Suikast davası kitaplaştı

Bu haber 15 Ocak 2018 - 1:32 'de eklendi ve 959 kez görüntülendi.

FETÖ’nün 15 Temmuz gecesi Marmaris’te yaşanan Cumhurbaşkanı’na suikast girişimi ve sonrasındaki gelişmeler ile Muğla’da 224 gün süren dava süreci kitap haline getirildi. Kenan Gürbüz’ün son kitabı olan ‘Pandoranın Kutusu Açıldı’ isimli kitapta dava sürecinde yaşananlar anlatıldı.

Kadir Tamer

FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, Muğla’da görülen ve 224 gün süren 2’si firari, 43’ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı dava süreci kitap haline getirildi. Gazeteci Kenan Gürbüz tarafından kitap haline getirilen davada yaşananlar ‘Pandoranın Kutusu Açıldı’ ismi ile yayınlandı.

Yaklaşık 8 ay süren dava boyunca aldığı notlar ile sürecin tanığı olan yargı mensupları, şehit ve mağdur yakınları, siyasiler, avukatlar ve gazetecilerle yaptığı görüşmeleri içeren kitap Çınaraltı Yayınları tarafından basıldı. Gazeteci Kenan Gürbüz’ün bu kitabında 15 Temmuz öncesi ve sonrasında Muğla ve Marmaris’te yaşananlar ile dava süreci hakkında çarpıcı detaylar yer alıyor.

Çatışma alanını terk etmiş

Kitapta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast girişimi sırasında çatışmalar devam ederken mermisinin bittiğini söyleyerek olay yerini terk ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Marmaris Karakol Amiri Başkomiser M.O.’nun, Bylock kullanıcısı olduğunun tespit edildiği ve hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde kamu davası açıldığı ve başkomiserin 6 yıl 3 ay hapis cezasına çaptırıldığı

Olayda M.O. hakkında ki soruşturma ile ilgili olarak gizli kararı bulunmasından dolayı yaşananlar kamuoyunda yer almamıştı.

Davanın karar duruşması sonrasında, Marmaris’te şehit olan Polis Memuru Nedip Cengiz Eker’in annesinin, sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırılması üzerine şehit oğlunun mezarını ziyaret ederek kararı oğlu ile paylaştığı bilgisi de kitapta yer aldı.

Oğlunun acısını her dem yüreğinde hisseden acılı anne Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği karar sonrasında karara ilişkin duygularını kitapta şöyle anlatmış:

“Mahkemenin kararını açıkladığı gün şehidimin mezarına da gittim, mezarında onunla konuştum. Kararı oğlumla paylaştım. Öptüm mezarının taşlarını, buz gibi taşlarını öptüm. ‘Bak annem, katillerin yakalandı, gereken cezalar verildi. Mezarında sen rahat uyu şehidim.’ dedim. Oğlumla saatlerce mezarında konuştum. Mahkemede yaşananları anlattım. Oğluma katilinin yakasına yapışmak istediğimi ama engel olduklarını söyledim.”

Acılı şehit annesi şöyle devam ediyor: “Cengiz’im yok şimdi. Onun fotoğraflarıyla konuşuyorum. Sabah kalkıyorum onunla konuşuyorum. Oğlumu şehit eden katili mahkemede gördüm.  O an yaşadığım acı tarifsizdi. O an onu orada ellerimle öldürmek istedim ve sonra oğlumun güzel yüzü gözümün önüne geldi ‘Yapma anne, üzme kendini…’ dedi. O zaman o katili Allah’a havale ettim. Biz şehit aileleri olarak bu katillerin idam edilmesini istiyoruz.” diyerek duygularını yazarla paylaşmış.

Muğla’da görülen Cumhurbaşkanı’na suikast girişimi davası sonunda sadece bir sanık hakkında beraat kararı verildi. Çocuğunun doğum günü fotoğrafları sayesinde 224 gün sonra beraat eden  eski Pilot Yarbay Hüseyin Yılmaz’ın Avukatı Suat Özbek, müvekkilinin o gece yaşadıklarını kitapta şöyle anlatmış:

“Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu yerin bilgisini verdiği iddia edilen müvekkilimin suçsuz olduğunu mahkeme sürecinde yaptığımız savunma ile ispatladık ve mahkeme beraat kararı verdi. Bu süreçte müvekkilimin saat 23.00’te Akıncı Kışlasına gittiğinin iddia edildiği, ancak bahsedilen saatlerde çocuğunun doğum günü için saat 22.30’a kadar evde olduğunu HTS kayıtları, o gece ailesiyle birlikte çekilen fotoğraflar ve tanık ifadeleriyle ispatladık. Mahkeme, sunduğumuz deliller sonrasında saat 22.00 sıralarında Sönmezateş ile konuşan Yarbay Hüseyin’in müvekkilim olmadığı kanaatine ulaştı. Mahkeme müvekkilim hakkında en doğru kararı verdi.”

Menfez paşası pazarlık yapmış

Suikast timinin yakalanma sürecini takip eden NTV Bölge Temsilcisi Merih Ak ise kitapta sanık Zekeriya Kuzu’nun yakalanma anında dönemin Muğla Alay Komutanı ile yaptığı pazarlığı kitapta şu ifadelerle anlatmış:

“O an Zekeriya Kuzu’yu şu an Tuğgeneral olan bir paşayla menfezde konuşurken gördüm. Operasyonun başında o paşa vardı. Onunla menfezin hemen ağzında konuşurken gördüm Zekeriya Kuzu’yu. Biz o sırada canlı yayındaydık ve Zekeriya Kuzu onunla bir anlamda pazarlık ediyordu.  O sırada Zekeriya Kuzu, polise teslim olmak istemediklerini dile getiriyordu. Askere teslim olmak istediklerini belirten Zekeriya Kuzu ve arkadaşları, bildiğiniz gibi askerler tarafından teslim alınıp önce Çetibeli Jandarma Karakoluna götürüldüler.”

Tarihe not düşmek istedim

Gazeteci Kenan Gürbüz, “Asrın Suikast Girişimi Davası” olarak adlandırdığı ve Cumhurbaşkanı’na suikast girişimi davasına dair detayları anlattığı kitabında kamuoyunda bilinmeyen bazı gerçeklere yer verdiğine işaret ederek, “Bugün, aradan yarım asırdan fazla zaman geçmesine rağmen hâlâ 1960 Yassıada yargılamalarını konuşuyoruz. İnanıyorum ki Muğla’da görülen Cumhurbaşkanı’na suikast girişimi davası da uzun yıllar konuşulacak. Bu kitabı kaleme almamdaki en önemli neden de; bu suikast girişimi ile sonrasındaki sürece tanıklık eden bir gazeteci olarak, tarihe bir not düşmek istedim.” dedi.

Kitabın yayın yönetmeni Fatih Demir ise “Misyonunu eğitici, düşündürücü ve bilinç oluşturucu yayınlar yapmak olarak belirleyen Çınaraltı Yayınları olarak, deneyimli Gazeteci Kenan Gürbüz’ün kalemi ve birikimiyle şekillenen ‘Pandoranın Kutusu Açıldı’ isimli çalışmasını okurlarıyla buluşturmanın; bilinçli toplum oluşturma amaçlı yayınlarımıza bir yenisini daha eklemenin gururunu ve sevincini yaşıyoruz.” dedi.

Sanıklara ceza yağmıştı

Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin olarak sanıklardan 31’i 4’er ve 3’ü birer defa ağırlaştırılmış müebbet, biri 4, biri 3 ve 4’ü ise birer defa müebbet, Ali Yazıcı 18 yıl, Tezcan Kızılelma 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.