“Tavşana Kaç, Tazıya Tut”

Bu haber 04 Aralık 2015 - 0:50 'de eklendi ve 1.063 kez görüntülendi.
CIZ
CIZ cizciz@hamlegazetesi.com.tr

80 öncesinde, öğrencilik yıllarımızdan hatırlıyorum. Sol fraksiyonlar vardı. Maocu, Leninci, Kastrocu diye. Hatta Arnavutluk komünist diktatörü Enver Hoca taraftarları bile vardı. Ne hikmetse soğuk savaş dönemi bitince hepsi buharlaştı gitti. Şimdi sadece birkaç tane proje- taşeron örgütü yedekte tutuyorlar, hepsi o kadar.

Ancak, Rus uçağının düşürülmesinden sonra sözde gazeteci ve aydınlarda PUTİNCİLİK hastalığı peydah oldu. Aydın Doğan medyasından, Cumhuriyet’e ve paralel medyaya kadar söz birliği etmişçesine, milli menfaatleri ve devlet çıkarlarını hiçe sayarcasına Putin’i haklı çıkaran Türkiye’yi suçlayan argümanlar geliştirilmeye çalışılıyor, koro halinde.
İsimlerini sayıp da onları adam yerine koymak istemiyorum. Anlamadığım bir şey var, bunlar satılmışlıklarını, vatan hainliklerini nasıl böyle alenen teşhir edebiliyorlar?
Zannediyorlar ki, Türkiye halkı anlamaz, algı oluşturalım, devlet zora girsin, Putin’in eli güçlensin, Türkiye uluslararası camiada irtifa kaybetsin istiyorlar. Ama beyhude çırpınış bunlar. Artık o eski Türkiye yok, bunu kabul edin. Daha fazla kendinizi madara etmeden yol yakınken dönün. Eğer rahmetli Atatürk sağ olsaydı, İstiklal Harbi döneminde yaşasaydık, emin olun yaptığımız bu ihanetlerin bedelini İstiklal Mahkemelerinde öderdiniz.
Alçaklığa bakar mısınız, hergelenin biri programda emekli generale, Rus uçağı bir defa sınırı geçince nolur ki, bunda ne var deyince, aldığı cevap karşısında morardı mı kızardı mı bilemiyorum artık.
Paşamız, diyor ki; “Efendim TSK bu işte gereğini yapmıştır. Sınırlarımız egemenliktir, namustur, üstelik angajman kurallarına göre gereği yapılmıştır. Ama siz bir defa ile bir şey olmaz diyorsanız, ona diyeceğim yok.”
Geçelim bunları, zaten çok konuşuldu. Ben bundan sonrası için yeni bakış açılarına yelken açmak, istiyorum.
Öncelikle belirteyim ki, Putin’i kimse hafife almasın. Uçak düşürme hadisesinden sonra sergilediği anormal tepkilerini, koskoca bir devlet başkanının dünyanın gözüne baka baka söylediği yalanları, ekonomik ama komik yaptırımları bir ergen taşkınlığı olarak geçiştirmeye çalışırsak çok şeyi kaçırırız.
Şunu belirteyim ki, Putin şahsında Rusya, Türkiye’nin yüzyıl sonra kendi stratejik ve kültür coğrafyasına geri dönme çabalarından oldukça rahatsız. Çünkü bu coğrafya aynı zamanda Rusya’nın güvenlik ve emperyal ilgi alanıdır.
Belli ki Rusya bu uçağı ve iki pilotunu, stratejik hamleler ve yapacağı taşkınlıklar için feda etti. Yani bile bile Türkiye’nin sabrını zorladı ve başardı.
O nedenle, Türkiye’nin bundan sonraki atacağı adımlar, Rusya’nın bu oyununa gelmemek üzerine kurgulanmalıdır.
Rusya Türkiye’nin coğrafyadaki etkisini kırmak için, soğuk savaş döneminde olduğu gibi bizi tekrar Batı’nın ve NATO’nun kucağına iterek savunma ve sömürge endeksli eski paradigmaya geri dönmemizi hedefliyor.
Evet, komplo teorisi değil, gerçek bu. Rusya bal gibi bu hareketiyle Türkiye’yi NATO’nun kucağına itmek istiyor. Paris’teki toplantıda ve Brüksel’de Türkiye’ye gösterilen aşırı ilgiden ve kucak açmalardan bunu hissetmiş olmalısınız. Yani oyunu BATI ile RUSYA birlikte oynuyor, tavşana kaç, tazıya tut misali.
Delil mi istiyorsunuz? AB yollarında yıllardır süründürülen Türkiye, ne oldu da şimdi kıymetli oldu? Yok fasıllar açılacak, yok 2016 da vizeler kalkacak, daha ne tavizler verecekler göreceğiz ama Türkiye bunları yutmaz. Şimdiye kadar neredeydiniz? Alın başınıza çarpın vizenizi. Kokuşmuş sistemlerinizin, çökmüş ekonomilerinizin size faydası olmadı, bize mi olacak?
Artık Türkiye yerlici ve millici çizgide karar kıldı. Bundan dönüş olmaz. Biz artık kendimiz olacağız. Ne batı, ne doğu, sadece biz olacağız. Kendi milli sentezimizle 2023 hedefine ulaşmaktan başka çaremiz yok.
Velhasıl Putin’in bizi Batı’ya doğru kışkışlamasına pabuç bırakmadan, milli duruşumuzdan taviz vermeden yolumuza devam etmeliyiz.
Rusya’nın en medeni ve entellektüel bölgesi olan Petersburglu Putin’in bir anda bu kadar saçmalamasının bir strateji gereği olduğunu Türkiye anlamıştır. O nedenle bırakın gaza gelmeyi, ciddiye bile almamaktadır. Ama bu arada komşusuyla ve ortağı ile kötü olmak istememektedir. Türkiye bu duruşunda samimidir.
5 milyar dolar için Başbakanlık kapısında İMF memurunun karşısında ceket ilikleyen Türkiye yok artık. Şimdi, peşinden koşulan, ilgi duyulan, model alınan etkin bir Türkiye var. Rusya’nın rahatsızlığı burada. G-20 zirvesinde bunu gördük,”one minute” de, “dünya beşten büyüktür” de bunu gördük. Daha göreceğimiz, göğsümüzü kabartacak, bize varlığımızı ve gücümüzü hatırlatacak, çok güzel şeyler olacak, bekleyin.
Putin Batı’nın tuzağına düşeceğine, Batı’nın taşeronu olacağına gerilimi tırmandırmak için abuk-subuk bahanelere sığınarak kendini komik duruma düşüreceğine, en vefalı ve en dürüst bir dost olarak, o içi kof kibirini yenerek Türkiye ile stratejik ortak olmayı tercih etse eminim ki ülkesinin önünü açar, Türkiye de kazanır, Rusya da.
Yoksa, 20 milyon Müslümanın katili, insan kasabı sapık Stalin gibi, o da, Türkmen katili olarak tarihe geçer.
Bekleyin, Rus halkı da, aydınları da, yakında Putin’e sormaya başlayacak. Senin Türkmenlerle ne alıp veremediğin var, Batı ambargolarına karşı bizi yalnız bırakmayan Türkiye’ye niye sataşıyorsun diye ona soracaklar. Dünyadan tecrit olmanın ve daha da fakirleşmenin hesabını Putin’den soracak, Rus halkı.
Sonuç olarak, turizmcisi, yatırımcısı, esnafı, tüccarı, ihracatçısı, ithalatçısı hiç korkmayın. Aha buraya yazıyorum, Türkiye bu süreçten karlı çıkacak tek ülke olacak. Panik yok. Yola devam.
O zaman içimizdeki Putinciler nereye kaçar, ne der bilemiyorum.
Hoşçakalın!..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.