Son söz seçmenin

Bu haber 23 Haziran 2018 - 1:12 'de eklendi ve 581 kez görüntülendi.

24 Haziran Pazar günü gerçekleşecek olan 27. dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yaklaşık 1,5 aydır devam eden propaganda süresi bugün akşam saat 18.00’da sona eriyor. Pazar günü gerçekleşecek seçimlerde son sözü seçmen söyleyecek. 27. dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muğla’da 2 bin 235 sandıkta 725 bin 903 seçmen oy kullanacak.

Kadir Tamer

24 Haziran Pazar günü gerçekleşecek olan 27. dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yaklaşık 1,5 aydır devam eden propaganda süresi bugün akşam saat 18.00’da sona eriyor. Pazar günü gerçekleşecek seçimlerde son sözü seçmen söyleyecek.

Pazar günü gerçekleşecek olan 27. dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerin de herhangi bir sorunun yaşanmaması için gerekli tüm tedbirler alındı.

Oy kullanma işlemleri Türkiye genelinde olduğu gibi Muğla’da sabah saat 08.00’dan itibaren başlayacak.

Mecliste yeni yüzler

27. dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasi partiler Milletvekili adaylarını 21 Mayıs tarihinde YSK’ya teslim etmişti. YSK’ya verilen listelerde Muğla’da mevcut milletvekillerinden sadece MHP’den Mehmet Erdoğan, listede yer alırken Ak Parti, İYİ Parti ve CHP yeni isimlerle seçime gitme kararı aldı.

Pazar günü gerçekleşecek seçimlerde Muğla’da CHP ve Ak Parti 1 Kasım seçimlerinde Muğla Milletvekili olarak seçilen Nurettin Demir, Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan ve Nihat Öztürk partilerinde liste dışında kalan isimler oldu.

CHP’nin 7 kişilik listede mevcut vekillerden hiçbiri yer almadı. Muğla’daki 7 kişilik listenin ilk sırasında eski İl Başkanı Mürsel Alban yer aldı. Listede ikinci sıra emekli öğretmen Suat Özcan, üçüncü sıra Avukat Burak Erbay, dördüncü sıra sendikacı Süleyman Girgin, beşinci sıra İbrahim Ertürk, altıncı sıra Avukat Emine Yenilmez Aydemir ve yedinci sıra Avukat Yamaç Kaya isimlerinden oluştu.

Eski belediye başkanı birinci sırada

Ak Parti Muğla milletvekili sıralamasında eski Güllük Belediye Başkanı Mehmet Yavuz Demir’i birinci sıraya getirdi. İkinci sıra Yelda Erol Gökcan, üçüncü sıra Muhittin Kayabaş, dördüncü sıra Hüseyin Zafer Alkaya, beşinci sıra Eylem Tan, altıncı sıra kadir Dağlı ve yedinci sıra Arif Sert isimlerinden oluştu. Ak Parti’de bir dönem milletvekilliği yapan Nihat Öztürk, listeye giremeyen milletvekilleri arasında yer aldı.

MHP Erdoğan’la devam dedi

MHP Genel Merkezi 1 milletvekilliği bulunan Muğla’da mevcut milletvekili Mehmet Erdoğan’ı birinci sıra adayı göstererek geleneğini bozmadı.

İkinci dönem için yeniden aday gösterilen Mehmet Erdoğan birinci sırada yer alırken ikinci sırada Hacı Çelik, üçüncü sırada Salih Soykan, dördüncü sırada Hüseyin Kaan Kürşat Gönül, beşinci sırada Ertuğrul Avcı, altıncı sırada Serkan Şafak ve yedinci sırada Temel Irmak listede yer alan isimler oldu.

İYİ Parti Metin Ergun dedi

Seçimlere ilk kez girecek olan İYİ Partide ise eski MHP Muğla Milletvekili Metin Ergun’u birinci sıradan aday gösterdi. İYİ Parti’de ikinci sıra Ertan Küçükay, üçüncü sırada Koray Hayvacı, dördüncü sırada Peyami Cinaz, beşinci sırada Nesrin Aştı, altıncı sırada Cahit Karaöz, yedinci sırada İzel Kuşkun isimlerine yer verdi.

725 bin seçmen oy kullanacak

Pazar günü gerçekleşecek seçimlerde Muğla’da 2 bin 235 sandıkta 725 bin 903 seçmen oy kullanacak.

Muğla seçmen sayısı sıralamasında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Bodrum en fazla seçmen ile birinci sırada aldı. Bodrum 375 sandık ve 130 bin 983 seçmen sayısı ile ilk sırada yer alırken, Fethiye 332 sandık ve 114 bin 64 seçmenle ikinci sırada, Milas 356 sandık ve 108 bin 188 seçmenle üçüncü sırada yer aldı. Bu sırayı 255 sandık ve 83 bin 067 seçmenle Menteşe, 197 sandık ve 68 bin 498 seçmenle Marmaris, 155 sandık ve 46 bin 264 seçmenle Seydikemer, 110 sandık ve 36 bin 666 seçmenle Ortaca, 123 sandık ve 35 bin 335 seçmenle Yatağan, 89 sandık ve 28 bin 543 seçmenle Dalaman, 89 sandık ve 27 bin 408 seçmen ile Köyceğiz, 70 sandık ve 20 bin 214 seçmenle Ula, 56 sandık ve 18 bin 421 seçmenle Datça, 28 sandık ile 8 bin 252 seçmenle Kavaklıdere takip etti.

Nasıl oy kullanılacak

Pazar günü gerçekleşecek seçimde, yeni parlamentonun yanı sıra cumhurbaşkanı da seçilecek. Cumhurbaşkanlığı için 6 aday yarışıyor. Cumhurbaşkanı adayları için hazırlanan oy pusulasında birinci sırada CHP’nin adayı Muharrem İnce, ikinci sırada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, üçüncü sırada Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü sırada HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş, beşinci sırada Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, altıncı sırada da Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek yer aldı.

Pusulada adayların fotoğrafları isimleri ve bunların hemen altında ‘Evet’ mührünün basılacağı alan bulunuyor.

Siyasi partilerin oy pusulasında ise AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu, BBP’nin destek verdiği ‘Cumhur İttifakı’ ilk, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Partinin (DP) kurduğu ‘Millet İttifakı’ son sırada. Pusulada HÜDA PAR ikinci, Vatan Partisi üçüncü, HDP dördüncü sırada yer alıyor.

İttifak yapan partiler, oy pusulasında ittifak unvanları altında yan yana bulunuyor. Partilerin logoları, isimleri, genel başkanlarının adları belirtiliyor. Yurt içindeki pusulalarda partiler için ayrılan her sütunun altında, milletvekili adaylarının isimleri de bulunacak.

Seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

Birleşik oy pusulasında tercih edilen cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle ‘Tercih’ veya ‘Evet’’ mührü basılması gerekecek.

Oy pusulasına, ‘Tercih’ veya ‘Evet’ mührü dışında, herhangi bir yerine imza atılması veya işaret konulması halinde oy geçersiz sayılacak.

Birleşik oy pusulasından başka, zarfa hiçbir şey konulmayacak, aksi halde kullanılan oy geçersiz olacak. Seçmene birleşik oy pusulası verildikten sonra hata veya başka bir neden ileri sürülerek yeni bir birleşik oy pusulası verilmeyecek.

İttifak alanı içerisinde, ‘Evet’ mührünün, bir siyasi partiye ayrılan alana, hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne, ittifak unvanı bölümüne taşacak şekilde bir siyasi partiye ayrılan alana basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde o siyasi partinin cetveldeki sütununa işaretlenecek.

Bu haller dışında, yalnız ittifak alanı içerisine ‘Evet’ mührünün basıldığı her durumda, bu oy pusulaları da geçerli kabul edilecek ve sayım döküm cetvelinde ittifakın ortak oyları sütununa rakamlar birden başlamak üzere, sırasına göre çizilmek suretiyle ayrı ayrı işaretlenecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.