Soylu Lider Vekil Olmalıymış!

Bu haber 03 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.529 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP İl Başkanı Mürsel Alban’a teşekkür ediyorum.

Öyle bir gaf yaptı ki, bu güne kadar Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni görmeyenler bir anda ünlü marka otomobilin aynalarından mı, tekerlerinden mi neresindense görür oldular!

Sağda kalem oynatmayı çelik çomak oynamak sananlar Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni eleştirmeye başladılar.

Sevindim… CHP’li Muğla Belediyesi’ni ve başkanını eleştiren üç solcu gazeteciden biri olmaktan kurtuldum. Artık sağ kalemlerde eleştirmeye başladılar! Ama öğrenecekleri daha çok şey var…

İğneyi ele batırırken, çuvaldızı kendinize batırmak gibi! Şükürler olsun biz ne İsa’ya ne Musa’ya yaranma derdimiz olmadan öyle yapıyoruz. Bize iki Mustafa yeter…

xx        xx        xx

Geçenlerde bir yazımda bu makam otomobili meselesinin AK Parti’de yaşanan olumsuzlukların üstünü örttüğüne dikkat çekmek istemiştim, muhafazakâr demokrat kalem buna bozulmuş. Bozulmayacaksın…

Elindeki çelik çomak değilse o olumsuzlukları yazacaksın. Önce kendi sarayının önünü süpüreceksin, sonra kalkıp elin saltanat arabasının kapı tokmağı ile oynayacaksın!

Evet, Başkan Gürün çok şanslı… Sağda, parlamentoda Muğla’yı temsil eden iki parti var. Onlardan birinin il başkanının ağzını bıçak açmaz. Var mı yok mu belli değil… Biri de daha nerede, ne zaman, nasıl konuşacağının farkında değil.

Muhafazakâr demokrat geçinen kaleme bakıyorsunuz, köşesine ancak “Onun arabası var/güzel mi güzel…” diye şarkı sözü kopyalayabiliyor!

xx        xx        xx

Yok bilemediniz. Bu gün niyetim ne Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni, ne CHP İl Başkanı’nı ve ne de gazetecilikte kalem oynatmayı çelik çomak oynamak sananları eleştirmek değil.

AK Parti’de Muğla Milletvekili Adaylarının sıralaması bu gün yarın beli olacak.

Mahalle meydanındaki ipe kirli çamaşırların serilmesi devam ediyor. Ne kadar çok çamaşır varmış… (!)

Kimsenin o çamaşırları bulundukları yerden kaldırmak gibi niyeti de yok. Ama birileri derinlik sahibi muhafazakâr demokrat kalemlere fetva verdiriyorlar.

Neymiş AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu Muğla’nın lider vekili olmak zorundaymış!

xx        xx        xx

AK Parti’nin sıralamasının nasıl olması gerektiği, kaç milletvekili çıkarıp çıkarmayacağı bizi ilgilendirmez. Bu AK Parti’nin meselesi. Ama bizi Muğla’nın yerelde ve genelde nasıl hizmet alabileceği, kimlerin elinde gelişip gelişemeyeceği ilgilendirir.

Elbette Muğla’nın birilerinin çelik çomak oyun alanı haline gelip gelmemesi de bizi ilgilendirir… (!)

Peki, neden Soylu?

Onca kirli çamaşır kurutulamadığından, aday adaylarının birbirlerini çotak etmesi sonucu adam kalmadığından mı? Hele önce bir Muğlalılara sorun bakalım…

7 Haziran’da kim hangi partiden milletvekili seçilirse seçilsin “Muğla Milletvekili” olacağını kimse unutmasın. O nedenle bize göre Muğlalı olsun da çamurdan olsun…

Üstelik AK Parti’de çamura bulaşmamış “Muğlalı” aday adayları da var! Köküne gıran girmiş değil…

xx        xx        xx

Neymiş efendim, AK Parti için Muğla’da üç milletvekili çıkarmanın tam zamanı imiş!

Aç tavuk kendini mısır ambarında görürmüş… Sen önce elindeki iki milletvekilliğini koru bakalım… CHP yerel yönetim tarzı konusunda eleştiriliyormuş. Demokrat kökenli oylar her an AK Parti’ye dönebilirmiş. Özellikle Bodrum-Milas’ta bu başarılabilirmiş. Çünkü bu bölgenin siyasi fenomeni Soylu imiş!

Yersen…

xx        xx        xx

Muğla’da gerçekten hala yüzde 20’lerde Demokrat Parti (DP) oyu var. Bu oyun birazı AK Parti’de, birazı da MHP’de olabilir. Ancak büyük bölümünün CHP’ye gittiği kesin.

Sayın Soylu’nın liste başı adaylığı bu oyları çeker mi?

Çekseydi bunu geçen yerel seçimde veya en azından sayın Soylu ile birlikte AK Partili olan Veteriner Hekim Yusuf Kayacık’ın milletvekili adaylığını açıkladığı törende ortaya çıkan fotoğrafta hissederdik.

Böyle bir olasılık görünmüyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı’nın makam otomobilini eleştirerek üç milletvekili çıkaramazsın. Sen nasıl AK Saray ile ilgili eleştiriler karşısında “Cumhurbaşkanıma yakışır” diyorsan, oyuna talip olduğun CHP’li de “O makam arabası başkanıma yakışır” der…

O oy oranı yüzde 20’lerde olan Demokrat Partililer de CHP’ye daha yakınlar… Kendilerine ihanet etmekle suçladıkları sayın Soylu’yu liste başı yaparak onların oyunu alamazsın, tersine AK Parti içindeki DP kökenlileri de kaçırırsın…

xx        xx        xx

Peki, bu “Soylu lider vekil olmalı” önermesi nereden çıkıyor?

Doğrusu ben son yerel seçimde Sayın Süleyman Soylu’nun ve Sayın Ertuğrul Günay’ın AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olabileceğini yazdığımda, bu gün “Soylu” diyenler, “Olmaz, onlar yabancı” diyorlardı!

Oysa biri DP’den öteki CHP’den oy çekebilecek insanlardı. Geçti artık… Her şey zamanında…

Tabi şöyle de düşünülebilir;

Muğla’da AK Parti’yi stres topu haline getiren isim Sayın Soylu. O zaman gelsin, aday olsun partiyi ve Muğla’yı toparlasın.

Neden olmasın? İkinci sıraya Nihat Öztürk’ü, üçüncü sıraya da Yusuf Kayacık’ı getirirsiniz. O zaman üç değil, dört milletvekili çıkarırsınız!

xx        xx        xx

Peki, bu ‘Soylu lider vekil olmalı’ önermesi nereden çıkıyor?” sorusunun yanıtını almak için sayın Soylu’nun adaylığını kim ister diye bakmak lazım… İlk anda akla Yusuf Kayacık geliyor. Ancak kendi yakınları kendisinde sokağa çıkacak hal bırakmadılar!

Bu durumda muhafazakâr demokrat kalemin yazılarına bakmak lazım… Baktım. Orada eski İl Başkanı, Milletvekili Aday Adayı Nihat Öztürk’ü gördüm…

O zaman önerme doğru…

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun liste başı olduğu sıralamada ikinci sıraya da Nihat Öztürk geldi mi AK Parti 6 milletvekilinin üçünü alır!

Hazır dün AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci de otistik çocuklara oyuncak   tomobil dağıttı, tamamdır

xx        xx        xx

Kim ne derse desin, şu anda Muğla’da kime sorsanız Prof. Dr. Yüksel Özden’in liste başı pozisyonunu garanti gösteriyor.

Baştan beri benim söylediğim de bu.

Hemen herkes AK Parti’nin Muğla’da ikinci sıraya isim aradığı konusunda hemfikir. İkinci sıra için kimine göre Fethiye’den Muhsin Eryılmaz, kimine göre de Milas’tan Mehmet Yavuz Demir favori gösteriliyor. Üçüncü sıra için öne çıkan isim de Muğla merkez doğumlu, Yatağan gelini, Bodrum’da Doktor Yeşim Soykan Avcı

AK Parti’de bu saatten sonra 3 zor. Çünkü sosyal medya ve fısıltı gazetesi hala çok aktif…

Sıralamadan sonra duruma göre bu medya ve fısıltı gazetesinin tirajı daha da artacaktır!

Tabi Sayın Soylu Muğla’yı stres topu haline getirirken, yanında o zaman en yakın kimler vardı onlara da bakmak lazım.

O nedenle bu koşullarda AK Parti’nin Muğla’da iki milletvekilliğini koruyup, oy arttırması büyük başarı olacaktır. CHP ise Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün saltanat arabası hevesine rağmen, yaralı bereli de olsa 4 iddiasını sürdürüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
ahmet kara 03 Nisan 2015 / 18:13

soylu ilk önce teşkilatlara sahip çıksın sonra aday olsun kendisinide çok başarılı görüyorsa 3. ve 4 sıra ya yazdırsın çıksında görelim

halil karaca 03 Nisan 2015 / 19:48

sana takdir ediyorum bu güzel yazılarınızdan ötürü her senin gibi açık yürekli olsa

halil karaca 03 Nisan 2015 / 19:51

inşalla muğlayı yakışan ve türkiyeyi temsil eden ve diksiyonu olan prof yüksel hoca
hoca birinci sırayı korlar

reşat öztepe 03 Nisan 2015 / 21:58

Gocuman, Beklediğim yazınız erken geldi. Aksaray-Mercedes-Sıralama-Kirli çamaşırlar- Aç Tavuk benzetmesi- Kendi evinin önünü temizleme-çelik çomak oyunu yada Çellekçomak oynama benzetmeleri. Muğla Yerel basın da gözden kaçan,gözümüzün önünde cereyan eden bir Algı Operasyonu duruyor. Efendim BüyükŞehir Belediye Kanununu Ak Parti çıkardı. Gadın Moğlamdaki olumsuzlukları gidin Ak partililere sorun. Bu söz boşuboşuna söylenmiş söz değildir. Beldiye’nin en üst seviyesinden tıtun da taşıma dan sorumlu daire de olmak üzere birolumsızşuk geldimi? gidin Ak Partiye soruın ve hesabını sorun. Yasayı biz çıkarmadık. Muğla da ki ALGI (Yerkesik’e bağlıköy idi şimdi Menteşe ye bağlı mahalle )değil ALGI OPERASYONU. Dikkat çekmek istedim de. sevgi ve saygı.