Süne böceği ile mücadele çalışmaları

Bu haber 10 Nisan 2014 - 20:05 'de eklendi ve 1.945 kez görüntülendi.

sunebocegi65161656511Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, tarafından yapılan açıklamada hububatın en önemli zararlılarından biri olan süne böceğine yönelik çalışmaların başladığı bildirildi.

Haber Merkezi

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, tarafından yapılan açıklamada hububatın en önemli zararlılarından biri olan süne böceğine yönelik çalışmaların başladığı bildirildi.

Açıklamada başta buğday olmak üzere arpa, çavdar, yulaf ve bazı yabani buğdaygil türlerinde büyük zarar yapan Milas, Yatağan, Menteşe ve Seydikemer olmak üzere 4 ilçede süneyle bulaşık yaklaşık 38 bin dekar alanı temsilen 13 bin 440 dekar alanda süne sürveyleri yapıldığı kaydedildi.

Bornova Zirai Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Ekrem Kaya ve Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik elemanlarından Ziraat Yüksek Mühendisi Nuran İşler Öztürk, İlçe Müdürlükleri teknik ekiplerinin katılımıyla Yatağan ve Milas Ören Beldesinde kaba sürveyler yapıldı. Yapılan incelemelerde süne biyolojisi incelenerek, kışlaklardan inişlerin gerçekleştiği tespit edildi. Mevsimin kurak gitmesi nedeniyle böcek hareketliliğin hızlanması neticesinde kışlaktan ovaya süne inişinin geçen yıla oranla 10-15 gün erken olduğu gözlendi. Çalışmaların 21 Nisan tarihine kadar tamamlanması planlanıyor.

Yapılan çalışmalarla ilgili olarak Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından şu bilgiler verildi:

“Hububatın en önemli zararlılarından olan süne, özellikle buğdayın başak döneminde buğday danesindeki emgisi sırasında salgıladığı proteaz enzimiyle danedeki protein ve nişasta yapısını bozması sonucunda un kalitesini düşürüyor. Süne zararlısı için ergin böcek ilaçlaması yasak. Doğada süne zararlısının popülasyonunu-yoğunluğunu büyük oranda kontrol altında tutan doğal düşmanları (Trissolcus spp. arıları) mevcut olduğundan, bu doğal düşmanların zarar görmemesi için ergin ilaçlaması önerilmiyor. Ancak böcek biyolojisinin yaşam döngüsünün, süne ekipleri tarafından yapılan sürveylerle izlenip değerlendirmesi yapılıp, bu sürveyler sonucunda ekonomik zarar eşiğinin üzerinde yoğunluğun tespit edildiği bölgelerde ve doğal düşmanların en az zarar göreceği zaman belirlenerek süne ekiplerinin önerisiyle ilaçlamalar yaptırılabiliyor. İlimizde son 3 yıldır süne için herhangi bir kimyasal mücadele uygulamasına ihtiyaç duyulmamış olup, doğada süne yoğunluğunu dengede tutacak düzeyde doğal parazitlenme bulunmaktadır. Başta süne yumurta parazitleri olan Trissolcus spp olmak üzere birçok doğal düşman varlığı açısından, İlimizin korunmuş doğal yapısı yanında iklim ve bitki çeşitliliği önem taşıyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.