Sorumlu Basın Mı, Sorunlu Basın Mı? « Hamle Gazetesi

Sorumlu Basın Mı, Sorunlu Basın Mı?

Bu haber 02 Aralık 2017 - 1:31 'de eklendi ve 1.353 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dün nerede bomba patladı? Zincirleme trafik kazası mı oldu? Büyük bir yangın mı çıktı?

Duyduğum siren sesleri ile aklımda sıralanıveren sorular bunlar?

Dün “112 Acil Sağlık Günü”ymüş… Olsun… Olabilir… Ne olmuş yani?

O kadar kıyameti koparmanın, insanları korkutup heyecanlandırmanın, paniğe yol açmanın alemi var mıydı? Bu neyin, hangi aklın, kafanın görgüsüzlüğüdür? 112 Acil’e yalan ihbarda bulunanlardan, hattı meşgul edenlerden ne farkınız kaldı? Araçları sıralamışsınız, tamam… Bir tanesi siren çalsa yetmiyor mu?

Dün magandaca siren çalanları, onlara talimat verenleri kınıyorum…

 

xx        xx        xx

Gelelim bugünkü yazımıza. Bugün konuyu değiştirelim.

CHP’de, AK Parti’de “o dedi, bu dedi” demekten bende yoruldum. Ne yalan söyleyeyim hastane konusundan da sıkılmaya başladım. Sizlerin çoğunun da “yetivesin gari” dediğini duyar gibiyim…

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Menteşe Belediyesi’nde olup bitenleri neden yazmıyorsun?” diye soranlar oluyor.

Haklılar, ama ne yazayım? Buza yazı yazılır mı?

Gelin bugün kendimi, gazeteciliği sorgulayalım…

 

xx        xx        xx

Muğla uzun zamandır beşik gibi… Yaz aylarında Bodrum merkezli, sonra Ege merkezli sallandık.

Şimdilerde Ula merkezli sallanıyoruz. Arada bir Gökova Körfezi, Köyceğiz ve Bozburun merkezli sallanmaktayız.

22.11.2017 çarşamba günü 5 şiddetinde korktuk. 25.11.2017 cumartesi günü 5.1 şiddetinde daha çok korktuk. Çünkü daha çok sallandık. Daha çok sallanılmasına ve korkulmasına rağmen ölçüm neden 5.1 şiddetinde açıklandı diyeceğim, ama yanıt sorunun içinde. Ölçüm sonucu öyle… Ama kime sorduysam “Sanki daha fazlaydı” diyor!

Sadece ikincisinde depremin merkez üssü olduğu belirtilen Ula’nın Arıcılar Mahallesi’nde hasar oluştu. 16 evin oturulamaz olduğu kaydedildi. Can kaybı olmamasına sevindik…

 

xx        xx        xx

Sallanmaya devam ediyoruz.

Muğla’da 27 Kasım’da 40 deprem kaydedilirken, 28 Kasım’da 29 ve 29 Kasım’da da 32 deprem kaydedilmiş.

Bu depremleri 0 küsur ve 3 küsur arasında şiddetlerde gerçekleştikleri için hissetmedik.

Gökova Körfezi ile Köyceğiz Balcılar, Bodrum Mazı, Marmaris Bozburun, Milas Kuzyaka ve Menteşe’nin Yaraş, Çakmak, Karacaören Mahallelerinde de kaydedilen bu depremler büyük bölümü Arıcılar’da olmak üzere Yaylasöğüt, Armutcuk, Kıyra, Kavakcalı Mahalleleri ile Ula merkez üslü olarak yaşandı. Tabi çabuk unutuyoruz.

Ula merkezli 5 şiddetindeki ve 5.1 şiddetindeki depremleri çoktan unuttuk…

 

xx        xx        xx

Arıcılar ise hala sallanıyor… Deprem sarsıntıları Ula’nın Arıcılar Köyü’nde unutulmadı.

İnsanlar hala evlerine girmeye korkuyorlar. AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, deprem sonrası ön hasar tespitinde, bir cami ile 11 konutun az, 6 konutun ağır hasarlı olduğu, birer ahır ve metruk binanın ise yıkıldığı görüldü.

İkinci depremin ardından hasar oluşan Arıcılar’da 16 çadır kurulmuştu.

Köye bu hafta iki de konteynır verildi.

Üç yıl önceydi… Van depreminde kullanılan 30 bin konteynır kalıcı konutların yapılmasının ardından ülke genelinde oluşabilecek afetlere kolay sevkiyatın yapılabilmesi için farklı noktalarda depolanıyordu. O zaman depolanmak üzere 450 konteynır da Muğla’ya gönderilmiş ve 80’i Fethiye’de, 370’i de il merkezinde Düzeyn mevkiinde depolanmış ve “Muğla’ya Suriyeliler yerleştiriliyor” diye kıyametler kopmuştu… Çanak tutan gazeteciler olmuştu…

 

xx        xx        xx

İnşallah o konteynırların hepsini kullanmak zorunda kalmayız.

Ancak elden geçirilmelerinde fayda var. Yağmurun, güneşin altında harap oluyorlar.

Dedim ya çabuk unutuyoruz. Onları da Düzeyn mevkiinde unuttuk. Arıcılar nedeniyle anımsadık!

Peki Muğla’da Allah göstermesin, ama “yıkım yaratan” bir depreme hazır mıyız?

Arıcılar’da ikinci depremde AFAD koordinasyonunda ilgili bakanlıklar ile Türk Kızılayı, itfaiye ve jandarma personelinden oluşan 54 kişilik ekip 13 araçla olumsuz şartların giderilmesi, ihtiyaçların karşılanması amacıyla olaya müdahale edildi.

O gece ya Ula’da, Muğla (Menteşe) il merkezinde Arıcılar’da yaşananın daha ağırı yaşansaydı kaç kişilik ekip insanların yardımına koşabilecekti? İnsanların yardımına koşacak olanlar ne kadar güvendeler? İnsanlar şehir merkezlerinde nerelerde toplanabileceklerdi?

Ne kadar güvendeyiz?

 

xx        xx        xx

İnşallah o konteynırları hiçbir afette kullanmak zorunda kalmayız.

İkinci depremin korku ve paniği çok taze iken bazı “internet gazeteleri” ve internette sitesi olan “gazeteler” veya bana göre “müsveddelerMuğla’ya çok sayıda ceset torbası gönderildiğini duyurdular. O “ceset torbaları” için de inşallah kullanmak zorunda kalmayız diye yazacaktım…!

Sosyal medyada dalga dalga yayılan habere göre Sağlık Bakanlığı belediyelere binlerce torba göndermişti!

Kim gönderdi, ne zaman gönderdi, nasıl gönderdi, bu konuda bilgi kimden alındı?

O gün o haberlere “gazeteci” gözüyle baktığımda, haber “5n, 1k” formülüne göre eksikleri olan ve bu nedenle “yayınlanmaması gereken” bir haberdi. 5n; ne, nerede, ne zaman, neden, nasıl sorularını, 1k’da “kim” sorusunu ihtiva eder. Bu sorulardan bir veya birkaçının yanıtı verilememişse o haber yayınlanmaz.

Gazeteci sorumluluğu bunu gerektirir!

 

xx        xx        xx

Toplumda infiale neden olabilecek, paniğe, endişeye yol açabilecek o “asparagas” haberde “kim?” sorusunun yanıtı yoktu.

Muğla’ya binlerce ceset torbasının gönderildiğini açıklayan kişi veya makam belirtilmemişti. Sağlık Bakanlığı mı; Muğla Valisi mi; Sağlık Müdürlüğü mü; Büyükşehir Belediyesi mi açıklamıştı? Bu sorunun yanıtı yoktu… O zaman sorumlu gazetecinin, önce haberini doğrulatması gerekirdi!

Ne yazık ki günümüzde gazetecilik “sorunlu bir meslek” haline geldi…

Allah’tan bu asparagas haberi resmi ilan alan günlük gazetelerden yayınlayan olmadı.

Bu mesleğimiz açısından “teselli” olabilir.

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü de biraz geç oldu, ama gereken açıklamayı yaptı.

Konu kapandı mı? Bu durumun tekrarlanmaması için ne yapıldı?

Yalan haber yaptığım” iddiası ile kaç kere mahkemeye verildim. Her seferinde aklandım, ama böyle bir şey var…

Şimdi bu yalan haber yapanın yanına ve yaptırımsız mı kalacak? Günlük gazetelerim dışındaki, özellikle “internet gazetelerinin” mercek altına alınmalarında yarar var…

 

xx        xx        xx

Muğla İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin ise, bazı internet sitelerinde yer alan “Muğla’ya çok sayıda ceset torbası gönderildiği” iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, “Yakın zamanda kurumumuz tarafından Sağlık Bakanlığından ceset torbası talebimiz bulunmadığı gibi Bakanlıkça da tarafımıza dağıtılmak üzere ceset torbasıyla ilgili herhangi bir gönderim yapılmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Doğrusu ben o yayın organlarının “Biz Sağlık Müdürlüğü dağıttı demedik. Belediyelere dağıtıldı dedik” diye bir haber daha yapmalarını beklerdim, ama yapamazlar.

Bari okurlarından özür dileselerdi…

Ceset torbalarının yasal olarak hastanelerde, adli tıp kurumlarında ve ambulanslarda bulundurulması gereken sarf malzemelerden olduğunu ifade eden Cihan Tekin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bünyemizde bulunan her bir ambulansta Bakanlık Standartları gereği 4 adet olmak üzere, mevcut 52 ambulansımızda kullanılmak üzere 208 ceset torbası bulunmaktadır. 170 ceset torbası da yedek olarak mevcuttur. Bu mevcut ölümlü trafik kazaları gibi durumlarda kullanılmak üzere temin edilmiştir.

Yakın zamanda kurum tarafından Sağlık Bakanlığından ceset torbası talebi bulunmadığını ifade eden Tekin, Bakanlıkça da kendilerine dağıtılmak üzere ceset torbasıyla ilgili herhangi bir gönderim yapılmadığını bildirdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.