Tanıtım depoda kaldı « Hamle Gazetesi

Tanıtım depoda kaldı

Bu haber 26 Haziran 2014 - 2:05 'de eklendi ve 1.340 kez görüntülendi.

tanitimmmMuğla’da 2012 yılında dönemin Muğla Valisi Fatih Şahin’in, başkanlığını yaptığı Muğla El Sanatları Şirketi’nin (MELSA), eski manken Murat Başoğlu’nun şirketinden tanıtım amacıyla Muğla Hizmet Vakfı’na 563 bin 487 lira avans vererek alınan yöresel küçük hediyelik eşyalar elde kaldı. MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı, Muğla Hizmet Vakfı’nın şirketlerine olan borçların toplamı olan 830 bin 590 lira için bugüne kadar 480 bin liralık ödemenin yapıldığını belirterek, “Tanıtım için alınan ürünlere ait kalan 280 bin lira halen ödenmedi. Borcun şirketimize ödenmesi için kanunlarımız neyi gerektiriyorsa acilen bunlar uygulanacaktır” dedi. Muğla Hizmet Vakfı tarafından borçlarını ödenmemesi nedeni ile 2012 yılında alınan ürünler kutulara konularak MELSA’ya ait dokuma atölyesi deposuna kaldırıldı.

Kadir Tamer

Muğla’da 2012 yılında dönemin Muğla Valisi Fatih Şahin’in, başkanlığını yaptığı Muğla El Sanatları Şirketi’nin (MELSA), manken olan arkadaşı Murat Başoğlu’nun şirketinden tanıtım amacıyla 563 bin 487 lira avans vererek alınan yöresel küçük hediyelik eşyalar elde kaldı. İl Özel İdaresi’ne bağlı hizmet veren Muğla El Sanatları Şirketi (MELSA) tarafından turizm bölgelerindeki yıllık yaklaşık 8 milyon lira getiri sağlayan 3 işletmenin, 30 Mart tarihindeki yerel seçimlerden 10 gün önce, Büyükşehir Belediyesi’ne geçmemesi için düzenlenen protokolle feshedilmesi nedeni ile başlayan karmaşa tanıtım amacıyla satışa sunulan ürünleri de etkiledi.

Dönemin Muğla Valisi Fatih Şahin, tarafından yakın arkadaşı eski manken Murat Başoğlu’nun şirketi Takkunya firmasından yöresel küçük hediyelik eşyalar için Muğla Hizmet Vakfı, MELSA’dan 563 bin 487 lira avans aldı. 29 Mayıs 2012 tarihinde alınan avansla Takunya Şirketi’ne aralarında kitap ayrıcağı, fincan, mug, tabak, menget, thsirt ve tepsilerin bulunduğu yöresel küçük hediyelik eşyaların ödemesi yapıldı. Muğla Hizmet Vakfı tarafından teslim alınan ürünler MELSA’nın işletmeciliğini üstlendiği Ölüdeniz Sahili’nde 2012 yılından itibaren satılmaya başlanıldı. 2012 yılından 2014 yılına kadar 563 bin 487 lira ödenen ürünlerden 283 bin 368 liralık bölümü satıldı. 2014 yılında Muğla’nın Büyükşehir statüsüne girmesi ile birlikte MELSA’nın sorumluluğu kapatılan İl Özel İdaresi’nden yeni kurulan Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Devir işlemleri yapılırken MELSA’nın işletmeciliğini üstlendiği Ölüdeniz, Akbük ve Akçapınar sahillerinin sözleşmesi fesih edildi. Sözleşmelerin fesih edilmesinin ardından MELSA’nın elinde bulunan 3 bin 966 adet kitap ayracı, 812 adet fincan, 6 bin 326 adet mug (kulplu bardak), 379 adet tabak, 5 bin 937 adet magnet, 3 bin 329 adet thsirt ve 2 bin 586 adet tepsi elde kaldı. Ürünlerin girişleri ve fatura işlemleri Muğla Hizmet Vakfı’na ait olması nedeniyle MELSA satış yapamayınca toplam 23 bin 335 adet yöresel küçük hediyelik eşyalar depoya kaldırıldı. Bunun üzerine MELSA Muğla Hizmet Vakfı’ndan yöresel küçük hediyelik eşyaların alımı için verilen 563 bin 487 liralık avanstan önceki yıllardan satılan 283 bin 368 lirayı düşerek 280 bin liranın en kısa sürede geri ödenmesini talep etti.

Kanun ne gerektiriyorsa uygularız   

MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı, yöresel küçük hediyelik eşyaların satımı ile ilgili olarak şirketlerinin sorumluluğunu gerektiren bir resmi durum olmadığını belirterek, “MELSA’yı devraldığımızda bu ürünlerin şirketimiz tarafından satıldığını öğrendik. Ancak yöresel küçük hediyelik eşyaların alımı için şirketimiz Muğla Hizmet Vakfı’na 563 bin 487 lira avans vermiş. Bu ürünlerin satışı ile ilgili olarak resmi bir sözleşme yok. Bu yüzden bizde Muğla Hizmet Vakfı’ndan 563 bin 487 liradan satışa sunulan miktar düşülmesinin ardından 280 bin liranın bir an önce tarafımıza devredilmesini istiyoruz. Ancak halen bir sonuç alamadık. Şu anda elimizde kalan yöresel küçük hediyelik eşyalar MELSA’ya ait dokuma atölyesinde depoya kaldırıldı. Geçici olarak depoya kaldırdığımız ürünlerin teslim alınarak borca mahsup edilmesi 4737 sayılı kanun hükümlerince şirket yetkililerinin sorumluluğunu gerektireceğinden mümkün değildir. Halen gözüken borcun nakden ödenmesi gerekmektedir. Eğer bu borç ödenmezse kanunların neyi gerektiriyorsa acilen bunlar uygulanacaktır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.