Sosyoloji günleri başladı

Bu haber 08 Mayıs 2014 - 0:07 'de eklendi ve 1.800 kez görüntülendi.

 

sosyoloji gunleriiiMuğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü tarafından düzenlenen Geleneksel Sosyoloji Günleri başladı. Etkinlik kapsamında ‘Tecavüz ve Çocuk Gelinler’ başlıklı panelde, Türkiye’de yaşanan tecavüz olayları ele alındı. Yapılan anketler sonucunda tecavüz olaylarının yaşanma sebebi giyim olduğu öne çıkarıldı.

Haber Merkezi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nün düzenlediği ve geleneksel hale gelen Sosyoloji Günleri, Edebiyat Fakültesi’nde düzenlenen bir dizi etkinlikle başladı. “Tecavüz ve Çocuk Gelinler” başlıklı panelle başlayan etkinliğe Sosyoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammer Tuna, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Panelde “Tecavüz ve Çocuk Gelinleri” hakkında hazırladığı tez sonuçlarını açıklayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Büşra Kısacık, İstanbul’da iki farklı ilçede toplam 160 kişi ile anket uygulaması gerçekleştirdiğini söyledi.

Fatih ve Beşiktaş arasındaki bakış açıları farklı olduğu için bu iki ilçeyi seçtiğini belirten Kısacık, “Fatih’te kadının kıyafetinin tecavüzde teşvik edici bir etken olabileceğine katılıyorum cevabı fazla çıktı. Aynı şekilde geç vakitte dışarıda olmasına ilişkinde bakış açısına katılıyorum cevabı fazla çıktı. Beşiktaş’ta ise bunun tam tersi durum çıktı. Başlangıç noktasında alkol olayından yola çıktım. Önce alkol kullanma oranlarını saptadım, Fatih’te alkol kullanma oranı düşüktü toplam seken kişiden 76’sı alkol kullanmıyordu. Bunun dışında da alkolün tecavüzü tetikleyip tetiklemediğine de dair, her hangi bir etki olup olmadığına dair bir soru sordum. Ve alkol kullanmayanların çoğunluğu alkolün tecavüzü tetiklediğine dair katılıyorum cevabı verdi” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.