Söz; İyi İnsan Olmakta

Bu haber 08 Ocak 2019 - 3:04 'de eklendi ve 1.112 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

İsmail Zorba

İnsan ifade özgürlüğü sayesinde değil, irade özgürlüğü sayesinde insandır.”

Dücane Cündioğlu

Hukuk Fakültesinde sınav esnasında kopya çekerken yakalanan bir öğrenci kendisini yakalayan hocasını hunharca katlediyor.” Bu haber, maalesef her gün duyduğumuz ve büyük bir acziyet içerisine düştüğümüz ve de herhangi bir haber konumuna düşme vehametinde bir haber. Ve bu haberin yorumu için kurduğum üç anahtar kelime beni dehşete düşürüyor, isyan ettiriyor, insanlığımdan utanmama vesile oluyor: “Acziyet, vehamet!..” Çıkmaz sokaklardayım, yolumu bulamıyorum. İnsanlığın yolları tıkanmış. Söz, yine insanda hiç şüphesiz. İnsanın tıkadığı yolları, yaptığı kördüğümleri yine insan açacak şüphesiz. Söz; iyi insan olmakta..

Evet, söz; yine iyi insan olmakta. Gencecik bir insan, yeni evlendiği eşini kara toprağa verecek birazdan. Hayatının en büyük acılarından birini yaşıyor o an. Akademisyen eşi, öğrencisi tarafından hunharca katledilmiş. Ondan o an beklenen, eşinin katilini lanetlemesi, sistemin kurbanlarını, adaletsizlikleri haykırması. Ama; hayır o acılı genç eş, biricik sevdiğinin başında dimdik duruyor. Öfkeden eser yok sözlerinde, söz iyi bir insanda. Beklediğimiz, özlem duyduğumuz, hasletlerine hasret kaldığımız bir insanın sözlerinde…

“Hayat bunu kimi zaman 30 yaşında, kimi zaman 50, kimi zaman 60 yaşında yaşatıyor. Ben bu acıyı 28 yaşında yaşadım. Bu olay bana bir şey gösterdi. Ceren her zaman doğru bildiğini yapan, kurallara uyan, işini dört dörtlük yapmaya çalışan bir insandı. Hiçbir zaman kimseye iftira atmazdı. Hiçbir zaman kimse hakkında kötü konuşmazdı. Çok büyük bir acımız var. Bu tarz olaylar kötülüğü kötülükle yenemeyeceğimizi hissettiriyor. Biz her zaman iyi olmalıyız, her zaman iyilikle hareket etmeliyiz. Benim eşim bir eğitim şehididir. Görevini hakkıyla yapmaya çalışırken hayatını kaybetmiştir. Tüm Türkiye daha düne kadar ismini bilmediği bir kız için kenetlenmiş durumda. Benim genç arkadaşlarımdan küçük bir istirhamım var. Arkadaşlar, bunu söylemek benim haddime düşmez ama iyi bir hukukçu, iyi bir mühendis, iyi bir doktor değil iyi bir insan olmaya çalışın. En önemlisi bu. İnsanları sevin ve hiçbir zaman kötülüğe kötülükle cevap vermeyin. Bu olayla da inşallah bu ülkede eğitim sistemindeki bazı yanlışlıklar ve pek çok konuda bir duyarlılık farkındalık oluşacaktır.”

Söz; yine iyi insan olmakta. Evet, bu genç adamın sözleri insanların tıkadıkları yollara, yaptıkları kördüğümlere, evreni soktukları karanlıklara, katlettikleri canlara ışık olacak, can olacak ve de umut olacak. İnsanlığa duyduğumuz hasreti dindirecek. Söz, insandayken emin ellerdeyiz. Ama bu karanlığa ışık tutacak, umut aşılayacak bu cılız gibi görünen sözler çığlığa dönüşecek. Bir insanın sözleri tüm insanların yüreklerinde meşalelere dönüşecek. Karanlıklara aydınlık olacak. Söz; yine iyi insan olmakta.

Bu sözlerle insanlar aslına dönmeli. Özündeki iyiliğe, adalete, merhamete, güzelliğe sımsıkı sarılmalı. İnsanlar birbirine tutunmalı, birbirine iyilikle mayalanmalı. Bir yerde, “artık yeter!” diyebilmeliyiz. Kanayan yürekler, korku imparatorluklarını temelinden yıkmalı. Yaşlısından gencine, her bir canlıya reva görülen şiddet, taciz, cinayet insanın özündeki iyilikle bertaraf edilmeli. İçimizdeki öfkenin sesine kulak verdiğimizde biz de o öfkenin, şiddetin tarafında oluyoruz farkında olmadan. İçimizdeki acıyı merhametimizle, vicdanımızla, sağduyumuzla, aklımızla dindirmeliyiz. Her şeyin başı iyi insan olmakta!. Söz; iyi insan olmakta..

Söz; iyi insan olmakta. Sözde değil özde iyi insan olmakta. Bu sadece konuşmakla çözebileceğimiz bir mesele değil. Bir dava, insanlık davası. Sözler havada uçuşup gitmeden insan iradesini uyandırmalı. İnsanın iradesinde kanaate ermeli. Bu davaya her türlü inancını ortaya koyabilmeli. Göreceğiz ki bu iradeyle aydınlanacağız, korku imparatorluklarının bir rüzgar esintisinde dağılıp gittiğini göreceğiz. İradenin ortaya koyduğu hakikate adanmış gönüller önüne çıkan tüm engelleri yıkıp geçecektir. Nazım Hikmet’in dediği gibi:

Ben yanmasam / sen yanmasan / biz yanmasak / nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa”

Nazım Hikmet Ran

Söz, iyi insan olmakta! Gerekirse yanmada, pişmede, çile çekmede. Bunun için ödenmesi gereken her türlü bedeli ödemek gerek. Bunu insan için yapmalı. İnsan insanı aydınlatmalı, insan insana umut olmalı, insan insanla tamamlanmalı. Son sözler Necip Fazıl’dan.. Söz; iyi insan olmakta!..

Diz çök ey zorlu nefs, önümde diz çök! 

Heybem hayat dolu, deste ve yumak. 

Sen, bütün dalların birleştiği kök; 

Biricik meselem, Sonsuza varmak..”

Necip Fazıl Kısakürek

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.