“Söylenme Söyle…” Başkan Gürün.

Bu haber 07 Ağustos 2014 - 0:30 'de eklendi ve 1.377 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile “iyi günlerimiz” de oldu. Doktorumdur. Tek bir adım atamadığım günlerden bu günlere geldimse, katkısı büyüktür. Hakkını ödeyemem.

Ama Dr. Osman Gürün başka, Belediye Başkanı Osman Gürün başka…

Dr. Gürün’ün “katılımcılığı”, Başkan Gürün’de kalmadı!

Hem Muğla’nın hakkını ödemek hangimiz için kolay?

Neyse… O iyi günlerimizde kendisinden öğrendiklerim de oldu. “Söylenme söyle…” sözünü ilk O’ndan duymuştum.

Geçenlerde Muğla’da dergicilik yapan bir grafiker arkadaşım geldi. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin logosunun belirlenme şeklini, ortaya konulan seçenekleri eleştiriyordu. Dergisi var, kendisi eleştirmez, bu köşeden eleştiri bekler! Aklıma Başkan Gürün’ün o sözü geldi:

Söylenme, söyle…” dedim. Acı bir tebessümle geldiği gibi gitti…

 

xx           xx           xx

İlçelerde de çok söylenen…

Yerel yöneticiler var, gazeteciler var… Grafikerlerde var. Onlardan bir kadın grafiker ilçelerimizden birinde geçen Ocak ayında atölye açmış. Kendisi uluslararası eğitime ve çalışmalara sahip… Atölyenin açılışına katılan Başkan Gürün, büyükşehir belediye başkanı olunca kendisinden logo çalışması rica etmiş.

Yurt dışında grafik, tasarım, logo çalışması ödülleri bulunan sanatçı gerekli çalışmayı yapıp, dosyayı Başkan Gürün’e teslim etmiş.

Geçenlerde Muğla Büyükşehir Belediyesi sitesinde gördüğü logolar karşısında şoke olmuş. 16 farklı, ama muhtemelen aynı elden çıkmış logo içinde kendisininkini görmeyince üzülmüş.

Kim olsa üzülmez?

O 16 Muğla’dan çok Konya’ya, Karaman’a yakışır “Selçuklu motifleri” arasında Başkan Gürün’ün kendisinden çalışma istediği sanatçının çalışması da yer alabilir ve karar Muğlalılara bırakılabilirdi…

 

xx           xx           xx

Dün Muğla’da Başbakan Erdoğan’ı ağırladık. Pazar günü sandık başına gidiyoruz. Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanını veya ilk Devlet Başkanını seçeceğiz.

Türkiye doğru olanı yapacaktır, inşallah…

Pazar günü Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin logosu da belirleniyor.

Aman yanlış anlaşılmasın. 10 Ağustos Pazar günü 3 Cumhurbaşkanı adayından birini tercih ederken, hazır sandık başına gelinmiş; 16 logodan birini tercih etmeyeceksiniz.

Logo tercihi Büyükşehir Belediyesi’nin Sitesi’nde 25 Temmuz’dan beri “tıklanarak” yapılıyor ve tıklamalar 10 Ağustos Pazar günü sona erecek.

 

xx           xx           xx

Ben aslında bu konuda yazmayacaktım… Başkan Gürün’ün kararlılığını bilirim. “Nuh” dedi mi “Peygamber” dedirtemezsiniz. Katılımcılığı unuttu…

Ben yazınca doğrunun öne çıkacağını sanmıyorum. Hayır, biliyorum…

Muğla’nın bütün ilçelerinde gazeteler, meslek odaları ayağa kalksalar işe yarar mıydı onu da bilmiyorum. Konunun gündeme geldiği Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de “görüş sahibi” çıkmadı… Hadi CHP’li üyeler gurup kararı almış olabilirlerdi. Ya muhalefet?…

Muğla kadar uysal başka bir il var mıdır acaba…

Hani Nazım Hikmet, “Akrep gibisin… Kabahat senin diyemiyorum, ama kabahatin çoğu senin canım kardeşim…” demiş ya, işte öyle…

Ama biliyorum, meslek odalarında, gazete ofislerinde, bir yerlerde bu konuda hemen herkes söyleniyor. “Söyleyen” yok!

Galiba şimdi Nejat Altınsoy arkadaşımın ardından bu konuda kalem oynatan ikinci gazeteci oluyorum.

Gelip şikayetini bana ileten grafiker/dergici arkadaşımın gazına gelmiş de değilim.

O kadın grafiker sanatçısının serzenişini duyunca belediyenin sitesine baktım. Siteye girer girmez karşınıza “Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin logosunu birlikte seçiyoruz. 25 Temmuz-10 Ağustos 2014

Oy vermek için tıklayınız” ibaresi geliyor. Niyetim öyle şıklar varsa  “Beğenmedim” veya “Hiç birisi” demekti, ama siteden bana vatandaşlık numaramın doğru olmadığı yanıtı geldi… Sadece ortopedik özürlü değil, teknoloji kullanımı özürlüsüde olduğum için kızım denedi. Onun vatandaşlık numarası da doğru değilmiş!

Kim bilir biz belki de Büyükşehir sitesinde “akredite” değilmişizdir… (!)

İşte bu yazı biraz da bu yüzden yazıldı. Salt tarihe not düşmek için…

 

xx           xx           xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 25 Temmuz’dan bu yana logosunu aradığından sadece yerel gazete okuma alışkanlığı olanlar ile belediyenin internet sitesine girme alışkanlığı olanların haberdar olduğunu sanıyorum.

Acaba onlar Muğla ili sınırları içinde yaşayanların kaçta kaçıdır?

Üstelik oylama 25 Temmuz’da başladı, 10 Ağustos Pazar günü sona eriyor. 16 gün böyle bir oylama için yeterli midir? Ayrıca bu konuda haberler yerel basının büyük bölümünde Temmuz ayının son iki gününde yapıldı…

Doğru açıklayacaklarını da sanmıyorum, ama katılım oranını çok merak ediyorum.

Bizim cenahta hep Başbakan Erdoğan’ın taraftarları “fanatiklikle” suçlanır… Oysa fanatizm bu topraklarda yaşayanların fıtratında var… Şimdi Başkan Gürün fanatiklerinin “Ne güzel işte… Belediyenin sitesinde logolar Muğlalıların oylamasına sunulmuş. Bundan daha demokratik, katılımcı ne olabilir? Bu kadar fanatik Başkan Gürün muhalifi olmayın.” dediklerini de duyar gibiyim…

Tabi şükretmek lazım… “İşte Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin logosu” açıklaması ile de karşı karşıya kalabilirdik!

 

xx           xx           xx

Temmuz ayının son günlerinde yerel basında yer bulan haberler aşağı yukarı şöyleydi:

30 Mart yerel seçimlerinden sonra büyükşehir olan Muğla, Büyükşehir Belediyesi için yeni logo halkın oylarıyla seçiyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde yer 16 farklı logo için vatandaşlar 25 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında oy kullanabilecek.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ‘Logomuzun seçimini halkımızın yapmasını istedik. Amacımız Muğla’yı bir bütün olarak, tarihiyle, doğasıyla, deniziyle bir arada anlatan ve halkımızın da benimseyeceği bir logo seçmek. Bütün Muğla’yı oy kullanmaya davet ediyorum.’ açıklamasını yaptı.

Siteye grince kuru fasulyenin yanında bırakın başka yemekleri bezelye, nohut, mercimek, taze fasulye ve barbunya vb. bakliyat ile de karşılaşmıyorsunuz. Seçenekler kuru fasulye, piyaz, etli fasulye, pastırmalı fasulye, sucuklu fasulye şeklinde!

Yerseniz…

 

xx           xx           xx

Bilmem duydunuz mu, Menteşe Kaymakamlığı da logo arıyor. Menteşe Belediyesi’nin logosunu birlikte kullanabilirlerdi. Her ne kadar baca olsa da Menteşe’ninki Valilik logosundaki baca değil… Logo bile değil, garip bir şey… Muğla Belediyesi’nden kaldı…

Girin googla bakın Muğla Valiliği’nin logosu ilk günkü gibi kullanılıyor. Muğla Belediyesi’nin logosu da aynıydı. Osman Gürün’ün belediye başkanlığı ile değiştirilmişti!

Mutlaka bakın logolara…

Büyükşehir Belediyesi’nin logolarına da bakın. Siteye girebilirseniz. Bence o Selçuklu motiflerini anımsatan 16 logodan biri Menteşe Belediyesi’ne yakışırdı. Ne de olsa Menteşe Selçuklu”… Muğla Büyükşehir Belediyesi de Muğla Valiliği ile birlikte aynı logoyu kullanmaya devam edebilirdi.

O güzelim logo Valiliğin ilini temsil ediyor da Büyükşehir’in ilini mi temsil etmiyor?!!

Aslında Büyükşehir’in adı da “Menteşe” olmalıydı. Neyse. Yarın devam ederiz…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Ömer KAVAS 07 Ağustos 2014 / 04:25

Özcan Selam “Ömer KAVAS VATAN HAİNLİĞİNE DEVAM EDİYOR HALA”
Şehirlerin tanıtımında LOGO’LARI çok önemli tabii ki…
(Üçlü yıldızla MERCEDES, Hitit anıtı ile ANKARA, Camisiyle-Minaresiyle İSTANBUL, MİCROSOFT ismiyle masanızdaki Bilgisayarınız-Yazılımınız başarılı LOGO-İSİM çalışmalardır bence)
Yalnız bu şekildeki anketleri-halk oylamalarını-referandumları vs. görünce 90’lı yılların başında İSTANBUL’DA İETT OTOBÜSLERİ için yapılan oylama aklıma geldi.
Nereden ve neden çıktığı bir türlü daha hala anlamadığım şekilde;
İETT Otobüslerinin rengini değiştirmek için İKİ RESİM-TASARIM ORTAYA KONDU,
Otobüs duraklarında SANDIKLAR konularak İKİ RESİM-TASARIMDAN hangisinin tercih edildiğine dair oy kullanılması İstanbul halkından istendi, sözüm ona HALK OYLAMASI KANDIRMACASI,
Katılanlar bir tanesini seçti ve 89-90-94 yılları arasında Otobüs renkleri bu tercihe göre yeniden boyandı.
Gençler bilmeyebilir, 89-94 yılları arasında İstanbul Anakent-Büyükşehir Belediye Başkanı SHP den Dr. Nurettin SÖZEN, (Kusura bakmayın Sayın Kelimesini yazmak içimden gelmediği için yazmadım)
HALKSIZ-HALK DALKAVUKLUĞU YAPILARAK, GÖSTERMELİK YAPILAN OYLAMALAR İYİ BİR SONUÇ DOĞURMUYOR HER ZAMAN,
(Gerçek Halk Katılımı ile Belediyelerin yönetilmesi denilince aklıma TERZİ FİKRİ geliyor ama bu konuya girmek istemiyorum. Seven-sevmeyen olabilir. Mevcut düzene uymayan, Gerçek Halk Katılımlı Yönetim şekillerinin ömrü her zaman kısa oluyor.)
İstanbul’da sonra ne mi oldu, niye yazdım bunu…? 94 den beri İstanbul’da AKP li Belediye Başkanları işbaşında ve Birincisi de Başbakan…
DEMEK Kİ BAŞARI; HALK OYLAMASI YAPTIK DEMEKTE DEĞİL, DOĞRU ÇALIŞMA YAPMAKTA. BURADA İSTANBUL’U-TÜRKİYE’Yİ PARSELLEYİP SATAN AKP ANLAYIŞINI DOĞRU BULMAK DEĞİL, GERÇEK HALK OYLAMASIYLA, HALK OYLAMASI DALKAVUKLUĞUNUN FARKINI ORTAYA KOYMAK AMACINDAYIM.
…..ooo…..
Bence DOĞRUSU…
Muğla-Bodrum-Marmaris-Fethiye Çağdaş Dünya’da da İyi tanınan bir Şehir olması nedenle;
…ÖNCE AMACA UYGUN ULUSAL DOĞRU JÜRİ BELİRLEMESİ YAPILARAK,
…Belediyenin Ekonomik durumuna göre, ULUSLAR ARASI, TEK KADEMELİ, ÇOKTAN-ÇOKLU SEÇME YÖNTEMİYLE BİR YARIŞMA ile belirlenmelidir.
…(Ekonomik sıkıntı varsa 1-2 yıllık bir süreçte belirlenebilir, farklı kaynaklar devreye sokulabilir, Turizmciler-Tanıtım Fonları-Meslek Kuruluşları-Odalar vs. hani Özcan sen sürekli yazarsın ya Markalaşma-Tanıtım için belirlenen yabancı-tırışka işlere-şirketlere ödenen paralar varya)
…Ekonomik problem aşılamaz ise (Kararlı bir anlayışla bence aşılır) ULUSAL TEK KADEMELİ, ÇOKTAN-ÇOKLU SEÇME YÖNTEMİYLE YARIŞMA ile belirlenmelidir.
…ÇOKTAN-ÇOKLU SEÇME YÖNTEMİYLE yapılan YARIŞMA ile ortaya çıkan LOGO-LOGOLAR veya Yarışmacıların görüşleri alınarak yapılacak teknik çalışma sonucu ortaya çıkacak, birleştirilmiş-revize edilmiş LOGO-LOGOLAR HALK OYLAMASINA SUNULMALIDIR.
…HALK OYLAMASI-ANKET sonucu ortaya çıkan karar %50 oylamayı belirlemelidir.
…Diğer %50 kısım ise; Meslek Kuruluşları-Ticaret Odaları-Ticaret Borsaları-Üniversiteler-Sivil Toplum Kuruluşları-Dernekler vs. (Yönetimleri ve üyeleri Atanmış-Resmi Kurumlarca atanmayan ve-veya belirli alanlarda yoğunlaşmayan -Kumarhane çalıştıran Kanarya sevenler Derneği, Mahalle Çesmesi Yaptırma Derneği gibi- Dernekler harici) belirlemelidir.
Örgütlü Toplumun kendi içlerinde yapacakları değerlendirmeler sonucunda belirtecekleri görüşleri ve oylama sonuçlarına göre %100 lük oylama işlemi tamamlanmalı ve bu ve benzeri yöntemle belirlenen LOGO kesinlik kazanmalıdır.
(Oylamadaki farklılığı niye ikiye ayırdım açıklaması uzun bir konu… Ama kısaca; Bilinçli Örgütlü Toplumun Yaratılması ve Bilinçli Örgütlü Toplumun etkinliğinin arttırılması amaçlanmaktadır)
Allah seni benim yazılarımdan korusun.

reşat öztepe 07 Ağustos 2014 / 12:29

Gocuman;maşallahın var.logo mogo hikaye. aldatılıyoruz. hatta çocuklar ağladığında vutulur ya biz moğlalıar da ayni avutuluyoruz.Otobüslere Böyük Şeher yazdık tamam.Moğlalı bunu haketmedi.Baca logoso Valılıik logosu kullanılsa ne olur.Camiden taş mı ? düşer.sevgi ve saygı.

Ercan Arslan 07 Ağustos 2014 / 12:34

Teşekkürler özgür ÖZCAN