Tedirgin eden hastalık Muğla’da sıfırlanıyor

Bu haber 12 Eylül 2014 - 9:28 'de eklendi ve 1.050 kez görüntülendi.

Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, 2008 yılından 108 olan talasemi taşıyıcısı sayısının yapılan çalışmalar ile 2014 yılında 3’e düştüğünü açıkladı. Ceyhan, Talasemi taşıyıcısı kişilerin, evlendiğinde her doğacak çocuğun yüzde 25 olasılıkla hasta, yüzde 25 olasılıkla sağlıklı, yüzde 50 olasılıkla talasemi taşıyıcısı olarak doğacağını bilmesi gerektiğini belirterek il genelinde 189 taşıyıcı çift olduğunu ve bu çiftlerin kontrollerinin yapıldığını söyledi.

Cem Durna

Anne ve babaların korkulu rüyası olan talasemi taşıyıcılığı Muğla’da sıfırlanıyor. Evlilik öncesi genç çiftlere büyük bir sıkıntı yaşatan ve genetik olan talasemi hastalığı Muğla’da 2008 yılında 100 civarında iken 2014 yılında 3’e düştü.

İl genelinde 1990 yılında başlatılan talasemi önlem çalışmaları 2014 yılında da devam ederken son 15 yılda toplam 310 bin 678 kişiye talasemi ile ilgili analiz uygulandı. İl nüfusunun yüzde 40’nı kapsayan bu analiz çalışmasında 2002 yılında 85 kişide talasemi teşhisi koyulurken 2008 yılında bu rakam 108’e çıktı. Menteşe, Fethiye ve Milas ilçelerinde 1. Basamak Talasemi Tanı Merkezleri bulunurken Muğla Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesinde bulunan Talasemi Tedavi Merkeziyle birlikte 2008 yılından 2014 yılına kadar yapılan analizlerde talasemi hastalığı teşhisi 3 kişiye koyuldu.

Her geçen gün talasemi hastalığının azaldığını ve sıfırlanmak üzere olduğunu söyleyen Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, “Ülkemizde, talasemi ve orak hücre anemisi başta olmak üzere, kalıtsal kan hastalıkları önemli bir halk sağlığı sorunudur” dedi.

Talasemi hastalığının bir kansızlık hastalığı olduğunu ve kesin tedavisi olmadığını vurgulayan Ceyhan, şunları söyledi:

“Anne ve babanın ikisinin birden talasemi taşıyıcısı olması durumunda hasta çocuk doğması söz konusudur. Hasta çocuk doğumunun önlenmesi ancak taşıyıcılığın tespiti ile mümkündür. Talasemi taşıyıcıları normal görünümlü oldukları için taşıyıcılığın tespiti özel bir kan tetkiki ile yapılmaktadır. Bunun için en uygun zaman evlilik öncesi dönemdir. Talasemi taşıyıcısı kişiler, evlendiğinde her doğacak çocuğun %25 olasılıkla hasta, %25 olasılıkla sağlıklı, %50 olasılıkla talasemi taşıyıcısı olarak doğacağını bilmelidir. Özellikle hamile kalmadan, anne ve babanın DNA testleri yapılmalı, hamileliğin erken döneminde bebekten alınacak örneklerden, sağlıklı, taşıyıcı veya hasta olduğu öğrenilerek hamileliğin devamı konusunda aile karar verebilmelidir.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.