Soylu Aday Olur Mu?

Bu haber 20 Ağustos 2014 - 11:34 'de eklendi ve 1.309 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP, MHP ağırlıklı Muğla Çatı’nın dün vurguladığımız gibi İftar Yemeği ve Konakaltı Buluşması dışında bir etkinliği olmadı. Ama başkalarının etkinliklerini (güreşler, şenlikler gibi) kullanmak için ellerinden geleni yaptılar.

AK Parti geçen sene Ramazan’da Kurşunlu Camii yanındaki Havuzlu Meydan’da ilk kez görkemli bir iftar yemeği düzenlemişti. Yemekler, CHP’nin ilk kez bu sene Cumhurbaşkanlığı seçimi vesilesiyle düzenlediği iftar yemeğindekiler kadar soğumuş değildi!

Ama nedense AK Parti bu sene o iftar yemeğini tekrarlamadı. Oysa iftar seçim öncesi gövde gösterisine dönüşebilirdi.

AK Parti’de 13 ilçeden 10’u görevden alınırken, İl Kadın Kolları ve İl Gençlik Kolları değişmişti. İftar düzenlenmemesine parti çevrelerinde neden olarak ise kadrolarda yaşanan değişimin yarattığı kırgınlık gösteriliyordu.

xx        xx        xx

AK Parti görkemli iftar yemeğini tekrarlamadı, ama Eski Garaj Alanı’nda görkemli bir miting yaptı. Ama görkemli olsa da belki o kadrolardaki kırgınlıktan, belki de havanın sıcaklığından beklenen kalabalık toplanamadı…

AK Parti Muğla’da bir de partinin Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ile hemen her ilçede küçük mitingcikler gerçekleştirdi.

AK Parti’nin Muğla Milletvekilleri Prof. Dr. Yüksel Özden ile Ali Boğa’yı bu seçimde muhalefet milletvekillerini gördüğümüz kadar bile göremedik. Çünkü Ankara’dan bırakılmıyorlardı.

O günlerde bir arkadaşım, “Süleyman Soylu nasıl gelebiliyor?” diye sormuştu.

Güzel soruydu, ama Soylu milletvekili değildi!

xx        xx        xx

Soylu yerel seçimlerde de neredeyse Muğla’dan hiç ayrılmadı. Kimine göre “İyi iyi”, kimine göre “Kötü kötüakıllara şeyler geliyor… Galiba Soylu 2015’de Muğla’dan milletvekili adayı!

Gerçi “Davutoğlu döneminde” yok gibi görünüyor, ama neden olmasın?.. Tabi yerel seçim sonunda soruldu mu bilmiyorum, Cumhurbaşkanlığı seçiminin Muğla sonuçlarının hesabı Muğla milletvekillerinden ve teşkilatlardan önce Soylu’dan sorulması gerekmez mi?

Ama galiba sistem böyle işlemiyor… 10 Ağustos Pazar günü sonuçlar açıklanmaya başladığında Muğla Milletvekillerinden Ali Boğa sosyal paylaşım sitelerinde şu mesajı paylaşıyordu:

Helal Seydikemer %56.8 ile Türkiye ortalamasının üstüne çıkarak Muğla’ya örnek oldu

Paylaşım adreslerinden ikisi “@suleymansoylu, @Ahmet_Davutoglu” şeklinde idi.

Muğla’nın vekilleri Soylu’ya hesap veriyorsa, Soylu’dan kim hesap sorabilir ki?

Soylu önümüzdeki seçimde Muğla’dan aday olursa şaşırmamak lazım…ekiller Soylu’erinden ikisi “kiye ortalamasının üstüne çıkarak Muğla’osyal paylaşım sitelerinde şu mesajı paylaşıyorduB:

aşanan

xx        xx        xx

Tabi Cumhurbaşkanlığı seçiminin Muğla’da öne çıkan isimlerinden biri de Muğla eski Milletvekillerinden Prof. Dr. Gürol Ergin idi. Kendisi en az Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir gibi eski adıyla köy köy, belde belde dolaştı. Prof. Dr. Ergin gazetelerimizden birinde yer alan demecinde şöyle diyordu:

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Muğla’ya görevlendirildim.

Prof. Dr. Gürol Ergin Muğla’da kirada bile oturmadı!

Eşinin yüzünü gören, ailesini tanıyan yok…

Vekilliği bitip de Ankara’ya döndükten sonra gelip Başkan Gürün’ün seçim kampanyasına omuz vermişti. Muğlalı kendisini bir o zaman bir de Cumhurbaşkanlığı seçiminde gördü…

Oysa Muğla’nın eski milletvekili çok… Aynı zamanda Bakanlık yapmış olan Erman Şahin başta, Tufan Doğu, Musa Gökbel, Zeki Çakıroğlu, Sami Gökmen, Cumhur Yaka, Fevzi Topuz, Ali Arslan

CHP Genel Merkezi o “eskilerden” kalkıyor Ankara’daki Gürol Engin’e görev veriyor. Ötekilerini gören yok!

Yoksa Gürol Ergin onca yılın ardından 2015’in da atama milletvekili mi oluyor?

xx        xx        xx

Peki ya Yaşar Okuyan’a ne demeli?

MHP kökenli, ANAP dönemi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, daha sonra yine MHP’li ve ardından Cindoruk ile beraber DTP’li, sonra HDP ve Yaşar Nuri Öztürk ile HYP’li olan ama o partiden Öztürk tarafından atılan Yaşar Okuyan Cumhurbaşkanlığı seçiminde belki de ilk ve son etkinliğini Muğla’da gerçekleştirdi. Başka bir etkinliği olmuş ise de basında yer almadığından haberimiz olmadı…

Tam CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun geldiği gün…

Kılıçdaroğlu’nun Muğla’da iftar yemeği programı önceden açıklanmıştı. İftar yemeğinin yapıldığı günün sabahı CHP Muğla İl Başkanlığı’ndan bir duyuru:

Yaşar Okuyan il merkezinde basın toplantısı yapacak.

Hangi sıfatla, neden?

Bir iki gün önce AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Yatağan’da sahurda yaptığı konuşmada CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile ilgili yenilmesi yutulması zor ifadelerde bulunmuştu. Yaşar Okuyan’ın Soylu’ya yanıt vereceği söylendi. Daha bir şaşırmıştık.

Akşam Kılıçdaroğlu Muğla’da olacaktı, kendisi yanıt veremez miydi?

Sonra, “Sayın Okuyan Bodrum’a geçiyordu. Geçerken basın açıklaması yapayım, dedi.” şeklinde bir açıklama aldık. Neden Bodrum’da değil de Muğla’da ve CHP’de açıklama?

Hala anlayamadık. Anlatabilen de çıkmadı! O günden akıllarda bir tek soru kaldı:

Yoksa Yaşar Okuyan 2015’da Muğla’dan aday mı gösterilecek?

xx        xx        xx

Aslında bu seçimden akıllarda kalan çok soru var.

Fethiye Karaçulha’dan olan Ali Boğa, Fethiye’den ayrılıp İlçe olan Seydikemer’in partisi açısından başarısını “Helal Seydikemer” diye sosyal medyada paylaşırken, Fethiye’deki başarısızlığı da “Yazık Fethiye” diye paylaşmadı?

Yerel seçimlerde Köyceğiz’de CHP 10 bin 227 oy alırken MHP bin 499 oy almış. Toplamda 11 bin 726 yapıyor. Buna karşılık Ekmeleddin İhsanoğlu’na Köyceğiz’den 10 bin 205 oy çıkmış. Nereden baksanız bin oy kayıp…  Yerel seçimde 64 oyu olan HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş ise 602 oy almış. 30 Mart seçiminde AK Parti yeniden oy sayımı ile 10 bin 240 oyla seçimi kazanmıştı. Recep Tayyip Erdoğan’a çıkan oy ise 7 bin 904… Buna göre AK Parti Köyceğiz’de en az 2 bin oy gerilemiş…

Şimdi gel de sorma 2 bin kayıp oyun AK Parti İlçe Başkanının görevden alınması ile ilgisi var mı? Demirtaş’ın şahsında HDP’ye giden 600 oy MHP’den gitmeyeceğine göre CHP’den mi gitti? Köyceğiz’de 2 bin AK Partili Ekmel beye mi oy verdi? Yoksa yerel seçimde Salih Erbay’a “Yeter artık” deyip, AK Parti’ye oy veren CHP’liler oldu da Cumhurbaşkanlığı seçiminde geri mi döndüler?

Acaba diyorum 30 Mart’ta olduğu gibi oylar yeniden sayılsaydı sandıktan Ekmel bey değil de Tayyip bey çıkar mıydı?

xx        xx        xx

AK Parti bu seçimde Muğla’da oylarını arttıramadı, ama Bodrum ilçesinde 30 Mart’a göre arttırdı. Hem de yüzde yüzün üzerinde arttırdı… Ali Server Yazgan’ın 7 bin 396 oy aldığı Bodrum’da Recep Tayyip Erdoğan’a 17 bin 29 oy çıktı. Çok şaşırtıcı.

Seydikemer’de MHP’lilerin Tayyip beye oy verdikleri belli de, yoksa Bodrum’da da mı verdiler? 30 Mart’ta Büyükşehir de Mansur Harmandar’a oy veren AK Partililerin Yazgan’a oy vermediklerini biliyoruz. Galiba onlar geri dönmüş!

Bir seçim böyle geçti. Ardında sorular bırakarak. En önemli soru ise DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muğla mitingine neden gelmişti? Bu sorunun yanıtı da bir başka yazımın konusu olsun.

NOT: Dünkü yazım için açıklamada bulunan MHP İl Başkanı Mehmet Kormaz, Büyükşehir Belediyesi’nin iftar yemeği ile ilgili “Ben CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nu karşıladım. Masasında sonuna kadar oturdum. Sohbet ettik. Öteki il başkanlarını bilmem, ben oradaydım.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.