Stadyuma ‘Millet Bahçesi’ Yakışır

Bu haber 08 Haziran 2018 - 0:21 'de eklendi ve 2.920 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’nün bulunduğu alandan Muğlalılara hitap edip gitti. Ardında iki tartışma bıraktı. Atatürk Stadyumu’na “Millet Bahçesi” ve “alan doldu mu dolmadı mı?”…

Alanın bir adı yok. Muğla’nın bir meydanı da yok.

Bu yüzden son zamanlarda mitingler Kışla Park’ta gerçekleştiriliyordu, orada da yer kalmadı gibi…

Ne varsa koyduk Kışla Parkı’na!

Oysa orada yeşil alan miktarını koruyup, arttırmak gerekiyordu.

Önceki gün miting yapılan alanın da bir adı yok… “Atatürk Bulvarı’nın altı” desek olur mu acaba? Bulvarın altı “Muğla Ovası”… Miras yedi gibi kıyısından köşesinden tüketiyoruz.

Mitingin orada, İl Emniyet Müdürlüğü’nün arkasında yapılacağını duyduğumuzda, şehir içinde trafik sorunu yaşanmaz diye sevinmiştik. Öyle olmadı. Trafik sorunu yaşandı. 12 Haziran’da Muharrem İnce geliyor. O zamanda yaşanacaktır…

xx        xx        xx

Alanın bir adı yok, dedik.

Miting alanı” olabilir. Başka bir yer olmadığına göre…

Osman Gürün Miting Alanı” da denilebilir! Gerçi kendisinin adını inşaatı devam eden Sosyal Yaşam Merkezi’ne yakıştıranlar da var ama…

Neyse, AK Partililer alanı doldurabildiler mi? Yanıtı aranan soru bu. Bu soruya yanıt vermek zor. Alanın bir sınırı yok. Koskoca ova… Ovayı doldurmak mümkün olabilir mi?

Ama seçim tecrübesi olanların ve gazetecilerin tahmini verdiği rakamlar var.

İki gündür tartışılıyor. 3 bin mi? 5 bin mi? 10 bin mi?

Doğrusu 3 bin demek insafsızlık olur… En son CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Muhtarlar Toplantısı” için geldiğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi önünde “miting olmadığı halde” yaklaşık 2 bin kişi toplanmıştı. Bu yüzden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de eleştirilmişti…

Çünkü sadece Büyükşehir’de tahmini 3 bin 500 personel vardı…

xx        xx        xx

Koskoca Cumhurbaşkanının mitinginde 3 bin kişi olmaz. Gazetecilere sorarsanız 5 bin kişi… Eh bu olabilir… Polis verisinin 10 bin kişi olduğu söyleniyor. Bana sorarsanız önceki gün o alanda Aydın’dan, Denizli’den gelenlerde olmasına rağmen Cumhurbaşkanı’na yakışır bir kalabalık yoktu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Eski Garaj Alanı’nda, Kışla Park’ta daha önce yapılan mitinglerinde 30 bine, 40 bine ulaşıldığını biliyoruz. Dillendirilen rakamlar tartışılabilir. Ancak önceki gün 40 bine, 30 bine, 20 bine ulaşılamadığının tartışılacak bir yanı yok.

Ben miting alanında yoktum. Olanların ve meslektaşlarımın yalancısıyım. Milletvekili adayları platforma çıkarılırken, mevcut iki milletvekili oraya çıkarılmamış. Hatta Nihat Öztürk için “Gelmesin, getirmeyin” diyen bir il yöneticisinin sesi mikrofondan duyulmuş.

Başarısız bir miting olmuş.

Eğer bu mitingi düzenleyen ekip ile seçimi koordine eden ekip aynı ekipse AK Parti’nin Muğla’da işi zor… Dünkü yazımın başlığı “CHP ve AK Parti’de Seçim Yönetilemiyor” şeklindeydi… Laf olsun diye atılmış bir başlık değildi…

Nerede o Miraç Cinler, Esat Tugaylar, Yusuf Reyhanlar?

xx        xx        xx

Önceki gün yapılan mitingin ardından geride kalan tartışmalardan biri de vaatler oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidarlarında Muğla’ya yapılan yatırımları anlatırken, “Muğla stadını Millet Bahçesine dönüştüreceğiz. Muğla’ya da süratle yeni bir stad yapacağız.” dedi.

Mitingi tv’den izlerken bu sözle dikkat kesildim.

AK Parti’nin önceki günkü mitinginin “sayısal başarısızlığı”nın yanında, ilk kez “yerelleştiğini” gördüğüm bir miting olduğuna tanıklık ettim. O güne kadar hep Türkiye dinlenmişti…

Önceki gün Hamle’nin Başyazarı Hayati Nizamoğlu yazısına “Hoşgeldiniz” diye başlık atarken, ben de “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Ağırlıyoruz” diye başlık attım. Sayın Nizamoğlu ile birbirimizden habersiz kaleme aldığımız bu iki yazıdan umudumuz her zaman olduğu gibi muhatabı tarafından okunmalarıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hastaneden, yurttan, içme suyundan filan söz etmeye başlayınca “Yazılarımız okunmuş” dedim ama… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okumadığı da gündemdeki Devlet Hastanesi’nden “Onkoloji Hastanesi” olarak söz etmesinden ve ardından “Radyoloji Hastanesi” diye düzeltmeye çalışmasından belliydi.

Belli ki AK Parti yöneticilerinden “Muğlalılığı” ağır basanlar, Hamle’yi okumuşlar ve gerekli gördüklerini “bilgi notu” olarak iletmişlerdi…

xx        xx        xx

Hayati Nizamoğlu önceki günkü yazısında, Okluk Koyu’ndan, Yüksek Hızlı Tren’den, 12 Ay Turizm’den söz ederken Okluk için “Rahmetli Özal’dan sonra Okluk ile ilgilenen olmadı. Oradaki Devlet Konukevi adeta unutuldu, kaderine terk edildi. Okluk’u bizim dışımızda gündemde tutan da olmadı. Geç de olsa ilgilenen lider Cumhurbaşkanı Erdoğan olmuştur. Bu bizi yıllar sonra umutlandırdı, sevindirdi. Okluk’ta geçirilecek yaz ayları, Muğla’yı yazlık başkent yapacaktır. Bunu bu köşede çeşitli kereler yazdım.” ifadesinde bulunmuş ve “Millet Bahçeleri” ile ilgili şöyle demişti:

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, Millet Bahçeleri vaadi ile büyük destek aldı. Muğla’da bu hizmete çok ihtiyaç vardır. Her ilçemiz programa alınabilir. 1999’da Muğla merkezin gündemi eski garaj alanıydı. 20 yılda çivi çakılmayan bu alan, halkın talebine rağmen bomboş duruyor. Atatürk Stadyumu, kapalı spor alanı, Eski Garaj Alanı ile birleştirilip altında otoparkı ve alışveriş merkeziyle Muğla’da da bir Millet Bahçesi yapılmalıdır.

xx        xx        xx

Sayın Nizamoğlu’nun “Millet Bahçesi” ile ilgili önerisine aynen katılıyorum.

Meydanı olmayan şehrimizde “otopark sorunu” can yakıcı halde… Muğlalının talebine rağmen Eski Garaj Alanı’nda “Altı otopark, üstü meydan” projesi hayata geçirilemedi… Sanki Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, projeyi geciktirerek orada lüks konutlar üretilmesine engel olanlardan bir şekilde intikam alıyor!

Otoparktan acil gibi sosyal yaşam merkezi ve bölge müzesi inşaatları başlatmış bulunuyor…

Bu noktada Ankara, Eski Garaj Alanı’nı kamulaştırıp, Kapalı Spor Salonu ve Atatürk Stadyumu ile birleştirerek, ortaya Erdoğan’ın “Millet Parkı” dediği Amerika’daki “central park” çıkarılabilinir ki ben daha önce bu köşede böyle bir öneride de bulunmuştum.

Bu Millet Parkı’nın altında da katlı yeraltı otoparkı ile alış veriş merkezlerine sahip olabiliriz…

Ayrıca toplu sığınağa ve depremde toplanma alanına da sahip olmuş olabiliriz… Muğla’nın orta yerine yakışacaktır…

xx        xx        xx

Önceki gün bu köşede, Cumhurbaşkanı için “İnşallah yeni TOKİ sözü vermez, ‘Muğla’nın yeni yurt binalarına ihtiyacı olduğunu biliyorum.’ der.” ifadesinde bulunup, Eğitim Araştırma Hastanesi’nin eksiklerinden söz edip, “Bilgi verilmedi ise hastanenin hala Kardiyoloji ve Onkoloji ile ilgili eksikleri olduğunu, unutulan ‘J Blok’un hala tamamlanamadığını nereden bilsin…” demiştim.

Ardından “Bilgi verildi ise eksiklerin giderilmesi ve çalışmaların hızlandırılması talimatı verip, Menteşe Devlet Hastanesi açılışının da 2018 yılı içinde gerçekleştirileceği müjdesi verecektir.” diyerek “Siyasetten soran olmadı. Sorulsaydı Muğla’nın beklentilerini, tepkilerini paylaşırdık! Bizim işimiz Muğla, gücümüz Muğla” ifadesinde bulunmuştum.

HABERTÜRK’te Başkan Gürün’ün altyapı ve içme suyu için Ankara’dan üstü kapalı 5 katrilyon talep ettiğini anımsatıp, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bunları yapmayacaktın madem neden başkanlığa talip oldun? Yapamıyorsan, 2019’da görevi bize devredersin, biz yaparız.’ der mi der… Tabi iletildiyse…” demiştim.

İletilmiş… Galiba bir tek Göcek Tüneli konusundaki şikayetimiz iletilmemiş… Çünkü Erdoğan onun dışındakilerden söz etti… “2 bin 40 yılına kadar sanayi, içme ve kullanma suyunun ihtiyacını karşılayacağız. Aslında bu görev Büyükşehir Belediyesi’nin, içme suyunu getirmekle görevli. Ama yapmadıkları için DSİ’yi devreye soktuk, bunları da bilmenizi istiyorum.” dedi.

——————————-                                                           ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Akıllı telefonmuş. Karşı taraf aptal olunca, telefon akıllı olsa bile işe yaramıyor.

ÇİVİ

Milletvekili Nihat Öztürk’e bir paylaşımında sevenlerinden biri teselli babında “Hiç merak etme biz seni daha iyi yerlere getireceğiz” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

———————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 08 Haziran 2018 / 17:35

Gocuman; Gadın Moğlam da böyle şeyler olur mu. görürmüyüz. Atatürk Stadyumu, kapalı spor alanı, Eski Garaj Alanı ile birleştirilip altında otoparkı ve alışveriş merkeziyle Muğla’da da bir Millet Bahçesi yapılmalıdır.”sevgi ve saygı