Sorumluluk

Bu haber 25 Ekim 2015 - 20:01 'de eklendi ve 1.529 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati NİZAMOĞLU

1999 yılında Anavatan Partisi’nden Muğla Belediye Başkanı adayıydım. Nasıl aday oldum başka bir yazı konusu. Bu toprakların insanı olarak, partide bir ekip kurdum. Ayrıca beni siyaset üstü olarak fikren besleyecek dar bir kadro daha oluşturdum.

Son derece iyi niyetli projelerimi küçük gösterme gayretleri oldu. Seçimin sert geçmesine, itiraf edeyim kendim bile şaşırdım. Herkes eteğindeki taşları döktü. Ama bu kampanyada rakiplerim hakkında sadece belediyeciliği ilgilendiren konular dışına çıkmadım. Hele, özel hayat, aile gibi konuları asla dile getirmedim. Seçimin favorisi adaylardandım.

Seçim günü akşam Hamle’ de bahsettiğim dar kadro ile buluştum. Sonuçlar gelmeye başladı. Ölçü kabul ettiğim birkaç sandık sonucuyla, kaybettiğimizi fark ettim.

Bu sırada babam aradı, sonucu sordu. Ben seçimde büyük fark olmayacağını ama kayıp göründüğümüzü anlattım. Bana “ Oğlum her işte bir hayır vardır. Sonucun olumsuz olacağına inanıyorsan partiye git. Taraftarlarını sağ salim evlerine gönder.” dedi.

Partiye gittim. Herkes alkışlarla, tezahüratlarla karşılıyordu. Seçimi aldığımız şeklinde bir algı vardı. Tecrübe sahipleri bilirler. Partilere ilk bir saat kazanılan sandıkların sonuçları gelir. Çok sayıda sandıkta birinciydik. Dolayısı ile taraftarlarım seçimi aldığımıza inanıyordu. Halbuki seçmen sayısının yoğun olduğu iki mahallede durum iç açıcı değildi.

Alkışlar, ıslıklar, sloganlar altında partiye girdim. Sonra arkadaşlarıma hitap ettim. Önce bana güvenip güvenmediklerini sordum. Herkes “Evet” dedi. Sonra “ Arkadaşlar sizden bir ricam var. Şimdi herkes evine gidecek. Sonuçlar kesinleştikten sonra bizzat ben sizi arayarak buluşmaya davet edeceğim” dedim. Tecrübeliler durumdan şüphelendi. Ama sağ olsunlar beni kırmadılar, herkes evine sağlık içinde gitti.

Bunu niye anlatıyorum? Partilerin, adayların taraftarlarına karşı sorumlulukları vardır. Bir toplantı yapacakları zaman, toplanmadan dağılmaya kadar manen mesuldürler. Bu Pazar genel seçimler yapılacak. Doğal olarak tansiyon yükselecek. Ama herkes bilsin ki, temiz duygularla inandığı partiye, adaya destek veren taraftarların, sağlık içinde seçimi geçirmesinden, partiler ve adaylar sorumludur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.