Son Haftaya Girerken

Bu haber 22 Mayıs 2015 - 0:42 'de eklendi ve 1.406 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

7 Haziran seçimlerine artık sayılı günler kaldı. Adayların belli olmaya başladığı haftalarda her seçimin kendine özgü gündemi olur ve bu gündem seçim sonuçlarını da etkiler demiştim. Temennim ve beklentim ise yerel gündemimizde hizmetler ve projelerin yer almasıydı. Gündemimizde henüz bu türden konular olmadığına göre anlaşılan beklentilerim bir başka seçim gündemine ertelendi. Bu hafta açıklanan 750 konutluk TOKİ projesini mevcut milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden açıkladığı için seçim kampanyaları içinde sayamıyorum. Bakalım adaylar projeyi sahiplendiklerini kamuoyuna açıklayacaklar mı?

TOKİ projesi aslında merkez ilçemiz için önemli bir gelişme. Hatırlanacaktır önceki TOKİ projesi ihtiyaç sahipleri ev almadı, zenginlere rant kapısı açtı, evler çürük çıktı gibi bir takım tartışmalara konu olmuştu. O dönem inşa edilen 880 konut ve neredeyse eş zamanlı olarak yaklaşık 2500 konutluk Menteşe kooperatiflerinin inşaatlarının başlaması, ciddi konut stoku yaratmıştı. Bu dönemde bir süreliğine de olsa konut ve kira fiyatları makul rakamlara düşerek, durağan seyretmişti. Tabii çok geçmeden konut stoku eridi ve fiyatlar yeniden yükselişe geçti. Özellikle Tıp Fakültesi Hastanesinin ve yerinin tespit edilerek inşaatına başlanması konut fiyatlarını yine üst seviyelere çıkardı. Yerel yönetim her ne kadar göç almayalım, kontrollü büyüyelim dese de yeni konut ihtiyacının sürekli canlı kaldığı da bir gerçek. TOKİ’nin yeni projesiyle 750 konut, oluşan ihtiyacı karşılar mı? yoksa yetersiz mi kalır, müracaatlar yapılınca görülecektir. Bu proje yine bir süreliğine nefes aldırır ancak hemen yeni konut alanlarının belirlenmesi faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Ülke gündeminde HDP’nin barajı geçip geçemeyeceği, ilimiz gündeminde ise CHP’nin 4 milletvekili çıkarıp çıkaramayacağı tartışılıyor. Bu tartışma ilimize ve ülkemize kazanç sağlar mı, tartışılır. Bazı çevrelere göre HDP barajı geçerse AK Parti tek başına hükümeti kuracak sayıya ulaşamayacak ve koalisyonlar gündeme gelecek. Bu sefer de kim kiminle koalisyon kurar tartışması gündeme oturuyor. Çoğu zaman doğru dürüst hiçbir şeyi tartışamadan bu tür gündemlerle oradan oraya savruluyoruz.

Diğer taraftan borsanın yükselişe geçmesi, dövizin inişe geçmesi uluslararası finans kuruluşlarının seçimlere yönelik yaptıkları anketlere dayandırılıyor. Bu anket sonuçları AK Parti’nin yine tek başına hükümeti kuracağını gösterdiğine yorumlanıyor, seçimler istikrar getirecek, hükümet değişmeyecek denerek olumlu hava sergileniyor.

Son haftalara girildiğinde bu türden tartışmalar yapılır, gelecek öngörülmeye çalışılır. Seçimler beklendiği gibi istikrar da getirebilir, istikrarsızlık ta. Türkiye seçimler konusunda oldukça deneyimli bir ülkedir. Seçim sonuçları zaman zaman ağır bedeller de ödetmiştir. Bu nedenle seçimlerin halkımızın yararına sonuçlanmasını temenni edelim.

Son düzlükte halka güven veren, iyi iletişim kuran ve söylemleriyle vatandaşı ikna eden adaylar öne çıkacaktır. Kararsız seçmen de bu aşamada karar verir. Diğer taraftan seçmen kimin başarılı olup olmayacağına, kazananın kim olacağına da dikkat eder. Özellikle kararsız seçmen için bu kriter oldukça önem taşır. Kısacası son düzlükte nefesi kesilmeyen, yıkılmayıp ayakta kalabilen, göz dolduran adayların şansı artar.

Bu bağlamda usta siyasetçilerden birinin söylediği gibi son düzlükte iktidar partisinin her zaman artı iki puanı vardır. Bu seçimlerde ilimiz bir yılını dolduran büyükşehir belediyesinin ve ilçe belediyelerin hizmetlerini de oylayacak. Hem ilçe belediyeleri hem de büyükşehir belediyesi için tüm seçmenlerin oy kullandıkları göz önünde bulundurulduğunda önemli bir sınav olacak.

Sonuç olarak doğrusuyla yanlışıyla, avantajıyla dezavantajıyla bir seçimin daha arifesindeyiz. Seçimler, ilimizde sağlık, eğitim, ulaşım ve alt yapı gibi hizmetlerin gelişmesine, yaşam standardımızın yükselmesine, kültürel ve sosyal mekânların çoğalmasına vesile olsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.