Susmak, Sadece Susmak

Bu haber 09 Ocak 2018 - 11:26 'de eklendi ve 1.134 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

İsmail ZORBA

 

En iyi anlatış artık susmaktır
Anladım bunu ben seni bilince

Gel denize yaslan yalnız denize
Sırrını denizler taşır insanın

Zaman bir hızdır ve yıldızdır akan
Esneyen günler ve gece üstünden”

Mehmet Âkif İnan

 

Biz yarattıklarına ne kadar da cömertsin Yâ Rabbim!.. Cihan içine binbir güzelliği saklıyor. Her bir güzellik zerresince bunu idrak edenler için var.

Ocak ayında zemheri zamanlardayız. Kışın ortasında baharı yaşıyoruz bu hafta sonu. Lâl oldu diller, gözler seyri temaşada. Tabiate bakan gözlerde huzur var.

Daha dün ne kadar da üşüyorduk. Soğuk içimize işledikçe şikayet ediyorduk. Hastalıklar yakamıza yapışmış, bırakmıyordu peşimizi.

Oysa kış, bütün ihtişamıyla bize ne kadar da manidar güzellikler sunma gayretindeydi. Sadece soğuktu bütün öznemiz, eylemimiz. Yanmaya talip olmayan insan sıcaktan kaçtığı gibi soğuktan da kaçar elbet. Soğuk da yakar oysa, sıcak da..

Kışı anlamayan, yanmaya talip olmayan bizlere bu zemheri zamanlar şifa gibi geldi. Huzur, sükunet ve de muhteşem bir tabiat. Gökyüzü pırıl pırıl.

Mavinin ve toprağın arasında rahmet ve şifa var. En büyük kaynağı ise güneş. Zaman dokunmada insana; yoksa dokundurmada mı?

Kış ayı kendine geliş bir nispetinde, uyanış. Bir yandan üzerindeki bütün yüklerden silkeleniş, arınış. Soğuk da yakar demiştik ya. Soğuğun yakmasında büyük bir sessizlik var.

Sessizliğin hükmünde zaman. Kendi içinde bir muhasebe, hesaplaşma. Tabiatın sunduğu bütün güzellikler birden elinden alınınca sadece kendine bakma zamanları. En büyük hazine sessizlik. Halbuki yanmaya talip olmayana bu sessizlik bir işkence!.

Bak zemheri zamanlarında nasıl da yüzü gülüyor? Huzur var gözlerinde, bir muştulanma. Kara kışın ortasında ümitler, hayâller kurma vakti.

Oysa doğru okumalara girişse insan, talip olsa bir kerecik yanmaya. Kara kışlar onu alıp aklığın, berraklığın, arınmanın iklimine götürecek. Şimdi diller lâl olmalı.

Bırakmalı bütün şikayetlerini, bütün mazeretlerini. Çünkü soğukta yanmaya talip oldun mu bir kere daha bir güç verir içindeki yenilenme, dirilme sana.

Bak tabiat de susuyor. Susmak ölmek, yitip gitmek değil ki aslında. Sen her kışta ölümü gördüğün için sırtında taşıdığın onca yükle kaçma telaşındasın. Oysa hiçbir kaçış kurtuluş değildir. Teslim ol, hükme rıza kıl ki içindeki yenilenmeye, dirilmeye dur.

Bak, tabiat de içten içe yenilenmekte. Kendi muhasebesini yapmakta. Yanarken bir yandan;  için için yanmaya talip olacaklara ibretlik bir gösterime durmakta. O senin için ervah- ı âlemde sükuta kayıt tutmuştur.

Bırak bütün dertlerini, tasalarını, şikayetlerini. Onlar zaman içinde suret gibidir. Hiçbir kaba sığmaz. Uçar gider elinden. Oysa bak zamanın hükmünde bütün kış, sadece görmen için var. Sadece bak, göreceksin yanmada ne büyük şifa var.

Susmak, sadece susmak. Seyir telaşından huzura ermek. İçindeki huzura. Bütün seslenmeler sadece sana. Kendi içinde bütün apak dünyadan aklanmaya dur.

Kışlar karartmasın içini ağartsın. Kendi içinde paklasın. Soğuk bile ne güzel, üşümek ne kadar güzel!.. Donmanın sırrınca yaşama karşı en büyük borcun mücadele etmek, bütün dertlerince, bütün şikayetlerince, bütün mazeretlerince savaşmak.

Susmak, sadece susmak. Sükut, en büyük hazine. Bir uyanış. Kış uykusunda demlensin bütün güzellikler. Sükutun sırrınca huzur var. Güneşi gördün mü bir kere, bu zemheri vakitler sırrınca her muştunun ardında bir cennet var.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Nilgün Açık Önkaş 10 Ocak 2018 / 11:07

Sen sus, kainat konuşsun anlayışından hareket edersek, yerinde olur. İnsanoglu kainatta ne kadar küçük bir zerre olduğunun her an idrakinde olsa zaten konuşmaz. Koca Galip ne diyor insana: Hoşça bak zatına kim zübde-i alemsin sen / Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen. Alemin özü kabul edilen insanın sözleri az, öz olmalı. Az aslında çoktur tabi bunu idrak gerekir. Koca Yunus ne diyor öz konusunda: İlkm ilim bilmektir/ İlim kendin bilmektir/ Sen kendini bilmezsiln / ya nice okumaktır. Bize üstatlar varken söz düşmez naçizane düşüncemi paylaştım.