlere bir bakın yörük coğrafyası olduğu görülecektir.

MHP’den AK Parti‘ye gelen oylar da yörük oylarıdır. Yörük çocuğu Davutoğlu’na bir şans verilmeli.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.