Su kaçaklarına müdahalede son teknoloji

Bu haber 25 Aralık 2015 - 0:05 'de eklendi ve 495 kez görüntülendi.

mu si ki (2)Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ), su kaçaklarına daha hızlı müdahale edebilmek için özel donanımlı kayıp kaçak tespit aracı aldı.
Haber Merkezi
MUSKİ Genel Müdürlüğü, İl Genelindeki su kaçaklarına daha hızlı müdahale edebilmek için özel donanımlı kayıp kaçak tespit aracı aldı.
Araç içerisinde kaçakları bulabilmek için akustik ses dinleme cihazının yanı sıra suyun basıncını ölçmek için manometre ve debiyi ölçmek için debimetre gibi birçok cihaz bulunuyor. Ayrıca kaçağın meydana geldiği noktalarda telefon veya internet kablolarının bulunup bulunmadığı da hat tespit detektörü ile kontrol edilebiliyor. Bu şekilde kazı yapılacak yerdeki diğer alt yapı sistemlerinin zarar görmesinin önüne geçilecek.
Son teknolojik sistemle donatılan araçta ayrıca su hatlarındaki tıkanıkların incelenebilmesi için kamera sistemi de bulunuyor. Ekipler gerekli gördükleri yerlerde bu kamerayı hattın içine yollayarak kayıp veya kaçakları tespit edebilecek.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen; su kaynaklarının giderek azaldığını, buna karşın artan nüfusla birlikte su kullanımının sürekli arttığı günümüzde su kaçaklarının en kısa sürede önüne geçmenin büyük önem kazandığını vurguladı. Ülgen, “Aldığımız bu son teknolojik sistemle donatılan araç sayesinde su kaçakları daha hızlı ve daha kolay tespit edilebileceğiz. Araç bize su kaçaklarında zamandan kazandırırken aynı zamanda büyük bir tasarruf etmemizi sağlayacak. Çünkü geniş alanlarda kaçak tespitini yaparken, arızanın giderilmesinde iş makinaları ve personel yoğun bir mesai harcıyordu. Bu da zaman ve ekonomik açıdan büyük bir kayıp yaşanmasına neden oluyordu. Bu araçla artık bunların önüne geçebileceğiz” dedi.
Ülgen, aracın çoklu korelasyon yöntemi ile çok geniş alanlarda meydana gelen ve tespit etmesi zor olan su kaçaklarını kısa sürede bulabildiklerini belirterek “Hat üzerine koyduğumuz cihazlarla hattan geçen su miktarını ölçüyoruz. Hangi metrelerde hattan geçen su miktarında düşme olduysa o bölgede kaçağın olduğu sonucuna ulaşıyoruz. Son olarak daraltılan bu bölgede akustik dinleme cihaz ile tarama yapıyoruz ve kaçağı noktasal olarak tespit ediyoruz. Bu şekilde de kaçakların önüne daha rahat geçebiliyoruz. MUSKİ olarak şehrimizin su ihtiyacında mevcut su kaynaklarını en etkili şekilde koruma ve kullanma ve hiçbir vatandaşımızın susuz kalmaması önceliğimiz. Bu amaca hizmet edecek kayıp kaçak tespit aracını hizmete sokarak önemli bir ihtiyacı daha gidermiş olduk” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.