STK’lar Marmaris koyları için bir araya geldi

Bu haber 30 Nisan 2014 - 20:45 'de eklendi ve 766 kez görüntülendi.

stk165165165165Marmaris koylarının temizliği için bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşları (STK) , 11 Mayıs Pazar günü Deniz Ticaret Odası tarafından temin edilecek tekne ile koylarda temizlik çalışması yapma kararı aldı.

Haber Merkezi

Türkiye’nin turizm merkezlerinden biri olan Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde bulunan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) her yıl binlerce tatilcilerin akınına uğrayan koylarda temizlik yapma kararı aldı. Yapılacak organizasyon ile ilgili olarak Marmaris Deniz Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıda bir araya gelen STK temsilcileri Marmaris koylarında yapılacak temizlik çalışması hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Toplantıya, Marmaris deniz Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengi, Marmaris Rotary Kulübü Başkanı Ferhat Düztaşlık, projenin mimarı Zülfikar Soyvural, Marmaris Lions Kulubü Başkanı Gökhan Yıldırım ve Yönetim Kurulu Üyesi Kayhan Budak, Martı Marina Müdürü ve Deniz Temiz Derneği Turmepa temsilcisi Zafer Ergül, Karya Yelken Kulübü üyesi Deniz Yıldız ve Marmaris Deniz Ticaret Odası Şube Müdürü Çağla Akkuş katıldı.

Estonya’da bir halk hareketi olarak başlatılan Let’s Do İt! Clean World (Haydi temiz bir dünya yapalım) etkinliği Marmaris’teki Sivil Toplum Kuruluşlarının katkıları ile 11 Mayıs Pazar günü Marmaris’te gerçekleşecek. Etkinlik, Marmaris Deniz Ticaret Odası sponsorluğunda temin edilecek bir tekne ile koylarda STK’lar tarafından temizlik yapılacak.

Marmaris Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Mengi toplantıda yaptığı açıklamada; “Dünya Temizliği Projesinde, Türkiye’nin 3. kez yer alacağı bu büyük etkinlikte yer almaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. 2013 yılında Türkiye’de 16 şehirde 62 farklı noktada yapılan temizlikle toplam 7 bin 982 gönüllünün katılımı ile 30 bin 363 ton atık toplandı. Ve bu 2014 içinde Türkiye’nin bu ortaklığa çağrılmasına sebep oldu. Mayıs 2014 tarihinde düzenlenecek etkinlikte Türkiye’de 81 ilin çoğunda bu projenin gönüllü ekiplerinin oluşturulması ile daha büyük çapta bir temizlik gerçekleşecek. Çevre ve temizliğe büyük önem veren odamız, bu projenin içinde yer almaktan büyük mutluluk duyuyor. Bir gün içinde bir ülke temizlenir mi? Birlikten doğan gücü bu etkinlik ile göreceğiz. Let’s Do İt! (haydi, yapalım) bir dünya hareketi, büyük bir çevre temizleme projesi. Hareketinin en önemli amacı, gittikçe büyüyen atık sorununa ve hem bireylerin hem de işkollarının arkalarında bıraktıkları çevresel ayak izine dikkat çekerek, bu konulara ilişkin toplum bilincini ve farkındalığı artırmak” dedi.

Sağlıklı yaşam, sağlıklı çevre ile olur

Marmaris Rotary Kulübü Dönem Başkanı Ferhat Düztaşlık ise, “Ülkemiz, önemli ölçüde çevre sorunlarıyla boğuşmaktadır. Bir türlü yaygınlık kazanamayan temizlik akışkanlığı, yeşil alanları korumak için yeterli çabanın gösterilmemesi, bilinçsiz bir şekilde doğarsın kirletilmesi, çevre katliamlarına karşı insanların duyarsızlık, hızla beton yığınına dönüşen tabiatımız vb. sorunlar, hemen her gün karşılaştığımız temel problemler arasında yer almaktadır. Temiz çevrede yaşamak hepimizin temel gayesidir. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için de hepimizin üzerine düşeni yapması, taşın altına elini koyması, sorumluluğu başkalarına atmaması, özveriden kaçınmaması gerekir” dedi.

Konuşmaların ardından toplantıda koylarda yapılacak çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.