Somut olmayan kültürel mirasımız sergilendi

Bu haber 07 Mayıs 2015 - 0:10 'de eklendi ve 771 kez görüntülendi.

somutolmayanİl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Muğla Eğitiminde Bilge Hareketi Projesi’nin alt projelerinden olan ‘Somut Olmayan Kültürel Mirasımız’ projesi sergisi Menteşe Atatürk İlkokulu bahçesinde yapıldı. Yaklaşık 40 okulun çalışmaları ile hazırlanan sergide ‘Muğla Düğünü’ projesi ile Nazmi Zehra İyibilir Ortaokulu 1.oldu.

Hafize Ataseven

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Muğla Eğitiminde Bilge Hareketi Projesi’nin alt projelerinden olan ‘Somut Olmayan Kültürel Mirasımız’ projesi sergisi Menteşe Atatürk İlkokulu bahçesinde yapıldı.

Sergiye Muğla Vali Yardımcıları Mevlüt Kurban,  Halit Deveci, Ahmet Ertürk, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe Milli Eğitim Müdürü Seydi Ahmet Üye ile okul ve daire müdürleri katıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan Menteşe Milli Eğitim Müdürü Seydi Ahmet Üye şunları söyledi:

“Somut olmayan kültürel miras elle tutulmayan, gözle görülmeyen ancak bir toplumu var eden değerlerdir. Gelenekler, dil, inanışlar, müzik, şarkılar, danslar, gösteriler, tekerlemeler, hikayeler ve şiirler gibi unsurlardır. Somut olmayan kültürel mirasın korunması da toplumlar için önemli olmakla birlikte, zor bir görevdir. Bu kültürel miras eserleri onları bilen kişilerin ölümü ile unutulmaya yüz tutmuştur. Proje kapsamında hazırlanan sergimizde 41 okulumuz, hazırladıkları her bir miras örneği ile yok olmaya yüz tutmuş geleneklerimizi yaşatmaya çalışarak atalarımız ve geleceğimize sahip çıkmıştır.”

Yaklaşık 40 okulun çalışmaları ile hazırlanan sergide “Muğla Düğünü” projesi ile Nazmi Zehra İyibilir Ortaokulu birinci, “Muğla Tarhanası Yapımı” projesiyle Sabri Acarsoy İlkokulu ikinci ve “Yöresel Bitkilerimiz” projesi ile Yerkesik İMKB Çok Programlı Anadolu Lisesi üçüncü oldu. Muğla Vali Yardımcılarının dereceye giren okullara plaketlerini vermesinin ardından Muğla Halk Eğitim Müdürlüğü öğrencilerinin sergilediği zeybek gösterisi büyük beğeni topladı. Gösterinin ardından protokol üyeleri tek tek okul stantlarını gezerek projeleri inceledi, keşkek ve “Muğla Saraylısı” yedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.