Sultan Muğla’yı büyüledi

Bu haber 09 Aralık 2015 - 8:53 'de eklendi ve 601 kez görüntülendi.

Sultan Muğla’yı büyüledi  (4)Sultan Muğla’yı büyüledi

Menteşe Belediyesi’nin çocuklara armağanı Muğla’nın ilk ve tek Çocuk Bilim Parkı, Sinemanın Sultanı Türkan Şoray’ın katılımı ile açıldı. Açılışta vatandaşlar Türkan Şoray’ı görebilmek ve birlikte fotoğraf çekilebilmek için adeta birbirleriyle yarıştı. Vatandaşın yoğun ilgisiyle karşılaşan Türkan Şoray’ın heyecanı ise gözlerden kaçmadı.

Verda Kartal

Muğla’nın ilk ve tek Çocuk Bilim Parkı, sinemanın Sultanı Türkan Şoray ile birlikte açıldı. Açılışa, Türkan Şoray’ın yanı sıra “Uzaklarda Arama” filmi oyuncuları, Muğla Vali Vekili Salih Gürhan, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Yavuz Özfidan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Emniyet Müdürü Hakan Çekinkaya, Menteşe Kaymakamı Zeki Aslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, belediye personelleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Daha sonra Türkan Şoray’ın yönettiği, kızı Yağmur Ünal’ın yapımcılığını üstlendiği ve başrolünde oynadığı “Uzaklarda Arama” filminin galası yapıldı.

Çocuk Bilim Parkı’nın açılışında konuşma yapan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Muğla’nın ilk ve tek Çocuk Bilim Parkı’nı, toplumumuzun bilimsel algısını geliştirmek ve geleceğin bilim adamlarının yetiştirilmesine katkıda bulunmak için hayata geçirdik. Menteşe Belediyesi olarak, bilimin ışığında; sorgulayan, merak eden ve üreten, geleceğimizin teminatı çocuklar yetiştirmek hedefindeyiz. Bu hedef doğrultusunda, bilimin kazandırdığı değerlerle Atatürk ilke ve devrimlerinin ışığında, dürüst, nesnel, ileri görüşlü, milli değerlerine sahip çıkan, çalışkan ve Cumhuriyet değerlerine bağlı bireyler yetiştirmeye katkı sağlayacağımıza inanıyorum. Bilim merkezimizde sizlerin hem eğlenip, hem de öğreneceği 44 farklı deney seti bulunuyor.  Bu deney setleri, ilgi ve yeteneklerinizi keşfetmenizi, hayatın içinde her gün yüzlerce kez karşılaştığınız şaşırtıcı olayları, neden-sonuç ilişkisi içinde uygulayarak öğrenmenizi sağlayacak” dedi.

Her yaşatan çocukların, merak ve bilgiye ulaşma isteklerinde onlara destek olmaktan çok mutlu olduğunu belirten Gümüş, “Bu anlamda, parkımızın hayata geçmesinde katkı sağlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Osman Gürün’e, Rüya AVM Sahibi Sayın Abdullah Bayatli’ya, açılışımıza katılarak bizleri onurlandıran sinemamızın Sultanı Türkan Şoray ve sinemamızın değerli oyuncularına, çok değerli konuklarımıza, basınımızın güzide temsilcilerine teşekkür ediyorum. Çocuk Bilim Parkımızın başta geleceğimizin teminatı çocuklarımız olmak üzere, Menteşemize ve Muğla’mıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Ardından söz alan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, “Bugün gönlümüzün ve sinemamızın Sultanı Türkan Şoray ile çok özel bir açılış yapıyoruz. Türkiye olarak, bilgi üreten, dogmalara inanmadan her şeyi sorgulayabilen, analitik düşünen gençler yetiştirebilirsek, muasır medeniyetler seviyesine ulaşabiliriz. Ata’mızın bize vasiyeti de bu. Bugün açılışını yaptığımız Bilim Parkı işte bunun altyapısını oluşturan bir bilim merkezi. Emeği geçenleri tebrik ediyor, Parkın Muğla’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır diyen Vali Vekili Salih Gürhan, “Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Bilim Parkımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyor, Başkanımızı ve ekibini yürekten kutluyorum.” İfadelerini kullandı.

Açılışın onur konuğu Türkan Şoray ise, çok duygulandığını belirterek, “Gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim. Şuan burası kutsal bir mekan gibi. Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği adına çok güzel bir yatırım yapılmış. Burada bilimi öğrenecek çocuklar adına, size teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun Başkanım” dedi.

Konuşmaların ardından Türk Sinemasının Sultanı Türkan Şoray’a Menteşe’nin tanıtımına ve Bilim Parkının açılışına yapmış olduğu katkı ve katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verildi. Törende Rüya Park AVM Sahibi Abdullah Bayatli’ye de Bilim Parkına yapmış olduğu katkılarından dolayı plaket verildi.

Menteşe Belediyesi Çocuk Bilim Parkı, plaket töreninin ardından Türkan Şoray ve Muğla protokolü eşliğinde açıldı. Açılış sonrası Bilim Parkını gezen Türkan Şoray daha sonra, “Uzaklarda Arama” sinema filminin galasını seyirciler ile birlikte izledi. Çıkışta vatandaşlardan alınan görüşlerde film beğendiklerini belirttiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.