Su Akıyor, MUSKİ Seyrediyor

Bu haber 27 Haziran 2018 - 0:58 'de eklendi ve 2.344 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Seçim sürecinde Muğla’dan canlı seçim programı yapan tek kanal HABERTÜRK Kanalı olmuştu.

HABERTÜRK’ün bu programı Muğla’da çok tartışıldı.

Program Türkiye’ye Muğla’nın “AK Partili olduğu” imajını verirken, programa ev sahipliği yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün düzeltmede bulunmamış, Ankara’dan beklentilerini açıklamıştı.

Başkan Gürün o zaman Ankara’nın Muğla’dan aldıklarının karşılığını vermediğine dikkat çekerek şöyle demişti:

Muğla’nın içinde bulunduğu büyük bir eksiklik var altyapı ile ilgili kanalizasyon, arıtma, su, yol.. En az 5 milyar lira yatırım gerekli kanalizasyon arıtma ve su için yani 5 katrilyon. Bunun normal bütçelerle giderilmesi mümkün değil. Suyla ilgili önümüzdeki yaz, bu yaz ve önümüzdeki yıllarda büyük sorunlar yaşayabiliriz. Muğla’da suyu temin edemezsek turizm alanlarında biz gerekli olan hizmetleri nasıl yapacağız. Onun için bu gerçeği görüp parlamentonun ve Cumhurbaşkanının bakanlar sayesinde Muğla’nın bu açığını mutlak surette gidermesi gerekir.

xx        xx        xx

Bu anımsatmayı neden yaptık?

Önceki günkü Hamle’de Kadir Tamer arkadaşımızın “Binlerce Ton Su Boşa Akıyor” başlıklı haberi bize HABERTÜRK’ün programında Başkan Gürün’ün yakınmasını anımsattı:

Suyla ilgili önümüzdeki yaz, bu yaz ve önümüzdeki yıllarda büyük sorunlar yaşayabiliriz.

Başkan Gürün böyle demişti…

Kadir Tamer arkadaşımızın önceki günkü haberine bakarsak, Bahçeyaka Kuyuları’ndan Muğla il Merkezi Menteşe’ye içme suyu taşıyan en önemli isale hattının Bayır-Salihpaşalar mevkiinden geçen bölümünde “su kaçağı” veya “su kaçakları” var.

Sadece Ahmet Tan Karaosmanoğlu’nun inşaat alanından günde 50 tona yakın su tahliye edildiği söyleniyor.

Bölgede “su kaçağı” ile dolan başka inşaatlar olduğuna dikkat çekiliyor.

Yaklaşık 8 aydır su isale hattından kaç ton suyun boşa aktığı ise bilinmiyor!

Anlayacağınız Bayır’da 8 aydır su boşa akıyor, MUSKİ seyrediyor…

xx        xx        xx

Oysa mülga Muğla Belediyesi yanlış anımsamıyorsam içme suyu şebekesi ile ilgili bir işi ÖZDE İnşaat’a (Ali Osman Özdemir)  ihale etmişti. O işin içinde sanıyorum Bahçeyaka Kuyuları’ndan il merkezine su taşıyan isale hattında SCADA Sistemi uygulaması da vardı.

Belki de sadece SCADA Sistemi ihale edilmişti.

SCADA Sistemi ile depolarda su taşması olup olmadığı, depolara su taşıyan hatlarda kayıp olup olmadığını kontrol eden bir mekanizma.

Bu mekanizma o zaman kurulmadıysa, 2015 yılında kurulmuş olmalı.

Ki 2 Aralık 2015 tarihli gazeteler, “Daha etkin bir kontrol mekanizması oluşturmayı planlayan Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, bünyesinde bulunan depo, kuyu ve terfi merkezlerine otomasyon sistemi kurdu. Kurulan sistem sayesinde depo, kuyu ve terfi merkezlerinin verileri SCADA merkezlerinden kontrol edilip buralarda yaşanabilecek depo taşmaları, arızalar ve diğer konulara uzaktan müdahale edilebilecek.” diye yazmıştı.

Yani bir SCADA sistemi var…

xx        xx        xx

O günlerde (Aralık 2015) MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen basına yaptığı açıklamada şöyle demişti:

Bu sistem sayesinde artık tek bir merkezden depolarımızdaki su miktarını, taşma olup olmadığını görebiliyor ve gerekli müdahaleleri otomatik veya tek tuşla yapabiliyoruz. Buda bize hem iş gücü tasarrufu hem de yakıt tasarrufu sağlıyor. Amacımız en kısa sürede bu sistemi yaygınlaştırarak tüm depo, kuyu ve terfi merkezlerimize otomasyon panoları yerleştirmek. Bu sayede hem daha verimli veri akışı sağlarken, zaman ve diğer konularda tasarruf sağlamış olacağız.

SCADA Sistemine sahip MUSKİ’nin Genel Müdürü Ülgen, Bayır/Salihpaşalar’daki su kaçağını kendisine bildiren Ahmet Tan Karaosmanoğlu’na önce hatlarda “kaçak olmadığını” söylüyor.

Karaosmanoğlu arkadaşımız Kadir Tamer’e yaptığı açıklamada “Durumu bildirdiğim MUSKİ, inşaat alanlarına gelen suyun yağmur sularından kaynaklandığını açıkladı.” diyor.

Yoksa MUSKİ SCADA sisteme sahip değil mi?

2010, 2013 yıllarında SCADA ihalesi yapıldı mı, yapılmadı mı? Yapıldı da, harcama SCADA’ya değil, içme suyu şebekesinde başka işlere harcanmış olabilir mi?

xx        xx        xx

Neyse, MUSKİ Genel Müdürü Ülgen sonunda su kaçağını kabul etmiş…

Ahmet Tan Karaosmanoğlu bu konuda açıklamasını şöyle sürdürüyor:

Bunun üzerine MUSKİ’nin görevi iken özel sektör olarak biz yaklaşık 8 ay boyunca Bayır’daki bir nokta ile Kafaca Kavşağı arasında olan bir nokta arasında yaşanan su kaçağını akredite edilmiş bir şirkete tespit ettirdik. Defalarca bunu MUSKİ’ye bildirdik, Karayolları’ndan izin alamadık, bu yüzden çalışma başlatamadık dediler.

O ara ben de bu köşenin “ÇİVİ” köşesinde konuyu gündeme taşımıştım.

Bugün artık AK Parti Muğla Milletvekili olan Yelda Erol Gökcan, o günlerde seçim telaşı içinde olmasına rağmen Karayolları Bölge Müdürlüğü’nü arayarak konunun aslını öğrendi. Karayolları Bölge Müdürü bayramdan önce Milletvekili Gökcan’a yaptığı açıklamada şöyle diyordu:

Salihpaşalar Köyü ile Bayır arasındaki içme suyu hattının deplasesi MBS MUSKİ tarafından yapılması istendi. Karayolları kamulaştırma sahası dışından geçmeleri konusunda gerekli yazışmalar yapıldı. MUSKİ teknik elemanları kabul ettiler. Konu yaklaşık 6 ay önce gündeme gelmişti. Karayolları olarak bizden kaynaklı bir sorun yok. Eğer karayolları olarak bizimle ilgili bir durum varsa da sorunu çözme konusunda yardımcı olmaya çalışırız. Selamlar. Hayırlı bayramlar.

xx        xx        xx

Muğla’da ‘Vatandaş Ahmet’ olarak tanınan Ahmet Tan Karaosmanoğlu, arkadaşımız Kadir Tamer’e yaptığı açıklamada, Bahçeyaka Kuyuları’ndan Menteşe İlçesi’ne gelen içme suyu isale hattında yaşanan su kaçağını akredite edilmiş bir şirkete tespit ettirmelerine rağmen hiçbir müdahale yapılmamasını haklı olarak eleştiriyor.

MUSKİ’nin bu bölgedeki şebekede yaşanan kaçağı bilmesine rağmen müdahale etmediğini, vatandaşlardan da kaçak bedeli almaya devam ettiğini belirten Karaosmanoğlu, bu konuda da şu ifadede bulunmuş:

MUSKİ 2,5 lira ile 5 lira arasında para alıyor. Ayrıca benden de vatandaştan da kaçak suyun parasını da alıyor. Şebeke hattındaki kaçağın bedeli halka yansıtılıyor.

Bu nedenle tazminat davası açmak için hazırlıklara başladığını da belirten Karaosmanoğlu şöyle devam ediyor:

8 aydır bizim tespit ettiğimiz kaçak miktarını MUSKİ bile bile herhangi bir önlem almayıp, çalışma yapmayıp bunun giderini halktan su parası olarak aldı. Bizde açacağımız bu dava ile bu parayı geri talep edeceğiz. AYDEM’in elektrik kaçaklarında halka yansıttığı olay burada da MUSKİ tarafından yapılıyor. MUSKİ Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin en kötü çalışan birimlerinden birisidir. Çünkü her zaman bir iş yapmış gibi gözüken MUSKİ, asıl büyük sorun olan su kaçağını bile aylardır önlemek için hiçbir çalışma yapmadı. Bunun faturasını Muğla halkına kesti. Ben Ahmet Karaosmanoğlu olarak MUSKİ’nin halktan aldığı bu kaçağın parasını geri ödettireceğim

xx        xx        xx

Ahmet Tan Karaosmanoğlu bunu yapar mı yapar…

Adı boşuna “Vatandaş Ahmet”e çıkmış olmamalı.

Beni asıl mutlu eden Yelda Erol Gökcan’ın seçim ortamında bayram arifesinde konuyla ilgilenmiş olması oldu.

Görünen o ki sonunda Muğla’nın sorunlarına kayıtsız kalan veya ilgileniyor gibi görünmeyen bir milletvekilimiz oldu.

Bakarsınız eski Belediye Meclisi Üyelerimizden Ziya Ercan’ın başlattığı “Sandras Suyu” projesinin tamamlanmasını sağlayıp, noktayı koyan olur…

——————————                                                          ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bir çiçekle bahar olmaz ama her bahar bir çiçekle başlar. (Necmettin Erbakan)

ÇİVİ

Dün bu köşenin okurlarından  biri arayıp “Bahçeli af çıkacak demişti, kapsama Kılıçdaroğlu’nu da alsın.” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 27 Haziran 2018 / 09:19

MUSKİ TAM BİR DEREBEYİ ZİHNİYETİ İLE YÖNETİLİYOR,
ORTACA TERZİALİLER MAHALLESİNDEKİ A101 ÖNÜNDE YAPTIKLARI BİR ÇALIŞMA İLE KANALİZASYON BAĞLANTIMIZI KIRDILAR,
BİLMEDEN KENDİMİZ YAPTIRDIK BİR DÜNYAZ ZARAR CEREME ÇEKTİK,
ORASI DÜZGÜN KAPATILMADIĞI İÇİN YAĞMURLARDA GÖLET OLUYOR,
ARIYORSUNUZ KAYIT ALIYORLAR,
HATTA YAPTIK DİYORLAR AMA İCRAAT YOK,
EN SON 1 AY ÖNCE ORADA AYNI YERDE ÇALIŞMA YAPARKEN,
BU SEFER SOKAK AYDINLATMASI KABLOSUNU KOPARDILAR,
AYDEM’i ARIYORUZ TAMAM DİYORLAR YAPTIK DİYORLAR,
SONRA BAKIYORUZ OLMAMIŞ BU SEFER,
BURAYI MUSKİ HASARLAMIŞ MUSKİYİ ARAYIN DİYORLAR,
ALLAH MUSTEHAKLARINI VERSİN,

sefa akay 28 Haziran 2018 / 11:18

her ay ödediğimiz kaçak elektrik bedelini yazarsanız sevinirim… (geri alma konusunda)