Şükrü Ayyıldız’dan basın açıklaması

Bu haber 27 Ocak 2017 - 22:46 'de eklendi ve 515 kez görüntülendi.

IMG_1254Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, Kanun Hükmünde Kararname ile 1774 sayılı Kimlik Bilgilendirme Kanununda yapılan değişiklik kapsamında düzenlenen, ‘Günübirlik Kiralanan Evler’ ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Muhittin Direk

Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, Kanun Hükmünde Kararname ile 1774 sayılı Kimlik Bilgilendirme Kanununda yapılan değişiklik kapsamında düzenlenen, ‘Günübirlik Kiralanan Evler’ ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Özel ve resmi her türlü konaklama tesislerine, tüm kayıtları bilgisayarda günü gününe tutma, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanma, mevcut bilgi belge ve kayıtlarını genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirme zorunluluğunun geldiğini kaydeden Şükrü Ayyıldız, “Belirtilen konaklama tesislerinden genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayan mülki idare emirlerince 10 bin TL, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin TL idari para cezası verilmesi öngörülmüş ve bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatlarının iptal edileceği hükme bağlanmıştır” dedi.

Ayyıldız, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Bu itibarla, Kimlik Bilgilendirme Kanununda yapılan düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi ve polis halk ilişkilerinde her hangi bir olumsuzluğa meydan verilmemesi bakımından, Kimlik Bildirme Kanununda yapılan düzenlemeler ile ilgili olarak, kanunun 2. maddesinde sayılan günübirlik evler dahil her türlü geçici konaklama tesislerinin yatak sayısı ve ruhsatlı olup olmadığına bakılmaksızın tüm işletmeler ve günübirlik yerler bilgilendirilecektir. Genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayan, bağlandığı halde anlık veri göndermeye veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara kanunun ek 1. maddesi uyarınca idari yaptırım uygulanması, bunun dışında kalan mevzuatın öngördüğü kimlik bilgilendirme belgesinde gerçeğe uymayan bilgi verenler ise kanunun 17. maddesi uyarınca idari yaptırım uygulanacaktır. Bu fiillerin tekrarı halinde tesislerin işletme ruhsatlarının iptali için gerekli işlem yapılacaktır. Hiç kaydı olmayan işletmelerin gerekli işlemleri tamamlamaları, ancak halihazırda sisteme dahil olan yerlerin ise bu süre zarfında veri gönderme yükümlülüklerinin devam edeceği ve buna aykırı hareket edenlere idari yaptırım uygulanacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.