Söze Gel, Ey Mısra!

Bu haber 04 Nisan 2017 - 1:00 'de eklendi ve 917 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

Ey bu dünya çölüne düşen ins ve periler

Susun da bir ân siz de dinleyin sessizliği
Zaman nehri hep akar örter tüm resimler
Şehrin üstünde yaşar sizce sağlar diriler
Oysa şehrin altında saklıdır tüm diriler
Ey bu dünya çölüne düşen ins ve periler”

Saliha Malhun

 

Ey mısra!.. Sözün sultanlığında yeni bir ferman buyurmuşsun. Şehre, insana ve zamana dair. Hikmetinden sual olunmaz. Her kelimende mana dize gelir. Sen insana güzelliğin, iyiliğin, doğrunun, erdemin, zarafetin kapılarını sonuna kadar açarsın. Buğular yayarsın gönüllere, güller derersin. İnsana taç eylersin insanlığı. Ezelden ebede varsa gönüllerde eğer güzel ve manalı bir iz bu senin eserindir.

Ey mısra! Gözyaşlarında ağarttın aşkı, arındırdın tüm kirlendirdin. Eğer aşkı kelam diline almasaydın nice olurdu insanlığın hali. Her sultanın aşka geldi, aşka kandı doya doya. Bülbüller gibi haşroldu sevdası güllere.. Kayıptaydı tüm benlikler, yitmedeydi. Nefsin gayya kuyusundan çıkardın şavkıdın gönüllere. Billurdan köşkler yaptın, aşk olsun dedin insana!.. Ah min’el aşk demeseydi insan, insanca yaşayabilir miydi?

Ey mısra! Sözün nefasetinde her bir basamağında bir yaşanmışlık var. Her yaşanmışlıkta bir insan. Her insanda bir dünya gizli. Bu asuman, bu kainat, bu şehir, bu insan ve adı varlıkla tamamlanan her mana üzere bir hikâyeye düçâr olmaktalar. Tecelliye hükmen bağlanmaktalar. Bir gayret kuşağı takmışlar ehlince milyonda bir nasibince insanı aydınlatmaktalar.

Ey mısra!.. Bilir misin rehberin hangi sultana tabidir. Gül kokulu Efendiler Efendisi.. Sözü incitmeden bütün merhametiyle, bütün rikkatiyle, bütün şefaatiyle kanat germektedir tüm insanlığa. Rahmet denizinden en güzel sözler de insana dairdir. Kalem erbabına düşen ise damla damla düşen rahmetten yakalayabildiklerini kaleme dökmektir.

Ey mısra!.. Biliriz ki asıl mana sözde değil kelamdadır. Sana düşen payına düşene şükretmektir. Her mananın özü “Bir”de saklıdır. “Hakk”ın kelamındadır. O kelam ayet ayet inmektedir tüm “insan”a. Her ayetin nurunda “Hak kelamı” hücre hücre secdeye durmaktadır. “Yeryüzündeki bütün ağaçlar kalem olsaydı, denizler de mürekkep, sonra yedi deniz daha katılarak mürekkep olsaydı, Allah’ın sözleri yine de yazılmakla tükenmezdi.(Lokman/31) Şahit ol ey mısra, şahit ol ey insan!..

“Şehir ânında çocuk resimlerde ihtiyar
Hüzün sarmış yüzünü kim olmuş ki bahtiyâr?
Tezyinde hep bir doğru bir de yatay çizgi var
Bu dünyada mutluluk, acı, hüsran ve keder
Vâr olan her şey kader, her olanda hayır var
Şehir ânında çocuk resimlerde ihtiyar”

Ey mısra! Biliriz ki bütün acziyetimizle sana layık güzellikler dermede sıkıntıya düştük. Seni çileli zamanlarından biliriz. Gözyaşından tanırız. Her bir mısran da içimize nakşedilmiştir bütün yaşanmışlıklar. İnsanlığın hikâyesi senin şefkatinde, senin merhametinde, senin erdeminde yol göstermektedir. Umut, senin insanlığa taktığın kanatlardır. Uçarız her bir mısranda engin ufuklara. Biliriz ki bütün eksikliğimizde tamamlarsın bizi şevkle. Aşkla dile gelir yolumuzu aydınlatırsın. Gönül ikram edersin insanlığa. Her gönül gül yürekli sevgilerle donanır, kendine gelir. Dünya ikliminde uhrevi alemlere seyir eyler. Zaman ve mekan üzre tamamlanır; tayy-mekan, tayy-ı zaman üzere..

“Ey bu dünya çölüne düşen ins ve periler
Susun da bir ân siz de dinleyin sessizliği
Zaman nehri hep akar örter tüm resimleri
Şehrin üstünde yaşar sizce sağlar, diriler
Oysa şehrin altında saklıdır tüm diriler
Ey bu dünya çölüne düşen ins ve periler”

Saliha Malhun

Not: Bir zaman gelir, gönül ehli güzel insanlarla karşılaşırız. Bu da nimettendir, nimettendir diye şükrederiz. Onların bir mısrası, bir cümlesi, bir sözü, bir resmi, bir nağmesi bizi nerelere götürür. Onların vasıtasıyla yeni demlerde tamamlanırız. Saliha Malhun hanımefendi de böyle güzelliklerle donatılmış bir gönül insanı. Yaşadığı, hatmettiği güzellikleri bizlerle paylaşıyor. İlk eseri “Yeşil Dergâh’ın Aynası” ve son eseri “Hayy Dedim ve Dirildim.” bu bağın nadide güzellikleri. Okumanızı ve güzelliklerinde tamamlanmanızı tavsiye ederim.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.