Su çalıştayı sona erdi

Bu haber 16 Aralık 2015 - 0:48 'de eklendi ve 486 kez görüntülendi.

su çalıştayı (1)Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Su Ayak İzi ve Temiz Su Eylem Planı’ çalıştayı kapanış toplantısı ile sona erdi.
İlkay Yıldız
Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Su Ayak İzi ve Temiz Su Eylem Planı’ çalıştayının kapanış toplantısı Gazi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yapıldı. Programa Muğla Valisi Amir Çiçek, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Yavuz Kayı, daire başkanları ve vatandaşlar katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Alin Giray, “Artan yetki alanımız ve çevre bilinci ile atıklar nedeni ile oluşmuş ya da oluşması mümkün olan çevre kirliliği ile mücadele etmek için kurumsal planımızı oluşturduk. İlimizin bir kısmi su zengini bir kısmı is e su fakiri, iki havza arasında yer alıyoruz. İlimizde çok ağır sanayi tesisleri bulunmamakla birlikte, turizm ağırlıklı bir şehiriz maalesef yaz ve kış nüfus değişkenliğinden dolayı su kullanımından dolayı müthiş bir dengesizlik var. İleride su kaynaklarını doğru kullana bilmek için kaynaklarımızın kapasitesini, su kaynaklarını hangi amaçla kullanıldığını ve ne kadarının üretildiğini yani su ayak izini çıkartmaya karar verdik. Bu projeyi yaparken ilgili tüm kuruluşlarla çalıştık. Ayak izi kavramı çok yabancı geliyor olmasına rağmen hayatımızın her alanında yer almaktadır. Günlük su tüketimimizde kişisel ihtiyaçlar ve temel gereksinimlere harcadığımız ve tükettiğimiz suyu da eklediğimizde korkunç bir rakam ortaya çıkıyor. Örneğin 1 litre içilmek üzere bize ulaşıncaya kadar bin 129 litre su harcanıyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.