Süte anayasa geliyor « Hamle Gazetesi

Süte anayasa geliyor

Bu haber 08 Kasım 2015 - 23:26 'de eklendi ve 701 kez görüntülendi.

SÜTE ANAYASA GELİYORKuşadası’nda düzenlenen Anadolu EXPO 2. Canlı Hayvan Fuarı ile eş zamanlı düzenlenen 3. Ulusal Süt Zirvesi, sektördeki tüm mağduriyetin önüne geçecek süt anayasasına zemin oluşturdu.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Fatih Salih Okumuş, yılbaşından itibaren sütte yeni bir dönemin başlayacağını belirterek, “Süt Tedarik Yönetmeliği 2016 yılının ilk ayında yürürlüğe girecek. Bugüne kadar hukuku olmayan sütün artık bir hukuku olacak. Üretici mağdur olmayacak, parasını zamanında alacak, sanayicinin süt derdi olmayacak” dedi.
Efes Kongre Merkezi’nde düzenlenen Anadolu EXPO 2. Canlı Hayvan Fuarı’nın ikinci gününde düzenlenen 3. Ulusal Süt Zirvesi sektörün yoğun ilgisini gördü. “Süt sektörünün yeniden yapılandırılması” temasıyla düzenlenen zirve öncesinde konuşan Türkiye Süt Ürecileri Merkez Birliği Başkanı Fatih Salih Okumuş, yılbaşından itibaren sektörde yeni bir dönemin başlayacağını söyledi. Okumuş, en büyük sıkıntılarının girdi maliyetlerindeki artışa karşın süt fiyatında herhangi bir artışın olmayışının sanıldığını ancak bunun en önemli sorun olmadığını söyledi. Okumuş, “Sorunların başında öncelikle 365 gün süt satabilmenin geliyor. Sonrasında ise sattığınız sütün parasını ‘garanti’ alabilmek ve sonra da sütün fiyatı geliyor” dedi.
Yeni dönemin ise “Süt Tedarik Yönetmeliği”nın yılbaşında devreye girmesiyle başlayacağını ifade eden Okumuş, bu yönetmeliğin de bu sorunların reçetesi olduğunu belirtti. Okumuş şöyle devam etti:
“Bu çalışma 2 yıldır sürüyor. Sütte ilk defa bir hukuk oluşacak. Daha önce sütün hukuku yoktu. Artık bir anlamda sözleşmeli üretim dönemi başlayacak. Alanın satanın hakkı, belirli bir akitle ortaya konulacak. Daha önceki üreticilerimiz ve sanayicinin mağduriyetleri oluyordu. Talep fazla olup süt bulunamıyor ya da arz fazlalığı nedeniyle sanayici sütü satamıyordu. Satan parasını alamıyordu. Hatta Türkiye’de süt tatilleri uygulanıyordu. Bu yönetmelik, bunların hepsinin önüne geçecek. İki tarafın hakkının hukukun korunması sağlanacak. Üretici üretirken alıcı alırken neyi nasıl yapacaklarını bir anlaşmaya dökecek ve her iki taraf da o anlaşma doğrultusunda adımlarını atacak”
Türkiye’nin 19 milyon ton süt üretimi gerçekleştirdiğin ve artık kendi kendine yeten bir ülke konumunda olduğuna dikkat çeken Okumuş ayrıca küçük üreticinin, büyük ölçekli çiftliklerle rekabet edebilmesi için de bir çalışma içinde olduklarını söyledi. “İşletmelerdeki süt kalitesini iyileştirme projesi” ile bunun hayata geçebileceğini söyleyen Okumuş, “ Bunu da ancak birlikte başarabiliriz. Birim hayvanlardan elde edilen sütü, hayvan ırkımızı da geliştirerek yapmamız gerekiyor ki karlılık oranı artsın. Girdi maliyetlerimiz ve her bölgede ürün çeşitliliğimiz aynı değil. Onun için el birliğinde çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.
Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan ise zirvenin üreticinin en önemli sorunu “pazarlamaya” çözüm önerileri getireceğine dikkat çekti. Sektörün 300 bin kişiyi doğrudan ilgilendirdiğini ve Türkiye’de sektöre yön veren kooperatif ve birlik yönetimi olarak 350 ismin zirveye katıldığını belirten Ceylan, “Süt sektörüne devlet desteğiyle ciddi katkı sağlandı ve üretim arttı. Ancak sektörün bu kadar gelişmiş olmasına karşın maliyet artışı nedeniyle üretici istediği karı elde edemiyor. Bu zirve sütün doğru şekilde pazarlanamamasının nedenleri ortaya koydu” dedi.
3. Ulusal Süt Zirvesi’nde Doç. Dr. Ömer Tömet’in moderatörlüğündeki ilk oturumda Danimarka Çifti Birliği Bakanı Kjartan Poulsen sektördeki organik üretim konusunda bilgi verdi. Barbaros Buyrukbilen ise süt analizlerinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Ulusal Süt Konseyi Üyesi Ahmet Ertürk başkanlığındaki ikinci oturumda ise süt üretimindeki desteklemeler masaya yatırıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.