Sürdürülebilir ulaşımı anlattılar

Bu haber 16 Nisan 2014 - 19:40 'de eklendi ve 875 kez görüntülendi.

surdurulebilirulasim56165165156Orhaniye İnci Narin Yerlici Ortaokulu öğrencileri tarafından Eko Okullar Programında yer alan ‘Çevre ve Yenilikçi Fikirler Projesi’ kapsamında ‘Sürdürülebilir Ulaşım’ çalışmaları hakkında Menteşe İlçesi’nde bir stant açtılar.

İlkay Yıldız

Türkiye çapında gerçekleştirilen Eko Okullar Programı kapsamında yer alan Çevre ve Yenilikçi Fikirler Projesi Marmaris’te bulunan Orhaniye İnci Narin Yerlici Ortaokulu ve Toyota Bayii tarafından hayata geçirildi.  Çalışmalar kapsamında Menteşe İlçesi’ne gelen öğrenciler Halk Pazarı girişinde kurdukları stantta broşürler dağıtarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

Proje koordinatörü ve Orhaniye İnci Narin Yerlici Ortaokulu öğretmeni Cihan Şen, Türkiye genelinde uygulanan Eko Okullar Projesi’nin bir ayağı olan Çevre ve Yenilikçi Fikirler Projesi’ni Muğla’da hayata geçirdiklerini kaydetti.

Proje ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Cihan Şen, “Bu proje Türkiye çapında yapılan Eko Okullar Programının bir alt projesidir. Bu proje her 2-3 yılda bir tekrarlanmak üzere konusu açılır. Bu yıl 5. etabında ‘Sürdürülebilir Ulaşım’ konusu açıldı. Biz de bu projeye başvuru yaptık ve başvurumuz kabul edildi. Şu anda Türkiye’de başvurusu kabul edilen 20 okuldan biriyiz. Proje kapsamında her okul en yakın bir Toyota bayi ile eşleşerek birlikte etkinlikler yapıyor. Bizde bu kapsamda Muğla’da faaliyet gösteren Yatu Toyota Bayi ile eşleştik. Bu kapsamda da projemizde neler yaptık hem bunun özetini açtığımız stantta ziyaretçilerimize anlatıyoruz, hem de hazırladığımız proje ile ilgili sürdürülebilir ulaşımın ne olduğunu anlatan bir broşür dağıtıyoruz. Özel araç kullanan insanlara da bir etiket veriyoruz bunu araçlarına yapıştırarak bize destek olmalarını istiyoruz. Bugün projemizin genel amacı yaptığımız etkinliği halka duyurmak” dedi.

Sürdürülebilir Ulaşım projesinde, hava kirliliğinin önlenmesi, kısa mesafelere araç kullanılmadan yürünmesi veya bisiklet kullanılması, bunları yaparken ulaşımda harcanılan paranın daha aza düşürülmesi gibi çalışmaların bulunduğunu kaydeden Cihan Şen şunları söyledi:

“Projemiz Sürdürülebilir Ulaşım yani insanların ulaşımlarını doğaya en az verecek şekilde gerçekleştirmelerini amaç ediniyor. Bizde bu amaç ile öğrencilerimiz ile beraber insanları bilinçlendiriyoruz, bilgilendiriyoruz. Aynı zamanda öğrencilerimizin Sürdürülebilir Ulaşım yöntemlerini kullanarak ulaşımlarını sağlamalarını öneriyoruz. Proje kapsamında öğrencilerimiz okullarına bisiklet ile geliyorlar, öğretmenlerimiz de önceden kendi araçlarını kullanırken şimdi toplu ulaşım araçlarını kullanıyorlar. Aynı zamanda bunu ailelerine ve çevrelerine yaymaya çalışıyorlar. Bu konuda epey bir başarımızda oldu. Şu an üzerlerinde bulunan kıyafetler de ‘Sürdürülebilir Ulaşım’ için en uygun olan bisiklet formaları bu formalar ile köy içerisinde Orhaniye ve Turgut’ta bisiklet turları düzenliyoruz. Böylelikle etrafta kıyafetlerime, kasklarımızla ilgi çekiyoruz. Çünkü orada ortaokul çocukları motora hevesleniyorlar hem onların motora değil bisiklete heveslenmesini amaçlıyoruz, hem de yetişkin insanların ulaşımlarını bisiklet ile sağlamaları için örnek teşkil ediyoruz.”

Sürdürülebilir Ulaşım Projesi

Eko-Okullar Programı okul öncesi, İlk ve Orta Okullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Bu kapsamında oluşturulan ‘Sürdürülebilir Ulaşım’ projesi bir yerden bir yere giderken yürüme veya bisiklete binme gibi motorsuz araçları veya dolmuş, otobüs, tren, vapur gibi toplu taşıma araçlarının tercih edilmesidir. Bu proje kapsamında çevre kirliliğinin önlenmesi de etkin kılınmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.