Söyleyecek Sözü Olan Bir Aday

Bu haber 21 Kasım 2018 - 0:43 'de eklendi ve 4.276 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçtiğimiz hafta memleketi Ula‘da CHP İlçe Başkanlığı‘na giderek kaydını yaptıran Oral Karakaya önceki gün de eşi Çiğdem Karakaya ile CHP İl Başkanlığı‘na giderek Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı için başvuru yaptı.

Başvurunun ardından parti binasının yanındaki parkta yağmur altında toplanan kalabalığa seslenirken, sahnede yanında CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ve eşi Çiğdem Karakaya yer aldı.

Bazı tv kanallarının canlı verdiği konuşmasında “Biz yeni nesil bir belediyecilik modelini Muğla halkının önüne getirmek istiyoruz.” diyen Karakaya‘nın en önemli sözü, “Öncelikle bizler, ben ve ekibim enerjimizi parti dizayn etmeye değil, Muğlanın geleceğini ve vizyonunu dizayn etmeye harcayacağız.” sözü oldu.

Bir diğer önemli sözü de “Diğer aday adaylarının da partimizin adayı olduğu unutulmamalıdır.” şeklindeydi…

Aslında ben ikinci sözü uzun zamandır İl Başkanı Zeybekoğlu‘ndan bekliyordum.

Büyükşehir aday adayları arasında olmuyor, ama ilçelerde aday adaylarının tartışmaları parti dışına taşmış ve sosyal medyayı arenaya çevirmiş durumda…

CHP bu yapı ve iklimle 31 Mart’ı nasıl geçecek doğrusu çok merak ediyorum…

xx           xx           xx

Önceki gün yağmur altında toplanabilenler Mehmet Kocadon‘da toplananlar kadar yoktu, ama Karakaya yine de CHP aday adayları içinde ikinci miting havası estiren oldu. Parkta kalabalıklar içinde en çok ilgi gören ise Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar‘dı…

Kalabalığın arasında eski belediye başkanlarından Orhan Çakır ve Murat Gökalp yer alırken, eski il başkanlarından Süleyman Uslu ve Murat Tevfik Ülkü, son dönem İl Genel Meclisi Üyeleri İbrahim Şimşek, Mehmet Erden, Yatağan Belediye Başkanı Adayı Eyüp Katırcı, Yatağan‘dan eski ilçe başkanı Kamil Genek, Cihat Uysal, Fethiye‘den Aydın Tilkici, Milas‘tan 22. Dönem Muğla Milletvekili Fahrettin Üstün, İbrahim Ilbıra, Belediye Başkan Adayı Enver Tuna, Ortaca‘dan Belediye Başkan Adayı İsmail Can Varol da oradaydı.

Kadın Kolları eski başkanları Sevinç Göçügenci, Rukiye Uslu ve Belkıs Bozacı orada olanlardandı.

Voltran’ı bilir misiniz?

Gençlik yıllarımdı… Teksas, Retkit kültürümüz vardı, 1980’li yılların efsane çizgi filmi Voltran‘ı da izlerdim… 5 ayrı robot biraraya gelirler ve Voltran‘ı oluştururlardı… O dizinin ardından ‘Voltran oluşturmak‘ sözü günümüze kadar gelmiştir ve hala kullanılmaktadır.

Ula‘da geçen hafta üye yazılımında Mustafa Şahin, Mehmet Altınay, Murat Gökalp, Orhan Çakır bir araya gelmişler, ama Voltran oluşturulamamıştı.

Önceki gün adaylık başvurusu sırasında Hilmi Giresun da geldi ve Voltran oluşturuldu…

xx           xx           xx

O gün önce Oral Karakaya‘nın o çok konuşulan sivisi okundu. Ula/Karabörtlen 1969 doğumlu olan ve 1993 yılında Sivas’ta Kaymakam Adayı olarak göreve başlayan Karakaya, Tokat Artova ve Denizli Tavas Kaymakam Vekilliklerinin ardından, sırasıyla Samsun Ayvacık, Denizli Bekilli, Iğdır Tuzluca, Iğdır Aralık, Bitlis Adilcevaz ilçelerinde Kaymakamlık görevi yapmış.

2003 yılında Türkiye Cumhuriyeti Mülkiye Müfettişliği görevine atanan Karakaya, 2005 yılında 36 yaşında Mülkiye Başmüfettişi olurken, araştırma ve eğitim çalışmaları yürütmek üzere yurtdışına gönderilmiş, ABD Virjinya Commonwealth Üniversitesi’nde Acil Durum Yönetimi, Terörizm, Bütçe-Finans, Medya, Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Politik Ekonomi alanlarındaki programlara katılan Karakaya, New York Metropol Yönetimi üzerine çalışma yapmış, ayrıca Almanya, Hollanda, Belçika, İtalya, Fransa ve Lüksemburg’daki şehircilik ve yerel yönetim yaklaşımlarını incelemiş.

Türkiye’de Yoksulluk Yönetimi, Memur Dokunulmazlığı, Kamuda Taşeron Personel İstihdam Politikası, Yönetim-Siyaset İlişkisi, Merkez-Yerel İlişkisi ve Mülki İdarenin Dönüşümü, Türkiye’de Yerel Yönetimlerin Yerelliği ve Türkiye’de Büyükşehirlerin Yönetimi başlıklı akademik çalışmalara imza atmış… Karakaya, 2015 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulundaki görevinden ayrılarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olmuştu…

xx           xx           xx

O şimdi CHP‘nin Muğla‘da 4 büyükşehir aday adayından birisi.

Bu parlak geçmişi ile ilgi gören Karakaya, sivisinin okunmasından sonra yaptığı konuşmayı iki bölümde “belediyeci” ve “siyasetçi” olarak ele aldı. 4 politika önceliğini aktardı.

Söze “Çocukluğumdan buyana devletin okullarında okudum. Devletin ekmeğini yedim.Ve yurt dışında devletin eğitim olanaklarından yararlandım. 26 yıldır devletin değişik yörelerinde devletime hizmet etmeye çalıştım. Devletime karşıgörevimi yerine getirdiğimi düşünüyorum. Artık doğduğum topraklara, memleketime hizmet etme zamanının geldiğini düşünüyorum.” diye başlayan Oral Karakaya‘nın sivisinin yanında başarılı bir hatip olduğu da görüldü.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Mustafa Kemal Atatürk’ün taşıdığı rozeti Cuma günü takmış olmaktan çok büyük bir onur duyuyorum.” dedi.

Karakaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Teşkilatlarımızı, belediye başkanlarımızı, STK’ları ziyaret ettim. Oralardan aldığımız bilgilerle, ayrıca teknik çalılma gurubumuzun hazırlıklarıyla bir Marka Kent Muğla proje demeti hazırladık. Bunun bir bölümünü il başkanımıza sundum. Ekibimizle Muğla’nın temel sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren hazırlıklarımızı tamamladık. Ancak bugünkü toplantının konusu olmadığı için ileride sizlerle paylaşacağız.

xx           xx           xx

O gün hazırlıklı bir başkan adayı ile karşı karşıyaydık…

Temel politika önceliklerini anlatan Karakaya, “Kent ekonomisini ve üretrimi önemsediklerine” vurgu yaparken, “Size temel politika önceliklerimizin neler olacağına ilişkin birkaç ipucu vermek istiyorum. Kent ekonomisini ve yönetimini önemsiyoruz. Biraz önce bahsettiğimiz projeler turizmden tarım ve hayvancılığa kadar çok değişik alanlar içeriyor. Bunların detaylarını belirttiğim gibi sonra paylaşacağız.” dedi. Ardından “Yeni Nesil Belediyeciliği” şöyle anlattı:

İkinci önemsediğimiz konu büyükşehir belediyesinin kurumsal kapasitesinin arttırılması. Artık bugün dünyada sadece yol yapan, kaldırım yapan, altyapı ile uğraşan belediyecilik anlayışı sona ermiştir. Yeni nesil belediyecilik anlayışı enerji üreten, bilgi üreten, kenti tasarlayan, proje ve finansman ekipleriyle kente marka değeri katan kentleşme modelidir. Bu nedenle biz yeni nesil belediyecilik modelini Muğla halkının önüne getirmek istiyoruz.

Üçüncü dikkat çekmek istediği politika önceliğinin belediye bürokrasisine ilişkin olduğunu belirten Karakaya şöyle devam etti:

Gerçekten de bürokrasi ve siyaset ilişkileri çok kritik bir konudur. Belediyecilik sadece bürokratlara bırakılamayacak kadar siyasi, sadece siyasi reflekslerle idare edilemeyecek kadar da teknik bir boyuta sahiptir. Bu nedenle biz bu ikisi arasındaki dengeyi kurmayı hedefliyoruz. Katı ve sert mevzuat uygulamaları ve ağır bir bürokratik yapı yurttaş beklentilerini karşılamada çok ciddi sorunlara neden olabilir. Ben yıllarca belediyeleri denetlemiş birisi olarak mevzuatın yurttaş lehine esnek bir şekilde uygulanmasının hiçbir sakıncası olmadığını gördüm. Bizim temel bürokrasiye ilişkin ilkemiz bürokratik belediyecilik anlayışı yerine demokratik belediyecilik anlayışını kurgulamak olacaktır.

xx           xx           xx

Dördüncü politika önceliklerinin ilçe ve büyükşehir belediyeleri ilişkilerinin düzenlenmesine yönelik olduğunu belirten Karakaya bu konuda da “Büyükşehirlerdeki en kritik en sorunlu alanlardan birisi budur. Bizler Büyükşehir belediyesi ilçe belediyesi ilişkilerinin daha rasyonel temele oturtup, ilçelerle sağlıklı bir diyalog ortamı kurmayı hedefliyoruz. Büyükşehir belediyesi ilçeler arasındaki dağılımında objektif kriterler belirledik bunları uygulayacağız.” ifadesinde bulundu.

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı Oral Karakaya, “Sevgili Hemşerilerim Biz nasıl bir belediyecilik hayal ediyoruz?” diye sorup, kendi sorusuna da kendisi yanıt verdi…

Yarın devam edelim…

—————————————-                                                                                      —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: İnsan başkalarını yok ederek değil, ancak kendi varlığının kalitesini artırarak başarılı olabilir. (Alıntı)

ÇİVİ

Arkadaşım, “MUTSO’nun dikili ağacı yok diye kim demiş. Yatağan’da, Yatağan-Muğla-Aydın kavşağına OLİVEPARK kurup asırlık zeytinler diktiler.” dedi

Beni Bi Gülmek Aldı;)))))

——————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Metin Arıcı 21 Kasım 2018 / 12:12

Sayın Özgür, bir esnaf olarak hergün yüzlerce seçmenle içiçeyim. Ssıkı bir Bahçeli muhalifi İYİ partiye oy vermiş ama hala gönlü MHP’de bir seçmen olarak tervihim Oral Karakaya’ nı