Şu Bizim MUSKİ… « Hamle Gazetesi

Şu Bizim MUSKİ…

Bu haber 04 Ekim 2017 - 0:32 'de eklendi ve 1.748 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dönemi sonunda veya olası bir erken seçimde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e “Başkanlığında ne yaptın?” diye sorulduğunda, “Motorlu araçlar aldım, binalar yaptım.” der mi acaba?

Uğur Mumcu Bulvarı’nda Tayyare Kavşağı’nın karşısında yapılan MUSKİ hizmet binası törenle açıldı.

Ben MUSKİ’nin önüne bir yapay şelale veya Rüya AVM’nin havuzunu geride bırakacak bir fıskiye yakıştırmıştım. Olmadı… Bilmiyoruz artık, “Su kesintileri” yüzünden mi yapılmadı.

Başka yerden taşıma yetişkin zeytin ağacı dikmişler. Bari “yetişkin” değil de “yaşlı” zeytin dikselermiş…

 

xx           xx           xx

Geçenlerde Ahmet Tan Karaosmanoğlu, Safa Altaş ve Muğla sanayisinde Türkiye’nin tek arı peteği makinesi üreticisi olan Ezel Durgut ile birlikte Yerkesik Yaylası’nda “Mavluguyu”ya gittik…

Yerkesik Yaylası bizim Karabağlar gibi yeşillik deryası değil, ama sanki daha bir korunmuş. Gerçi bir “koruma çabası” da yok, ama dokunulmamış… Ellenmemiş de denebilir.

Mavluguyu” evden bozma bir yapımı bilmiyorum, ama kendi çapında ünlü bir lokanta. İşletmeci garsonluk yapıyor. Eşi ve kızı mutfakta…

Mutfak “Muğla mutfağı”… Servis 5-10 garsonlu mekanlardan mükemmel…

Sadece gabahamırlı ekmek ile keçi peyniri ve zeytinyağı içinde dilimli zeytin adamı doyurur.

Karabağlar Yaylası’nda böyle mekanlar yaratılamadı… “Muğla mutfağı” öne çıkarılamadı…

Olanlar da erozyona uğradı…

 

xx           xx           xx

Dönerken Safa Altaş’ı evine bıraktık.

Bahçe duvarının dış cephesinin önüne dikilmiş zeytin ağaçları karşıladı bizi. Şaşırdım, bakakaldım…

MUSKİ’nin hizmet binası önüne dikilen zeytin ağaçları da şaşırtmıştı beni, ama Safa Altaş’ın zeytinleri daha çok şaşırttı…

Milas’ta bir fabrika yapımı nedeniyle zeytinlik ortadan kaldırılmış. Safa Altaş en az 200 yaşında oldukları ifade edilen ağaçları satın alıp “odun” olmaktan kurtarmış.

Altaş satın alıp kurtardığı asırlık zeytin ağaçlarının 10’unu bahçe duvarı önüne dikerken, 7’sini de bahçesinin çeşitli yerlerine dikmiş. Ağaçların yeni yerlerinde yaşamaya devam etmelerine çok sevinmiş. Bir tanesi kurumuş. Ona da çok üzülmüş…

Safa Altaş asırlık zeytin ağaçlarını kurtarmayı akıl ediyor, kültürün adamı olduğunu gösteriyor; MUSKİ yeni hizmet binası önüne koca Muğla’da o ağaçlardan bulmayı düşünemiyor…

 

xx           xx           xx

Aynı bulvar üzerinde Menteşe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün cephe peyzaj düzenlemesi çok daha güzel… Nedense onlar da Müdürlük binasında yakınlarındaki “Kasaba Restoran”ın mimarisinden olsun esinlenmemişler.

Galiba prefabrik yapı!

MUSKİ hizmet binasında uygulanan mimaride “Muğla Mimarisi” değil. Teyyare Kavşağı karşısına “Muğla Mimarisi” çizgileri taşıyan bir yapı daha çok yakışırdı. Galiba Büyükşehir’in yeni yapılarının hiçbirisi “Muğla Mimarisi” çizgisi taşımıyor.

Oysa Muğlalı mimarlar arasında bir proje yarışması yapılabilirdi…

Hal böyle olunca Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi Adliye Sarayı binasını hizmet binası olarak kullanma ısrarını anlamakta insan güçlük çekiyor!

 

xx           xx           xx

4 bin 946 metrekare alan üzerine 4 Milyon 200 bin lira harcama ile inşa edilen ve 200 personelin görev yaptığı binanın açılışında konuşan MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, yeni hizmet binası sayesinde büyük bir kira yükünden kurtulmanın sevincini yaşadıklarını belirterek şu ifadelerde bulunmuş:

MUSKİ olarak Menteşe İlçemizde bulunan birimlerimizin hizmet binaları için oldukça yüksek kira bedelleri ödüyorduk. Bu şekilde büyük kira bedellerinden kurtularak bu parayı yatırıma çevirebileceğiz. Ayrıca eskiden vatandaşlarımız bir iş için farklı yerlere gidiyor, buda vatandaşlarımızı hem yoruyor hemde işlerin uzamasına neden oluyordu. Ancak şimdi tüm birimlerimiz tek bir çatı altında toplandı ve bu şekilde vatandaşlarımız farklı noktalara gitmek yerine tek bir binada MUSKİ Genel Müdürlüğü ile ilgili tüm işlerini halletme şansına sahip oldu.

Bu da oldukça şaşırtıcı… Bildiğimiz kadarıyla Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen eski İl Özel İdaresi binasında hizmet veriyordu.

Tabi MUSKİ bir şirket… O yüzden mülk sahibi belediyeye kira ödüyormuş olabilir. Nereden bilelim…

Neyse şimdi MUSKİ düne kadar kiraya ödediği paralarla yatırım yapacak… Bakarsınız su kesintilerini önleyici bir yatırımda yaparlar da son zamanlarda haber bile vermeden gerçekleştirdikleri su kesintilerinden kurtuluruz…

 

xx           xx           xx

MUSKİ hizmet binası açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, CHP İl ve İlçe yöneticileri, Aydın Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları katılmış.

Burnumuzun dibindeki Yatağan ve Ula’nın başkanlarının bulunmadığı törende elbette Muğla Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları da hazır bulunmuş.

Açılış konuşmalarında Başkan Gümüş, Muğla’nın Büyükşehir olmasının ardından yaşanan hizmet binası sıkıntısının giderilmeye başladığını belirtirken, Başkan Gürün de şunları söylemiş:

Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak büyük kira bedellerinden kurtulmak için var gücümüzle çalışıyoruz. İlçelerimizdeki yatırımlarımız tüm hızıyla devam etmekte temellerini attığımız hizmet binalarının açılışlarını yapmaya başladık. Muğla Büyükşehir Daire başkanlarının daha çok çalışmasını bekliyorum. MUSKİ hizmet binamızın açılışında bizleri yalnız bırakmayan İl başkanımıza, ilçe başkanlarımıza, İlçe belediye başkanlarımıza çok teşekkür ederim

Başkan Gürün sanki bir bakıma MUSKİ Genel Müdürü Ülgen’i tasdik etmiş…

İl Özel İdaresi sanırsınız, Büyükşehir Belediyesi’ne çöp bile devretmemiş. Başkanlık binası hariç bütün birimler kiracı olmuş… Sanki Büyükşehir kira ödemekten yatırım üretemez durumda!

 

xx           xx           xx              

Büyükşehir’in işi zor…

O kadar motorlu aracın parasını ödemek, onlara akaryakıt yetiştirmek kolay mı? Hele il genelinde (Kesin çalışanı bilmediğimizden tahmini söylüyorum) 2-3 bin çalışanın ücretlerini ödemek, vergilerini, sigortalarını yatırmak kolay mı?

Belediye kasasında para yok, Bahçeyaka kuyularında su yok…

MUSKİ açılışında bunlar konuşulmamış tabi. Oysa konuşulsa Muğlalı daha anlayışlı davranabilirdi…

Aksiliğe bakın, Fethiye Belediyesi de Danıştay 8. Dairesi’nde açtığı davayı kazanmış.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 1958’de dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından Fethiye Belediyesi’ne verilen Fethiye İskelesi’ni, belediyenin elinden almak için dava açmış ve Muğla 2. İdare Mahkemesi kararıyla iskele Büyükşehir’e geçmişti. Bunun üzerine Hukuka aykırı işlem gerekçesiyle Fethiye Belediyesi tarafından, Danıştay Başkanlığı’na yapılan başvuru Fethiye’nin lehine sonuçlandı.

Yerel Mahkeme kararı bozuldu. Büyükşehir bir gelir kaynağından oldu…

 

xx           xx           xx

MUSKİ’nin bu yaz yaptığı yatırımları bilmiyoruz. Basına yansıdığı için Marmaris Taşlıca Mahallesi’nin 100 yıllık su hasretini sona erdirdiğini. Milletvekilleriyle, siyasilerle coşkulu açılış yapıldığını biliyoruz…

MUSKİ, Marmaris’in susuz köyü Taşlıca’ya artezyenden su bastı. Marmaris Barajı’ndan neden yararlanılmaz anlamak mümkün değil…

Sanki eski İL Özel İdaresi’nin mühendisleri, Marmaris Belediyesi’nin uzmanları artezyen açıp, su basmayı bilmiyorlardı!

Taşlıca yine susuz… Haftada iki gün, bir iki saat su veriliyormuş. Üstelik tuzlu yavan su…

Hemen sevindirik olmanın alemi var mıydı? Gidin bir bakın Taşlıca’ya…

Fethiye’nin Çalış Plajı’na da bakılsa fena olmaz hani…

Foseptik kokuları geliyormuş…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI
Muammer Özdemir 04 Ekim 2017 / 08:29

Muğla’ya 13 km. mesafede Bayır Barajı bulunmakta, Bu barajdan niye yararlanılmaz merak ediyorum. Bahçeyakası Köyü daha uzak bir mesafede ve ayrıca su derinsu kuyularından pompalarla temin edilmekte. Yani maliyeti daha yüksek ve yeraltı su dengelerini bozan bir sistem bun dan vazgeçip daha yakın barajdan yararlanmak gerekir. Ha mevzuat hazretleri varsa oda Bodrum suyu da Geyik Barajından temin ediliyor orada nasıl aşıldıysa burada da aynı yöntemle aşılabilir. Bayır barajının alt kısmındaki araziler sanayi arsası olmuş sulanacak alan da kalmamış gibi. Sayın, Özcan Özgür sizin bu işe bir el atmanızda fayda var. Muğla’nın su meselesi çok önemli. Muğla suyu kıt bir şehir. Uzun vadeli köklü bir çözüm bulunması gerekir.

günaydın 04 Ekim 2017 / 10:35

Toparlayamamışsın gibi geldi!!!!

Alişan ŞenyüŞenyüz 04 Ekim 2017 / 11:30

Mavlukuyu’ya giderken bizi toz içinde bırakarak geçmişiniz. Bizim yayla evimiz o yol üzerinde. Afiyet olsun, yine bekleriz de inşallah o toz konusunu hakkında birkaç birşeyler yazarsınız. Biz defalarca Menteşe Belediyesi ve başkanına ” toz insan sağlığına zararlıdır. Yardım edin” dedik. Ama bizi duymadılar ya da duymak işlerine gelmedi. Ama Mavlukuyu ve Musalla’yı kiraya verip para kazanmayı biliyorlar. İyi günlerde iyi çalışmalar.

Reşat Öztepe 04 Ekim 2017 / 12:43

Gocuman; Maşallah artık yavaş yavaş ayaklandın. Daha da iyi olcağın günleriniz yakın olsun. “Karabağlar yaylası” diye bir yazı okudummu içim cız ediyor. Artık Yaylamız yok. Kalmamış. Betonlaşmış. Beton Yollar yapılmışi. İrimler sökülmüş. Su Kesikleri tarlalara ilave edilmiş. Nerede bizim şu meşhur çevreciler diye sorasım geliyor. Gelecek nesillere artık Moğla yaylaı yok karabağlar da yok ne var biliyormusun, Zenginlerin kocaman kocaman yaptırdıkları betondan evler var. yazık olmuş demiyorum. Muğlalının içme! suyuna ihtiyacı yokki. damacana su satanlar nasıl geçinecek. Aklıma Saç-Tarak ve Deve Örneği geliyor. sevgi ve saygı.

salihdemir 04 Ekim 2017 / 17:15

Büyüşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu Muski’nin faaliyetlerini eleştirelim. Toki 2. etap konutları ödemeleri konusunda Ak Parti yönetimi ile Ak parti milletvekillerini de eleştirelim. Toki konusunu Prof. Dr. Namık Açıkgöz hocam yazısında rakamlarla açıkça belirtmiş ama daha çok ses getirebilmesi için Özcan Bey sizin de Toki ödemeleri konusunda yazmanız iyi olur. Toki’den ev alanlar evi olmayan kirada olan insanlardır. Ev alanların kira (kiralar ateş pahası) elektrik, su, ulaşım, kreş, yakıt, gıda vb. mecburi giderleri vardır. Çalışan olsun emekli olsun bu taksitleri ödemesi çok zor olacaktır. Toki ödemeleri hakkında (anahtar tesliminden sonra taksitlerin ödenmesi) bir yazıda siz yazarsanız belki yetkililer insafa gelir.