Sosyolojinin gündemi açılım süreci ve Gezi olayları

Bu haber 01 Eylül 2013 - 18:44 'de eklendi ve 832 kez görüntülendi.

sosyolojigeziparki1231316541651321321Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Uluslararası katılımlı VII. Ulusal Sosyoloji Kongresi’ne 2-5 Ekim tarihleri arasında ev sahipliği yapacak. Kongrede, Demokratik Açılım Süreci, Gezi Parkı Olayları, Medya ve Popüler Kültür, Sosyal Medya başta olmak üzere güncel toplumsal sorunlar sosyolojik açıdan ele alınacak.

ABD Oklahoma State Üniversitesi, Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Duane GILL, Kanada McGill Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Prof. Dr. John A. Hall sosyolojinin küresel işlevi ve katkısı konusunda konferanslar verecekleri etkinlikte, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen ile Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Doğu Ergil, Varlık Dergisi Editörü Enver Ercan, Gazeteci Yazar Taha Akyol ve Ertuğrul Özkök gibi isimler yer alıyor.
Haber Merkezi
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Uluslararası katılımlı VII. Ulusal Sosyoloji Kongresi’ne 2-5 Ekim tarihleri arasında ev sahipliği yapacak. Kongrede, Demokratik Açılım Süreci, Gezi Parkı Olayları, Medya ve Popüler Kültür, Sosyal Medya başta olmak üzere güncel toplumsal sorunlar sosyolojik açıdan ele alınacak.
Türkiye’nin tanınmış siyaset, basın ve bilim insanlarını uluslararası isimlerle bir araya getirecek olan ve Sosyoloji Derneği ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinin katkılarıyla düzenlediği, Uluslararası Katılımlı VII. Ulusal Sosyoloji Kongresi, 2-5 Ekim 2013 tarihleri arasında üniversitenin Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşecek.
Sosyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İhsan Sezal ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna’nın verdiği bilgiye göre, Kongrenin ana teması “Yeni Toplumsal Yapılanmalar: Geçişler, Kesişmeler, Sapmalar” olarak belirlendi. Güncel ve tarihsel toplumsal sorunların ve olayların sosyolojik bir perspektiften tartışılacağı kongrede başlıca tartışma konularından bazıları şöyle:
“Siyasal Dönüşümler, Küreselleşme, Çevre, Tüketim, Toplumsal Cinsiyet, Dinsel gruplar, Turizm, Çocuk Çalışmaları, Aile çalışmaları, Kent ve Kentleşme, Göç, Yeni Uluslararası Göçler, Sosyal Haklar, Suç, Hukuk, Toplumsal Düzen, Sürdürülebilirlik, Yoksulluk, Yeni Toplumsal Hareketler, İnternet ve Sosyal Medya, Toplumsal Bütünleşme/Ayrışma, Yerlilik/Modernlik/Evrensellik, Güç İlişkileri Toplumlararası Bütünleşmeler.”
Belirlenen başlıklar üzerine 300’ü aşkın bildirinin AKM ile birlikte Fen-Edebiyat Amfisinde paralel 5 oturumda sunulacağı ve kongreye uluslararası ve ulusal 500’ün üzerinde bilim insanının katılımının beklendiği kaydedildi.
Demokratik Açılım Süreci, Gezi Parkı Olayları, Medya ve Popüler Kültür, Sosyal Medya başta olmak üzere güncel toplumsal sorunların sosyolojik açıdan tartışılacağı kongrede, “Çözüm Sürecinde Kürt Sorunu” başlıklı panele konuşmacı olarak Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay, Sabancı Üniversitesinden Prof. Dr. Fuat Keyman, Fatih Üniversitesinden Prof. Dr. Doğu Ergil, İstanbul Şehir Üniversitesinden Prof. Dr. Ferhat Kentel ve Prof. Dr. Mesut Yeğen, Dicle Üniversitesinden Prof. Dr. Rüstem Erkan katılacak. Hürriyet Gazetesinden Taha Akyol, Ertuğrul Özkök, Haber Türk Gazetesinden Muharrem Sarıkaya, Radikal Gazetesinden Piyale Madra ve yerel basını temsilen, Hamle Gazetesinden Özcan Özgür’ün katılımlarıyla “ toplumsal değişim ve dönüşüm sürecinde Ulusal ve Yerel Medyanın Rolü tartışılırken, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen’in katılı ile edebiyat ve sosyoloji ilişkisi ele alınacak. Bu oturumda, Türk Edebiyatı Dergisi Editörü Beşir Ayvazoğlu, Varlık Dergisi Editörü Enver Ercan, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Taraf Gazetesi yazarı Yrd. Doç. Dr. Burak Bilgehan Özipek’in yer alıyor.
Bu arada ABD Oklahoma State Üniversitesi, Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Duane Gill, Kanada McGill Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Prof. Dr. John A. Hall sosyolojinin küresel işlevi ve katkısı konusunda konferanslar verecekler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.