Suriyeli Reşşo etkin pişmanlık istedi « Hamle Gazetesi

Suriyeli Reşşo etkin pişmanlık istedi

Bu haber 11 Mayıs 2018 - 1:46 'de eklendi ve 930 kez görüntülendi.

Suriye’nin Lazkiye limanından Muğla kıyılarına PKK/KCK’lı teröristleri getiren ekibin başı olduğunu ileri sürülen Suriye uyruklu ‘Fuat’ kod adlı Muhammed Reşşo, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmada ‘Etkin Pişmanlı Yasası’ndan yararlanmak istediğini açıkladı.
Geçen yıl Ekim ayında Muğla’nın Seydikemer ve Köyceğiz ilçelerinde Jandarma ve Polis Özel Hareket ekiplerinin düzenlediği operasyonlarda 6 terörist etkisiz hale getirilmiş, 15 kişi de yakalanmıştı. Ele geçirilen PKK/KCK terör örgütünün sözde ‘Ege Yapılanması’ üyeleri Muğla 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde ilk kez hakim karşısına çıktılar. 15 sanıklı duruşmada 3 kişi tahliye oldu.
Öğleden sonra gerçekleştirilen celsede terör örgütünün sözde Muğla yapılanmasının başındaki isim olarak gösterilen ‘Fuat’ kod adlı Suriye uyruklu Muhammed Reşşo, Afrin’de yaşadığını ve zeytinyağı ticareti yaptığını belirterek kardeşlerinin duygusal etkisiyle örgüte katıldığını anlattı. Suriye’deki zorunlu askerlik görevini yaparken firar edip PKK’ya katılıp siyasi eğitim aldığını belirten Reşşo, sahte pasaport ve kimlik kullandığını, terör örgütü üyelerinin Türkiye’ye aktarımını yapmak için deniz yoluyla 5 kez geldiğini söyledi.
Beş girişimden ikisinde başarılı olduk
2017 yılının Haziran ayında gerçek ismini hatırlamadığı Suvar kod adlı kişiyle Lazkiye’de görüştükten sonra gemiyle Türkiye’ye insan getirmeye başladığını anlatan Suriyeli Reşşo, “Bir defa ‘Şam’ 4 defa da ‘Santo’ isimli gemiyle Muğla kıyılarına insan getirdik. Bu 5 seferin 3’ünde getirdiğimiz kişileri sahil güvenliği gördüğümüz için kıyıya indiremeden geri götürdük. 2’sinde ise kıyıya bıraktık. Örgüt mensuplarını bıraktıktan sonra Ahmet ile birlikte kayığa binerek tekneye geri döndük. Yaklaşık 5 dakika sonra da devriye gemisi yanımıza geldi ve yakalandık” dedi.
Reşşo, etkin pişmanlıktan yararlanmak istedi
Birçok sanık polisteki ifadelerini özgür iradesi ile verdiğini ve ifadelerinin geçerli olduğunu söylerken iddianamede kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen Reşşo, El Muheberat, ABD ve Rus istihbaratlarına çalışmadığını, onlardan kaçmak için sahte pasaport ve kimlik kullandığını ileri sürdü. Muhammed Reşşo, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini belirterek tahliyesini talep etti. (İHA)
İlk duruşması görülen davada diğer sanıklar da savunmalarını yaparken, savunmaların ardından tutuklu sanıklardan Adem ve Mustafa Yiğirer ile Bahtiyar Şenlik ve İsmail Bozdağ’ın tahliyesine karar verildi. Duruşma 3 Ağustos’a erteledi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.