Suda ki tehlike

Bu haber 27 Nisan 2015 - 23:07 'de eklendi ve 776 kez görüntülendi.

sutehlike‘Sudaki Tehlike’ panelinde konuşan Muğla Adli Tıp Kurumu Müdürü Yasemin Balcı, sudaki ölümlerde hayatını kaybedenlerin yüzde 60’ının yüzme bildiğini açıkladı.

Haber Merkezi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Tıp Fakültesi işbirliğinde düzenlenen ‘Sudaki Tehlike’ paneli AKM salonunda yapıldı. Panele, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan’ın yanı sıra, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Prof. Dr. Ali Türker, Prof. Dr. Akın Savaş ve Prof. Dr. Yasemin Balcı’nın konuşmacı olarak katıldığı panelin Moderatörlüğünü Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taçnur Baygur yaptı.

Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Baygur açılışta yaptığı konuşmada, son zamanlarda meydana gelen özellikle insan kaçakçılığı olaylarında suda boğulmaların böyle bir paneli zorunlu nale getirdiğini söyledi. Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Türker, insanları dalmaya iten nedenler üzerinde bilgi verirken, dalgıçlığın MS 5. Yüzyılda Siyon’lu Siliyas ve kızı Siyana’nın Pers kralı Xerxes’in savaş gemilerinin demir iplerini kesmek için dalış yapan iki antik çağ dalgıcı olduğunu söyledi. Türker, “Aynı dönemlerde tarihçiler Atina gemilerinin dibinden Ispartalılara malzeme taşıyan dalgıçlardan söz etmektedir. Neden dalıyoruz sorusunun cevabı ise meslek gereği, mecburiyetten, eğitim için, adrenalin gibi sebepler ortaya çıkıyor. Bugün laboratuar koşullarında akciğer solunumu yapan deney hayvanları, su altında haftalarca yaşatılabilmektedir. Çok yüksek oksijen konsantrasyonu olan ve saliniteleri ayarlanmış sıvılar içinde akciğer sonulumu yapan memelilerin başarılı deney sonuçları belki de yakın gelecekte insanoğlunun ‘Sualtı kolonileri’ oluşturmasının ilk adımı atılacaktır” dedi.

Suda ölenlerin yüzde 60’ı yüzme biliyor

Panelde konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve aynı zamanda Muğla Adli Tıp Müdürü Yasemin Balcı, 2013 ve 2014 yıllarında Adli Tıp Kurumu’na gelen su ölümleri ile ilgili bilgi verdi. Balcı, “Son iki yılda Muğla Adli Top Kurumu olarak 674 otopsi yaptık. Bunun yüzde 15’lik bölümü yani 99 kişi sudan çıkarılanlar. Biz tıp dilinde suda boğulma tabiri yerine sudan çıkarılan ceset tabirini kullanırız. Çünkü boğulmaların çok değişik nedenleri vardır. 99 kişiden dörtte üçü erkek, dörtte biri kadın. Bunların en küçüğü 2, en büyüğü ise 92 yaşında. 18 yaş altında otopsi yapılan kişi sayısı 15, gerisi yetişkin. Yine bu 99 kişinin yüzde 50’si de 50 yaş üzeri. Muğla sularında can verenlerin aylara göre değerlendirdiğimizde yüzde 69’u Haziran-Eylül ayları arasında. Bunların yüzde 65’i ülkemiz vatandaşı, yüzde 35’i yabancı uyruklu. Bu rakamlara 2015 yılı dahil değildir. Malum son günlerde artan göçmen kaçakçılığına bağlı denizlerdeki ölümlerde artış kaydedildi. Yabancı ülke vatandaşlarının içinde çoğunluk yine göçmen kaçakçılığına bağlı olarak denizlerde gelişen ölümler ilk sırada ve çoğunluğu Sureyi, Irak ve Filistin gibi ülke vatandaşlarına ait. Yüzme bilmek sudaki tehlikeden korumuyor. Otopsi yapılanların yüzde 60’ı yüzme bilenlerden oluşuyor. Bunlar arasında cankurtaran, su sporları eğitmeni, plaj çalışanı, dalgıç ki 2014 yılında zıpkınla balık avlama Türkiye 2.si bulunmaktadır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
MÜŞTEBA KARAMANOĞLU 27 Nisan 2015 / 23:33

Suda derin sulardaki tehlike ..
DENİZ DALGIÇ VE YÜZME EĞİTİMİNİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU PANEL KONFERANS İZLEYİNCE DAHADA İYİ ANLADIM …
DENİZ ALTINDA VURGUN YİYENLENLERİN BASINÇ ODALARINDA TEDAVİ VE KONTROL EDİLEREK İYİLEŞTİRME VE SOLUNUM DÜZENİNİN NORMALA DÖNÜŞMESİ
KIYILARIMIZIN ÜÇ BİR TARAFI DENİZ OLAN İLİMİZİN GEREK YAZ MEVSİMİ YÜZME GEREK OLTA VE ZIPKIN BALIKCILIĞI SANDALL ADENIZE ACILIP TEHLİKE VE KAZA GECİRENLE RKURTULABILENLER KURTULAMAYANLAR..
BODRUM SÜNGE R AVCILARI YILLAR ÖNCE BAŞLIKLI BIR BAŞA GEÇİRİLEN BASINCA DAYANIKLI METALDEN KASK ŞEKLINDE BIR BAŞLIK BIRDE OKSIJEN HAVA ÜRETEN BIR MOTOR İLE DENİZE DALIP YILLARCA HAYATLARIMI SÜNGERDEN KAZANDILAR .
ŞİMDİ TEKNOLOJI GELİŞTİ DALGIÇ VE TÜPLÜ DALIŞLAR VAR FAKAT DENİZLERDE SÜNGER KALMADI ..
ARTIK BİLİSEL KONULARA VE EĞİTİMLERE ACIK OLMALIYIZ DENİZLERDEN HAYATLARINI KAZANAN BALIKCILAR ,SÜNGERCİLER, YAZ MEVSİMİ DENİZDE DENİZ ARAÇLARI KULLANANLAR VE KİRAYA VERENLER HEPSİ AKADEMİK BİLGİLERE SAHİP OLMALILAR DONANIMLARINI VE BİLGİLERİNİ ARTTTIRMALILAR
SUNUM YAPAN TÜM HOCALARIMI KUTLARIM BENDE KATILDIM VE İZLEDEİM O KADAR BİLGİ EKSİĞİM OLDUĞUNUN FARKINA VARDIM ..
TÜM KATILIMCILARA VE SUNUMCULARA TEŞEKKÜR EDERİM ..