SOLU ANLATAN İKİ LİDER BİLİYORUM

Bu haber 16 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 948 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Bildim bileli Türkiye’de sol görüşlü olanların anlattıkları ile yaşadıkları hiç aynı olmamıştır. Ne yapmak istediklerini dosdoğru anlatmaları mümkün değildir. Evvela bütün dünyadaki sosyal demokratlar demokrasiye sahip çıkmışlardır. Mesela, Almanya’da bu gün sağ görüşlü iktidar var. Türkiye’de de sağ görüşlü iktidar olmasına rağmen, Almanya’nın bundan evvelki sol iktidar ile olan diyalogu Türkiye bu gün aramaktadır. Fransa da öyle, diğerleri de öyledir. Rusya’da bize göre demokrasi, bizim sol görüşlü olanlara göre kapitalizm geleli ülkeye huzur gelmiştir. Rusya için yıllarca yalnız nefreti yaşayan birçok ülke, 1990’lı yıllarda kendi ülke bayraklarını göndere çekerek demokrasi içinde yaşamaktadırlar. Bugün kendi yeraltı servetlerini pazarlarken, Rusya’dan da teklif almak suretiyle, bugünkü Rus yönetimine güven duymaktadırlar. Bu kadar çabuk değişim dikkat çekiyor. Bunun böyle olması bizim için sürpriz değildir. Bizim sol, başka sol. Dünyada emsalini göremezsiniz. Kendileri iktidar ise, hemen kadrolarını kurarlar. Aynı kafa yapısı kişileri iş başına getirirler. Bu yüzden çok çabuk hedefe varırlar. Hemen kuyruklar ve yokluklar başlar. Herşey ters yüz olmuşken, iktidar değişse ve sağ iktidar gelse, bir mucize olur bolluk başlar. Bunun örneğini 1960 yılından beri 4 defa yaşadık. Bu neden böyle oluyor?
İşte püf  noktası buradadır. Bunun cevabını en güzel anlatan iki sol lider tanıyorum. Bunlardan birisi, Murat Karayalçın’ın yerine seçilen SHP genel başkanı Hüseyin Ergün. İkincisi ise,  Kemal Derviş’dir. Bu ikisinin Sosyal Demokrat nedir nasıl olmalıdır? şeklindeki sorulara verdikleri cevap,  ülkede başka bir liderde ve seçmenlerde yoktur. Hepimiz biliyoruz, Ak Partinin kapatılması davası sırasında CHP’nin takındığı tavır,   Avrupa sosyal demokratlar birliğinden sert bir tenkit gelmişti. Hatta üyelikten çıkarılma bile düşünülüyordu. SHP liderini hafta içinde Haber Türk TV programında dinledim. CHP ve diğer sol partilerin tutumunu tenkit ederken, solda ne kadar boşluk olduğunu fark ediyorsunuz. Bir siyasi Parti, üstelik Ana muhalefet ise,  askerlerin egemenlik dışında Parlamentonun da üstünde tutulması isteği ile yanlıştan yanlışa gidemez. Sol nedir,  işte bunu hem anlatmalı ve hem de yaşamalıdır. Bir Sosyal Demokrat askerin yapacağı ihtilalden medet beklememelidir. Millet çoğunluğu eğer Hıristiyan ise, burada seçimi ancak, Hıristiyan olan Parti kazanacaktır. Bizde Müslüman’dan başka din yok gibidir. Zaten başka dinler için bir sakınca yoktur, çünkü ülkemiz laik bir idaredir.
Kemal Derviş’in de buna benzer  sözlerini çok  duyduk. Avrupa sosyalistleri ayarında ülkemizde çok eksikliğini çektiğimiz Müslüman ve Sosyal demokrat olan boşluğun dolması lazım. Gönül ister ki, seçimlerin adeta kardeş kavgasına dönüşmesini son verecek sol liderler olsun. TBMM’den ve Cumhurbaşkanının onayından geçen, yıllarca önce çıkarılması gereken kanun için, iptal edilsin diye Anayasa mahkemesine başvuran CHP  mi iktidar  olacakmış? Daha çok bekler.  İhtilal olacakta beyler koltuklara konacak! 27 Mayısta, 12 Mart 1971 de, 28 Şubat 1997’de yapılanlar için tıs yok. 12 Eylül 1980’de olan müdahele için pek çok canları yandığı anlaşılıyor.  Atatürk ile ve halk iradesi ile bir ilgileri yok.
Ergenekon olayı ile ilgili gözaltına alınanların cümlesi kendi yandaşlarıdır. Bu bile yeteceği yerde,  illede aranıyorlar. Hiç akıllarında millet yok. Sağcı olmak onlara göre hizmet demek değil. Her başarıya bir kulp takıyorlar. Yalanları yassıya kadar varmıyor. Ülkenin sıkıntısı olmaya devam ediyorlar. Anayasa Mahkemesi bu kanunu iptal ederse,  Türk solu ve MHP çok puan kaybedecektir. Bu da bir sürpriz değildir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.