Suyun Siyaseti Olmaz!

Bu haber 30 Mayıs 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.604 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti Muğla İl Merkezi’nden “Menteşe Sandras suyuna kavuşuyor” başlıklı haber geldiğinde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün bir gün önce MUSKİ’nin Su Yarışması Ödül Töreni’nde verdiği müjdeden haberimiz yoktu.

Başkan Gürün’ün müjdesinden ertesi gün Büyükşehir Basın Bürosu’ndan bildirilen bülten ile haberdar olduk.

Büyükşehir Basın Bürosu, Başkan Gürün’ün müjdesinin de yer aldığı haberi “Su Yarışması Ödül Töreninde Muğla’ya Müjdeli Haber” başlığı ile paylaşıldı.

İki ayrı noktadan müjdelendiğine göre, demek ki bu “su haberi” mühim!

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, 22 Mart ‘Dünya Su Günü’ etkinlikleri kapsamında başlattığı su yarışmasında dereceye giren eser sahipleri öğrencileri ödüllendirmiş. Başkan Gürün törende yaptığı konuşmada “Suyun siyaseti olmaz” demiş. “Bunu her bulunduğum ortamda dile getiriyorum.” diye devam etmiş.

Menteşe Sandras suyuna kavuşuyor” başlıklı haberde ise AK Parti’nin hem Menteşe’de hem de Büyükşehir’de Meclis Grup Başkan Vekili olan Av. Gültekin Akça geçtiğimiz günlerde Muğla’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştüklerini belirtiyor ve Bakandan aldığı bilgiye dayanarak Sandras Suyu Projesi’nin yapım ihalesinin 2016 yılında yapılacağı müjdesini veriyor. Ardından da şöyle devam ediyor:

AK Parti olarak, halkımıza hizmet noktasında bugüne kadar hiçbir zaman siyasi ayrımcılık yapmadık. Nereye ne hizmet gerekiyorsa ulaştırdık. Bu proje hayata geçtiğinde, vatandaşlarımız sağlıklı ve doğal içme suyu içecekler. Projede bugüne kadar emeği geçen tüm taraflara teşekkür ediyorum.

Akça bu açıklamasını Başkan Gürün’den birkaç gün önce yapmış olsaydı, Başkan Gürün’ün “Suyun siyaseti olmaz” sözünü Akça’ya karşı söylemiş olduğu düşünülebilirdi!

xx        xx        xx

O zaman Başkan Gürün, Sandras Suyu’nun gelişi artık kesinlik kazanınca, “Suyun siyaseti olmaz” deme gereğini neden duydu?

Suyun siyaseti olsaydı Başbakan Davutoğlu eski Garaj Alanı’nda partisinin mitinginde konuşurken müjdeyi verebilirdi. Hatta “Osman Gürün bu suyu istemiyordu, ama biz getiriyoruz” da diyebilirdi…

Geçtiğimiz günlerde Muğla’ya geldiğinde Gültekin Akça’nın kendisi ile görüştüğü Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da açıklayabilirdi.

Tabi Başkan Gürün’ün dediği gibi “suyun siyaseti olmaz”…

xx        xx        xx

Başkan GürünSuyun siyaseti olmaz” sözünü bulunduğu her ortamda dile getirdiğini söylemiş. Bu söz aklıma dönemin AK Partili Belediye Meclis Üyesi Ziya Ercan’ı getirdi.  Aslında “Suyun siyaseti olmaz” sözünü kullanan ilk kişi Ziya Ercan’dır…

Başkan Gürün MUSKİ’nin töreninde, “2008 yılında Muğla Belediyesi zamanında Sandras’dan su getirilmesi için müracaatta bulunmuştuk. Daha sonra bakanlıkla yaptığımız görüşmeler sonrasında şuanda Sandras’dan 12 kilometrelik bir tünelle Muğla’nın ve üst platonun 50 yıllık suyu temin edilmiş olacak. Proje hazırlandı ve bakanlıkla birlikte onaylandı. İhale dosyası ve fizibilitesi hazırlanıyor. Sandras’dan gelecek olan suyu bir veya 1 buçuk yıl içerisinde kullanmaya başlıyor olacağız.” demiş.

Başkan Gürün açıklamasında “Proje hazırlandı ve bakanlıkla birlikte onaylandı.” diyerek, Sandras’tan suyu kendisi getirecekmiş gibi bir hava yaratmış. Şaşırdım. Kendisine kalsa daha çok beklerdik… (!)

xx        xx        xx

Köyceğiz’in Sandras Dağı’nın karlıklarından akan sudan yıllar önce Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı sayesinde farkında olmuştuk. Fığlalı hoca sayesinde bu gün üniversite yerleşkesindeki çeşmelerden Sandras Suyu akmakta… Fığlalı hoca Sandras’tan o suyu getirtmemiş olsaydı, dönemin Muğla Belediyesi üniversite yerleşkesinin tükettiği suyu nasıl karşılardı bilemiyorum.

Muğla Üniversitesi, Muğla İl Özel İdaresi ile işbirliğinde yıllar önce Sandras’tan su getirirken, “Muğla Üniversitesi, Muğla İl Özel İdaresi ve Muğla Belediyesi” olarak ön görülen “birlikteMuğla Belediyesi’nin yer almamasını çok eleştirdik.

Dönemin Başkanı Osman Gürün Sandras Suyu’na ihtiyacımız olmadığını söylüyordu. Eğer o zaman Muğla Belediyesi o birlikte yer alsaydı, 1 trilyon 200 milyar gibi bir katkıda bulunacaktı.

Bu gün Muğla Belediyesi kuyulardan tükettiğimiz su için yılda 2 trilyon liranın üzerinde enerji bedeli ödüyor. Daha doğrusu biz ödüyoruz…

xx        xx        xx

Muğla Belediyesi Sandras Suyu’nu 2008 yılında gündemine almadı. Almak zorunda kaldı.

Başkan Gürün’e göre Muğla’nın (Menteşe) su sorunu yoktu. Ta ki Bozüyük’te yeni su kuyuları açılmak isteninceye kadar… Bozüyüklüler su kuyusu açılmasına karşı çıkıp isyan edince Başkan Gürün su sorunumuz olduğunu ilk kez itiraf etti…

Böylece 2009 Yerel Seçimleri’nde Muğla’nın en önemli sorunu olarak tartışılan sorun içme suyu sorunu oldu.

xx        xx        xx

Başkan Gürün o açıklamayı yaparken keşke dönemin Belediye Meclisi Üyesi Ziya Ercan’ı da anıp, gıyabında bir teşekkürde bulunsaymış…

Gelecek yıl veya en geç 2017 başında çeşmeden Sandras Suyu içmeye başladığımız da Ziya Ercan’a minnet borcumuz olacak…

Çünkü dönemin Muğla Belediye Meclisi’nde Sandras Suyu’nu gündeme getirip, bu yüzden Başkan Gürün’den “Bunu nereden çıkarıyorsun” diye fırça yiyen de Ziya Ercan’dır.

Biz unutmadık… Başkan Gürün bir anımsar mı bilmem 2004 yerel seçiminde “Muğla’nın en az 50 yıl su sorunu yok” demişti… 2005 yılında da Belediye Meclisi Üyesi Ziya ErcanMuğla’ya Sandras’tan su getirilmesi gerektiğinden” söz edince, Başkan Gürün, “Nereden çıkıyor bu su meselesi?” deyip Ercan’ı azarladı mı azarlamadı mı?!!

Sandras’tan yeterli ve sağlıklı içme suyu bu gün Menteşe ve Ula’ya geliyorsa öncelikle bu Ziya Ercan’ın inatçılığı, takipçiliği ve Belediye Yönetimi’nin “çaresizliği”  sonucu geliyor…

Bu noktada sormak lazım; Bozüyüklüler kuyularından su alınmasına izin verselerdi, Başkan Gürün bu gün bu projeye karşı çıkar mı çıkmaz mıydı?

Eee işte bu noktada suyun siyaseti olur!

xx        xx        xx

“Yanlış hesap Bağdat’tan döner” dedikleri bu olsa gerek. Öyle ya da böyle Sandras Suyu en az 10 yıl gecikme ile Muğla il merkezine geliyor… Getiren, götürmeyen sağ olsun!

Siyasi çekişmeler ve “inatçılıklar” bir yana bırakılırsa; “ortak akıl” ile hareket edilirse Muğla’da birlikte daha pek çok hizmet üretilebilir… Umarım Sandras’tan su getirme projesi Muğla ili için ileriye dönük iyi bir örnek olur.

Bunları neden söylüyorum? Muğla’nın artık “hafif raylı sistem” ile de tanışması gerekiyor. Öncelikle Yatağan-Menteşe-Ula güzergâhında; ardından Bodrum Yarımadası’nda devreye girmesinde yarar var. Belki sonra Fethiye ve Marmaris’te düşünülebilir.

Böylelikle daha az egzoz gazı soluyacağımız gibi, ulaşım daha ucuz olacaktır. Ancak Başkan Gürün bu konuda araştırma yaptıklarını, hafif raylı sistemin bu gün için ekonomik olmadığını söylemişti.

Hafif raylı sistem Antalya’ya devlet eliyle geliyor. Bakarsınız Muğla’ya da öyle gelir, bizim yerel yönetimlerde sahip çıkmak zorunda kalır. Sandras Suyu’nda olduğu gibi… (!)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
mehmet kaya 30 Mayıs 2015 / 09:43

“Su akar Türk bakar” demişler. Bu söz doğrumu dur eğrimi dir bilemem. Bu sözü Muğla için şu şekilde değiştirebiliriz; “Sandras suyu Üniversitemizde akar, karşıyakadan Muğla’lım bakar” O zamanki kurucu rektör Prof.Dr. Ethem Ruhi Fığlalı SHP nin yemeklerinde görülürdü. Belediye ile fikri bir çatışması olduğunu düşünemeyiz. Peki neden bu suya ortak olmadıkta, gidip Bozüyük’te kuyu açma kavgaları verdik. Bozüyük belediye başkanı Yaşar Gencel ( şimdi Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi) ve Yatağan Ziraat Odası Başkanı Cengiz Buğday ve köylülerle adeta meydan muharebesi yaptılar. Büyükşehir Belediye Meclisinde ikinci meydan muharebesi olmaması için mi “suyun siyaseti olmaz” deniliyor acaba? Sahi Bayır’da baraj var. Barajdan su almak niye tercih edilmedi? Bu barajdan su almayı da o tarihte belediye Bayır Belediye Başkanı Cumhur Çoban’mı (şimdi Büyükşehir Belediye Başkan Vekili) engel oldu acaba? Baraj Muğla’ya daha yakın maliyeti de düşük olur. Türkiye’de çoğu şehirlerin suyu barajlardan temin ediliyor. Bodrum’unda suyu Milas’taki barajlardan temin ediliyor. Muğla’ya sandras Dağından tatlı suyu ancak AKP iktidarının Sayın Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu getirebilir. Vaktiyle Sandras suyuna karşı çıkanlardan bu hizmeti beklememiz hayal olur. Egosu yüksek insanlar hizmet üretemezler.

reşat öztepe 30 Mayıs 2015 / 12:04

Gocuman; Havadan Sudan! şeyleri konu almışsınız. Dr.Başkanı kızdıracaksın. İçme! Suyunun siyaseti olmaz dediler ma,en alasını yapıyorlar. Sanki sandrastan gelcek su ile ilgili bir damla mürekkep harcamadığını bilenlerdenim.Su sorunu da yok,nereden çıkarıyorsun deyen de “o”.Amma demek ki su sorunu varmış. İlk olarak Tele Konferans sistemi ile YükelHocamızdan öğrenmiş idik. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiyi anında bizlere ulaştırmış idi,Prof.Dr.Yükesel ÖZDEN Beyefendi. Ziya ERCAN’ın çok hakkı ve emeği vardır. Kendisinden Allah razı olsun. CHP’ye ve Dr. Başkan’a rağmen Ula ve Muğla (Menteşe) Sandras suyu içecek. sevgi ve saygı.