Tayinler kıyıma dönüştü

Bu haber 21 Ağustos 2014 - 0:49 'de eklendi ve 798 kez görüntülendi.

tayilerkiyimadonustuTarım Orman Sendikası Muğla Şube Başkanı Hasan Gezgin, Orman Genel Müdürlüğünde rotasyon uygulaması adı altında yapılan tayinlerin adeta kıyıma dönüştüğünü söyledi.

İlkay Yıldız

Tarım Orman Sendikası Muğla Şube Başkanı Hasan Gezgin, Orman Genel Müdürlüğünde rotasyon uygulaması adı altında yapılan tayinlerin adeta kıyıma dönüştüğünü söyledi.

Şube binasında konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Hasan Gezgin, tayinlerin hukuka uygun olmadığını, sadece yandaş kadrolaşmayı ve öç alma duygusu taşıdığını kaydetti.

Tayinlerin kritik bir dönemde gerçekleştiğini belirten Gezgin, “2013 yılında çıkarılan Orman Genel Müdürlüğü Personelinin Atama ve Yer Değiştirme Esaslarına ilişkin Yönetmeliğe dayanılarak Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde altmış civarında mühendis ve sayman, Türkiye genelinde ise 2000 civarında personelin tayini özellikle orman yangınları açısından en kritik olan bu günlerde gerçekleştirilmiştir. Bu haksız ve hukuksuz uygulamaları gerçekleştirirken de kendi çıkardığı ve sendikamız ve Orman Mühendisleri Odası tarafından Danıştay da açılan dava devam ederken, adeta yangından mal kaçırırcasına tayinleri yapmışlardır” dedi.

Tayinlerin yönetmeliğe göre yapılmadığını belirten Gezgin açıklamasına şöyle devam etti:

“Yönetmeliğe göre atamaların 4.ve 3. bölgelerden başlaması gerekirken yandaş sendika baskısıyla bu kural ihlal edilmiştir. Onurlu duruş sergileyen kıdemli, hizmet puanı daha yüksek olan teknik personel 4. bölgeye atanırken, yeni işletme müdürü veya işletme müdür yardımcısı olan yandaşlar himaye edilerek birinci bölgeye atanabilmiştir. Yapılan atamalarda uzmanlık tamamen göz ardı edilmiş mesleğinde uzmanlaşan personel değişik birimlere atanarak adeta kurumsal hafıza yok edilmiştir. Haksız ve hukuksuz uygulamalara itiraz edildiğinde veya yapılan adaletsizlikler gündeme getirildiğinde ‘hakkınızı helal edin’ gibi beylik ,’Gidin hakkınızı mahkemede arayın’ gibi ağalık ifadelerden artık vazgeçin! Kurmaya çalıştığınız zulüm ve korku imparatorluğu bir gün bumerang gibi geri döner sizi de yok eder. Gelin artık günümüz yönetiminin vazgeçilmez kuralı olarak kabul edilen adil, şeffaf, demokratik yönetime geçmek için adım atın. Elbette ülkemizin her köşesinin hizmete eşit şekilde ihtiyacı var. Ancak bu niyeti kullanarak çıkardığınız yönetmelik ve diğer mevzuatı intikam aracı olarak kullanmayın. Mağdur edebiyatı yapa yapa zalim olmayın.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.