SUÇ UYDURMAKTAN CEZA ALDI

Bu haber 05 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 2.145 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yerel gazetelerimizden biri 28 Nisan 2012 tarihli sayısında manşetine “Suç uydurmaktan ceza aldı” başlığı attı.
Ceza alan kim?
Vatandaş olmanın ve “Danıştay’ca onaylanmış Hemşerilik Hukuku” gereği ve Anayasal hakkı ile hareket edip; Muğla Belediyesi ile ilgili aylardır ortaya ciddi iddialar atan ve belediyenin icraatları hakkında yargıya başvuran Makine Mühendisi Ahmet Karaosmanoğlu…
 
xx     xx     xx
Ahmet Karaosmanoğlu, Belediye Başkanı Osman Gürün’ün suç duyurusu üzerine gerçekten Muğla 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nden ceza aldı.
Ancak gazetenin söz konusu mahkeme kararını “Muğla Belediye başkanlığı hakkında ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma gibi asılsız iddialarda bulunarak ‘sürekli davalar açıp mahkemeleri haksız, hukuksuz ve gereksiz yere meşgul eden’ Ahmet Tan Karaosmanoğlu’na Muğla 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından ‘Suç uydurmak’ suçundan bir ay hapis cezası verildi… Karaosmanoğlu’nun açtığı Eski Garaj ve Düğerek Yolu davalarında suç ve suçlu bulunmadığı belirtildi. Muğla Belediye Başkanlığı hakkında çeşitli iddialarla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunan ve davalar açan Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nun yargıyı haksız ve hukuksuz yere işgal ettiği ortaya çıktı.” diye duyurması oldukça manidar!
Karaosmanoğlu, “Muğla Belediye başkanlığı hakkında ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma gibi asılsız iddialarda bulunarak sürekli davalar açıp mahkemeleri haksız, hukuksuz ve gereksiz yere meşgul ettiği” için mi ceza aldı?
 
xx     xx     xx
Karaosmanoğlu’nun yargılanıp, ceza aldığı duruşmanın yapıldığı gün Muğla Adliyesi’nde yine Karaosmanoğlu’nun yargıya başvurması sonucu açılabilen iki ayrı davada belediyenin ilgili personelleri de yargılanıyordu!
Oysa gazetenin objektif gazeteciliğin ve yurttaşların “haber alma özgürlüğü” gereği o davalardan da söz etmesi gerekmez miydi?
 
xx     xx     xx
Ahmet Karaosmanoğlu hangi konularda “suç uydurup” ceza almış?
Gazeteye göre, “Eski Otogar Davası” ve “Düğerek Yolu Davası” ile ilgili…
Habere göre, Karaosmanoğlu belediyenin eski garaj alanında konut üretimi ile ilgili yaptığı ihalenin şartnamesinin kamu zararına neden olacak şekilde yapıldığı iddiasında bulunmuş. Mahkeme kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiş. Karaosmanoğlu karara Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz etmiş. Bu mahkemede itirazı “Karaosmanoğlu’nun yetkisizliği gerekçesiyle” reddetmiş. Karaosmanoğlu’nun kararı bozma talebi de Adalet Bakanlığı’nca kabul edilmemiş!
Yine habere göre, belediyece Karaosmanoğlu ailesinin mülkiyeti içinden geçirilen Düğerek Yolu ile ilgili mahkeme şu kararı vermiş:
“Belediye Başkanlığı tarafından 2003 yılında yol yapıldığı bu nedenle kamulaştırma işlemi tamamlanmadan ihale açan Belediye Başkanlığının ihaleye fesat karıştırdığına dair şikâyet olduğu, yapılan soruşturma sonucu olayın hukuki bir anlaşmazlık konusu olduğu, ihaleye fesat karıştırılmadığı anlaşıldığından kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği, kararın müştekiye tebliğ edildiği ve itiraz etmeksizin kesinleştiği”
 
xx     xx     xx
İyi de eski garaj alanı ile ilgili ihaleyi hangi mahkeme iptal etti?
Düğerek yolu ile ilgili “Belediye bu yolda inşaat faaliyeti yapamaz” diye tedbir kararını hangi mahkeme verdi?
Benim anlayamadığım, habere göre mahkeme Karaosmanoğlu’nun ortaya koyduğu iddialardan eski garaj alanı ve Düğerek yolu ile ilgili suç ve suçlu bulunamadığına göre, Karaosmanoğlu’nun öteki iddialarında suç ve suçlu bulunmuş mu?!!
 
xx             xx        xx
Kafaları karıştırmanın âlemi yok.
Habere göre, Muğla Belediyesi’nin açtığı dava sonucu Muğla 2. Asliye Ceza Mahkemesi bir ay hapis cezası vermiş ve bu ceza 600 TL adli para cezasına çevrilmiş. Karaosmanoğlu cezanın ertelenmesini talep etmediği için (söz konusu gazete, karar kesinleşti dese de) karar kesinleşmemiş ve şimdi Karaosmanoğlu kararı bir üst mahkemede itiraza hazırlanıyor.
Muğla 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararı üst mahkemede bozulursa ne olacak?
 
xx     xx     xx
Ahmet Karaosmanoğlu’nun Muğla Belediyesi ile ilgili iddiaları o diyor ki 2, biz biliyoruz ki 12…
En basitinden Karaosmanoğlu’nun “Evsel Atık Bağlantısı ihalesi” ile ilgili suç duyurusu sonucu ihale için “yürütmeyi durdurma” çıktı. Bildiğim kadarıyla bunun sonucu belediyeden yargılananlar var. İki…
Belediye’nin arkasındaki kaçak inşaat yapımı ile ilgili belediye çalışanlarından yargılananlar var. Üç…
Çok katlı otoparkta saptanan 13 bin TL fazla ödeme var. Dört…
Kışla Parkı’nda Halı Saha İhalesi soruşturuluyor. Beş…
Muğla eski garaj alanı ihalesinin 3194 sayılı imar kanuna aykırılığı ve Muğla eski garaj alanı ihalesinin 2863 sayılı kanuna aykırılığı belirlendi. Yedi…
Muğla Düğerek Yolu’ndan dolayı görevi kötüye kullanmaktan yargılanan belediye personeli var. Sekiz…
Müfettiş raporlarına istinaden Kötekli’deki kaçak yapılarla ilgili Bakan imzalı yargılanan belediye personeli var. Dokuz…
Yol katılım payı ile ilgili idare mahkemesinde dava sürüyor. On…
Karıştırmış olabilirim, iki eksik çıktı. Ama merak etmeyin Karaosmanoğlu’ndan iki iddia daha yolda imiş…
(05.05.2012)
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.