“SU AKAR, TÜRK BAKAR”

Bu haber 06 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 838 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

 “Su akar, Türk bakar” denildiğini bilirsiniz.
Bu söz, doğru ve yerinde bir sözdür ve doğrusu benim çok ağrıma gider.
Akan suya bakacak kadar salak mıyız?!!
Üstelik akan suya bakmakla kalmayıp, havanda su dövme konusunda da elimize su dökebilecek yok gibi…
Hafta sonunda Muğla Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Enerjide Dışa Bağımlılığa Çözümler, Yerel ve Bölgesel Enerji Potansiyelleri, Türkiye Birinci Bölge Isıtma ve Soğutma Konferansı”nda da sanırım havanda su dövüldü.
Çünkü, Muğla’da bu konferans yapılırken, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtarılması için çok ciddi adımlar atan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler kabine dışı kalıyordu!
 
xx           xx           xx
Dünkü yazımda Muğla Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün ortaya koyduğu “buharla ve doğal gazla ısınma” çelişkisini ele aldık. Belediye’nin gündeminde olan ‘güneş enerjisi’nden yararlanma projesinin de yerinde olduğunu vurguladık.
Muğla ‘tarihi evleri’nin ardından ‘güneş evleri’ ile de tanınabilir…
 
xx           xx           xx
Yerel seçim sırasında seçmenlerin büyük bölümünün ilgilenmediği, ama pek çok yeni şey söyleyen, açılım getiren belediye başkanı adayı DSP adayı Yazar, Restoratör, Y.Mimar Ertuğrul Aladağ idi. Benimle katıldığı TV programlarında ‘Küresel Isınma’ya dikkat çekerek, “Küresel ısınma sonucu buzullar hızla eriyor. Güneş ışınlarını geri yansıtma gibi bir görevi yerine getiren buzulların bu işlevini yerine getirmek üzere ‘Bodrum Evleri’ gibi çatısız, beyaz boyalı evler öneriliyor.” diyordu.
Aladağ, “Eğer seçilirsem, Muğla mimarisinde çatısız, beyaz evleri teşvik edeceğiz.” diye ekliyordu.
Kendisini desteklediğim adaylardan biri de bana “Eğer seçilirsem Ertuğrul’a danışmanlık teklif edeceğim. Kabul eder mi acaba…” demişti.
 
xx           xx           xx
Bir başka yazımda da vurguladığım gibi adayların hemen hepsinden orijinal fikirler, çözüm önerileri duyduk. Keşke seçilenler, ötekilerin o fikirlerinden de yararlanma ve hatta Amerika’da olduğu gibi ‘rakiplerden danışmanlık müessesi’ oluşturma yoluna gidebilseler… Bana Aladağ ile ilgili düşüncesini açıklayan aday seçilmiş olsaydı, bu düşüncesini uygulamaya koyar, Aladağ’da kabul eder miydi bilemiyorum, ama bu gerçekleşse çok güzel olurdu ve belki Türkiye’ye örnek teşkil ederdi.
Aladağ’dan Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’de yararlanabilir. Öteki ilçelerimizin belediye başkanları da… Çatısız, beyaz badanalı evlerin, bir başka deyişle “Bodrum Evleri”nin il genelinde uygulanmasında yarar var.
Ki, Muğla Belediyesi’nin gündemindeki “güneş enerjisinden yararlanma projesi” için kolektörlerin sıralandığı ‘güneş enerjisi tarlaları’ oluşturmak gerekiyor.
Yeni yapılarda çatılardan vazgeçilmesi halinde ortaya çıkacak ‘teraslar’ pekala o tarlaların bir parçası olabilir…
 
xx           xx           xx
Muğla gerçekten ‘ortak paydamız’ ise, onun, bunun, rakibin demeden, komplekse kapılmadan herkesin fikirlerinden, herkesten yararlanmakta, fikirleri ve kişileri yan yana getirmekte yarar var…
Nitekim bunun Muğla’da örneği var. Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık’ın ilk seçiminde karşısında rakibi olan Tacan Oğuz’u seçimden sonra yanına almıştı. Bu gün halen birlikteler ve Oğuz, Işık’ın bir başka yanını tamamlıyor. Benim Muğla Belediyesi’nde danışmanlığa başlamam da ilginçtir. Bana danışmanlık görevini veren dönemin Belediye Başkanı Orhan Çakır ile o zaman Belediye Başkanı olan Erman Şahin önseçimde karşı karşıya geldiklerinde ben Şahin’in yanında idim.
Çakır’a karşı Şahin ile birlikte seçim kaybettik, ama sonra Çakır’ın danışmanı oldum…
 
xx           xx           xx
Tekrar başa dönersek, Muğla’da “Su akar, Türk batar” sözünü haklı çıkarmaya devam ediyoruz.
Çünkü hala “işbirliği, koordinasyon, planlama” ve en önemlisi “lobi oluşturma” kültürünü yaratamadık.
Ama bu kültürün dışında, bırakın Türkiye’yi, bütün dünyayı kıskandıracak her şeye; temiz ve doğal enerji kaynaklarına; güneşe, rüzgara, termal kaynaklara, akar sulara sahibiz. Bunlara 1124 km kıyı uzunluğumuz ile ‘dalga enerjisi’ni de ekleyebiliriz.
Bu enerji kaynaklarına baktığımız gibi, birbirimize bakmaktan ve en önemlisi üniversite ile Muğla’nın bakışmasından vazgeçtiğimiz gün, ilk ve büyük adımı atabiliriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.