SORUNLARI BİR BİR AŞARIZ « Hamle Gazetesi

SORUNLARI BİR BİR AŞARIZ

Bu haber 17 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 592 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

 Hamle TV’de program konuğum olan Muğla AK Parti Milletvekili Prof.Dr. Yüksel Özden’le gerçekleştirdiğim programda, kendisine yönelttiğim sorulardan bazılarını “YÜKSEL ÖZDEN’DEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR” başlıklı yazımda belirtmiştim.
Ne var ki Özden’in TOKİ evleri konusunda yaptığı açıklamalardan hem AK Parti, hem de belediye nasibini almıştı.
Başlangıçta iyi niyetli bir girişim olmasına karşın evlerin dağıtımı noktasındaki uygulamalar, asa adil olmadı. Gerçek ihtiyaç sahipleri yerine, hiçte gereksinimi olmadığı halde bazıları 1, hatta 2 ev satın aldı. Belediye de benzer bir yaklaşım içerisinde.
Yapılan anlaşma gereği Belediye Başkanlığına verilen evler, hala bekletiliyor.
Her halde bugüne kadar, istisnalar hariç hiçbir milletvekili, mensubu olduğu partinin icraatlarını bu denli dile getirmemiştir. Buna karşın Yüksel Özden’in hiç çekinmeden TOKİ evleri dağıtımı hiçte adil olmadı vurgulaması, sıradan bir tepki değildir.
***
>Kanalizasyon konusunda ne düşünüyorsunuz?
Her halde Türkiye genelinde hiçbir kanalizasyon bu denli sürüncemede kalmamıştır. Aradan 3 senenin üzerinde zaman geçti, hala akıbeti belirsiz. Buda belediyenin ne denli iş bilmez olduğunun bariz göstergesidir.
Özden bu şekilde söylüyordu ama bunda yüklenici firmaların da vebali vardı.
>Doğal gaz dedim?
Başlangıçta, kanalizasyonla birlikte doğalgaz aynı anda gelsin teklifimiz, belediye tarafından sıcak karşılanmadı.
Şimdi her şey ortada.
Ne doğru dürüst çalışan kanalizasyon var.
Ne de doğalgazla ilgili sıcak yaklaşım.
 Ama biz hükümet olarak kararlıyız. Proje tamamlandı. Tahminen bu yılın sonunda veya 2013 yılının ortalarında Muğla doğalgaza kavuşmuş olacak.
AK Parti Milletvekili Özden bu şekilde açıklamada bulunmuştu ama doğalgaz konusunda tümüyle  belediyeyi sorumlu tutmak, yerinde bir yaklaşım olduğunu sanmıyorum.
Bizatihi Belediye Başkanı Op.Dr. Osman Gürün’e bu soruyu yönelttiğimde verdiği cevap, o süreçte bizim kanalizasyonu kotaracak kadar bütçemiz vardı. Dolayısıyla doğalgaz için yolların yeniden kazılması ve sonrasında kapatılmasına karışmayız demişti.
>Muğla’nın özellikle yaz mevsiminde karşılaştığı güçlüklerden biri susuzluk. Bu konuda öngörülen Sandras Dağı projesi hayata geçirilecek mi?
Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Sadece Muğla merkez ilçe değil, Ula ve Yatağan çizgisindeki tüm yerleşim birimleri, oluşturulacak Master Planı çerçevesinde su dağıtım şebekesinden istifade edecek.
Milletvekili Özden’in açıklamalarından en fazla mutluluk veren buydu. Yaz mevsiminde susuzluğun ne anlama geldiği ortada olduğuna göre, ilgili yerleşim merkezlerinin yeterli suya kavuşacak olmasından daha yerinde bir yatırım olamazdı.
>Üniversite bünyesinde yapılması karar altına alınan Araştırma ve Eğitim Hastanesiyle ilgili tartışmalar son bulduğuna göre, temeli ne zaman atılacak ve mevcut devlet hastanesinin akıbeti ne olacak?
Tıp Fakültesine ait Araştırma ve Eğitim hastanesinin temeli en geç Temmuz veya Eylül aylarında atılacak.
Yanı sıra morfoloji binası da yapılacak.
Şunu herkes iyi bilmeli ki, mevcut devlet hastanesinin konumunda kesinlikle bir değişiklik olmayacak. Süresi içerisinde binalar daha modern hale getirilecek. Yanı sıra Tıp Fakültesiyle birlikte hizmet verecek “Ağız ve Diş Sağlığı” merkezi, bugünkü devlet hastanesinin olduğu yerde konuşlandırılacak.
>Peki mevcut hekimlerin durumu ne olacak?
Hiçbir hekim arkadaşımızın endişelenmesine gerek yok.
Onlar hizmetlerine devam edecekler. Üstelik belirli bir süre sonra ya mevcut hastanenin olduğu yerde ve ya vakıf arazisi üzerinde yeni bir devlet hastanesi yapılacaktır.
Böylelikle ne zamandır tartışılan, dolayısıyla herkesin zihninde çeşitli istifhamların oluşmasına neden olan sorunların bir kısmını Milletvekili Prof.Dr. Yüksel Özden açıklığa kavuşturmuş oldu.
Ama hepsi bu kadar değildi.
Bizatihi kendisinin cevaplaması gereken daha pek çok soru vardı.
Bir başka programda diyerek ileriki günlere bıraktık.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.