STRATONİKEİA

Bu haber 03 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 917 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Muğla bölge olarak önemli bir turizm merkezinin olmasının yanında tarihi ve ören yerleri ile de cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Deniz, kum ve güneşin gelecekteki tek alternatifi kültür turizmi olacak. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinin bugün hala deniz kum ve güneş yerine kültür turizmine önem vermesi ve bu ülkelerin nüfus açısından dünya nüfusunun önemli bir miktarını teşkil etmesi, Türkiye olarak bizim bu ülke insanlarını kültür turizmimize yönlendirmemiz kaçınılmaz oldu.
Muğla’da kültür turizmine yönelik öylesine merkezler var ki, bu merkezlerdeki zenginliklerin toprak üstüne çıkarılması ve bu mirasın sergilenmesi turizmin bu pastasından payımızı arttıracaktır. İşte böyle bir kültür mirasının toprak altında bulunduğu antik kentlerimizden birisi olan Yatağan Stratonikeia’da sezonun ilk kazması sembolik olarak da olsa vuruldu ve kazılar başladı.
Stratonikeia antik kentindeki kazı çalışmaları bu yıl geçen yıllara oranla biraz farklı oldu. Kazı heyeti Başkanı Bilal Söğüt’ün Denizli Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi olması nedeniyle çalışmaların startını vermek için Denizli’den Denizli valisi Abdülkadir Demir ve Pamukkale Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı da kazı çalışmalarının startını vermek için Muğla’ya geldi.  3000 yıllık tarihi kalıntıların bulunduğu Stratonikia, önemli bir antik kent olmasının yanında hala içinde insanların yaşadığı bir antik kent olma özelliğini taşıyor.
Stratonikeia antik kenti bir efes kadar önemli ve bir o kadar da ihtişamlı bir kent. Turizm bakanı Ertuğrul Günay, her Muğla’ya gelişinde mutlaka çalışmaları yerinde görür ve o heyecanı yaşar. Bunun yanında bu kentin ayağa kalkmasında önemli katkıları olan Yatağan eski Kaymakamı Şehmus Günaydın, mevcut Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, Belediye Başkanı Haşmet Işık ve GELİ’nin eski ve yeni müdürleri de göz ardı edilmemeli.
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.