Soma işçilerine anma töreni

Bu haber 11 Mayıs 2015 - 22:00 'de eklendi ve 589 kez görüntülendi.

somaiscileri651651561Muğla’da bulunan sivil toplum örgütleri 13 Mayıs tarihinde Soma faciasının yıldönümünde hayatını kaybeden 301 işçiyi anmak için bir araya gelecek.

Haber Merkezi

Muğla’da bulunan sivil toplum örgütleri 13 Mayıs tarihinde Soma faciasının yıldönümünde hayatını kaybeden 301 işçiyi anmak için bir araya gelecek. 13 Mayıs Çarşamba günü Sınırsızlık Meydanı’nda gerçekleşecek etkinliklerle Soma faciasının yıl dönümünde hayatını kaybeden 301 maden işçisi saat 19.30’da düzenlenecek etkinlik ile anılacak. Düzenlenecek etkinlikler için Muğla’da bulunan Sivil Toplum örgütlerinin bir araya gelerek düzenlenecek olan etkinliklere tüm Muğlalı vatandaşlar davet edildi.

Tertip komitesi tarafından düzenlenen etkinliklerle ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle hemen belirtelim ki; bugüne dek iş kazalarında, işçi cinayetlerinde kaybettiğimiz binlerce canımızın acısı yüreğimizde. Başta ailelerinin ve hepimizin başı sağ olsun. Biz aslında iyi biliyoruz. İş cinayetleri ve işçi katliamları kader değildir. Olmamalıdır, engellenebilir, durdurulabilir. Yeter ki, çalışmaların öznesine insan konsun. 13 Nisan’da başlayan, 301 maden emekçisinin ölümüne sebep olanların yargılandığı Soma davasının başından beri takipçisiyiz. Davada gerçek sorumluların açığa çıkarılması için de sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.

Ne yazık ki böylesine büyük bir facianın ardından sorumluların görünen bir kısmının yargılandığı Soma davası bu haliyle kamuoyunu tatmin edecek bir tablo çizmemektedir. Soma’da yaşanan kaza değil cinayettir. 301 maden emekçisinin ölümü kader değil katliamdır. Bu katliamın gerçek sorumluları ise hala kamuoyu önünde hesap vermemiştir.

Soma’da 13 Mayıs günü yaşanan facianın, bu katliamın sebebi, uygulamaya konulan özelleştirme, taşeronlaştırma, rödovans, örgütsüzleştirme, sendikasızlaştırma, köleci çalışma sistemi; kamu madenciliğinin yok edilmesi ve kamu kurumlarında uzun yıllar sonucu elde edilmiş olan madencilik bilgi ve deneyim  birikiminin dağıtılması gibi neoliberal politikalardır. Yüzyılın en büyük iş faciasını, 301 canımızı unutturmamak için tüm işçi sınıfını, emekçileri ve emek dostlarını, 13 Mayıs’ta saat 19:30’da Muğla Sınırsızlık Meydanında birlikte olmaya Soma’daki işçi kardeşlerimiz için, güvenceli iş ve insanca yaşam hakkımız için madencilerin yeraltı kardeşliğini günışığında göstermeye, yanımızda olmaya çağırıyoruz. Yüreği insandan yana atan herkesi, tüm emek dostlarını, siyasi partileri, demokratik kitle örgütlerini ve halkımızı bu mücadelemizde birlikte olmaya davet ediyoruz. Yüreğimiz Soma’da! Öfkemiz Sokakta! Kaza Değil, Kader Değil Katliam! Unutmayacağız, Unutturmayacağız, Affetmeyeceğiz!”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.