Stajyer avukatlar yemin etti

Bu haber 22 Mayıs 2015 - 0:34 'de eklendi ve 723 kez görüntülendi.

avukatylarrrMuğla Barosuna kayıtlı 4 stajyer avukat, düzenlenen törenle ant içerek avukatlık mesleğine ilk adımını attı.

Haber Merkezi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ant İçme Töreni’ne Muğla Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri, stajyer avukatlar, yakınları ve meslektaşları katıldı.

Törenin açılışında konuşan Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun, genç meslektaşlarına hitaben yaptığı konuşmada, “Zor ve bir o kadar onurlu bir mesleğe adım atıyorsunuz. Son dönemde hukukun üstünlüğüne olan ihtiyaç giderek artmakta, bu günün üstünleri kendilerine uygun hukuk yaratmaya çalışmaktadırlar. Oysa hukuk, kişisel ve keyfi ihtiyaçlara göre şekillendirilecek bir olgu değildir. Hukukun kendine özgü ve evrensel nitelikleri vardır. Yüzyıllar içinde ve uzun mücadeleler sonucu oluşan bu nitelikler, kişiye göre değişmez ve herkese eşit uygulanmak zorundadır” diye konuştu.

Uzun, konuşmasını “Bugün kendisini güçlü hissedip, güçlünün hukukunu yaratmak isteyenler, hukukun üstünlüğünü bir yana bırakıp, kendi güçlünün hukukunu yaratmaya çalışanlar, yarın güç ellerinden çıktığında, kendi yarattıkları güçlünün hukuku altında ilk onlar ezileceklerdir. O zaman hukukun üstünlüğüne olan ihtiyaç bir kez daha ortaya çıkacak, ama artık çok geç olacaktır” diye sürdürdü.

Baro Başkanı Cumhur Uzun’un konuşmasının ardından avukatlık mesleğine başlayacak olan, ‘Anıl Mert, Can Çetin, Nursel Şahin ve Mustafa Olcay Bilgiç’ avukat cübbelerini giyerek ant içtiler.

Ant içen avukatlara, ‘Avukatlık Ruhsatnameleri’ Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun ve baro üyesi avukatlar tarafından takdim edildi. Ant içme töreni fotoğraf çekimleriyle son buldu.

Muğla Barosu’na bağışta bulundu

Baro Başkanı Uzun, yemin töreni öncesinde yaptığı konuşmada ise “Meslektaşlarımızdan ve mesleğimize uzun yıllar hizmet vermiş olan Bodrum ilçemizde Hukuk ve Baromuz adına saygı gösterilecek davranışlarda bulunmuş olan sayın Avukat Öcal Okay bey bizleri ve barosunu belki de Türkiye’de örneği olmayacak bir şekilde onurlandırmış ve güçlendirmiş Oasis iş merkezinde sahibi bulunduğu taşınmazının hissesini sahip olduğu hissenin tamamını mensubu olduğu Muğla Barosuna bağışlamış ve bizim böyle bir göreve sahip olmasını sağlamış büyük bir erdem göstermiştir” dedi. Uzun, konuşmasının ardından bağışta bulunan Avukat Öcal Okay’a bir teşekkür plaketi taktim etti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.